Hepatita B

Hepatita B | Autor: carminabulina

Link direct la acest mesaj

Acum 3 ani am aflat ca am hepatita B. Medicul de boli infectioase, de atunci, mi-a spus ca nu exista nici un tratament pentru aceasta boala ci doar sa ma grija de mine, ce mananc, mai putina cafea (oricum nu beau), somn mai mult si transaminazele tinute sub control, repetarea lor la 3 luni. Cu transaminazele nu am avut probleme pana acum, au valori normale. Am inceput sa plang atunci si m-a intrebat ce m-a apucat. CAnd i-am spus ca vreu sa fac copii el m-a intrebat "Si ce te impiedica?" I-am raspuns ca hepatita asta si m-a linistit spunandu-mi sa fiu serioasa, ca pot sa fac copii cati vreau si sanatosi.
Ginecologul meu nu mi-a dat prea multe explicatii si faptul ca am gasit pe acest site un sfat de la dr. Leonte pt. o mamica insarcinata in 6 saptamani, unde ii spunea sa faca avort pentru ca bebele ei nu are nici o sansa, sa se vindece de hepatita B si pe urma sa faca altul.
Nu prea stiu ce sa mai cred, eu avort oricum nu fac, dar as fi vrut sa stiu daca mai este cineva in situatia mea sau cunoaste vreo mamica care a nascut si cum este copilul ei.
Astept intamplari ...si daca se poate cu final fericit...
13+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

carmina, treaba cu hepatita B e cam asa: riscul MAJOR pentru bebe e daca tu faci infectia acuta in trim 3 de sarcina..tu ai facut infectia de mai bine de 3 ani in urma, deci de problema asta ai scapat...TOTUSI: ce mai trebuie sa faci, in afara de ceea ce ai zis si tu deja, adica sa ai grija ce mananci (mai ales nu prajeli, mancaruri grele, rantasuri, alcool DELOC), sa iti urmaresti transaminazele, si sa iti determini antigenul HBe, care e un marker de replicare al virusului, iti zice daca virusul e activ sau nu....

una peste alta, riscul pt bebe sa ia virusul e 5-10%...tu apreziezi daca e mult sau putin..

oricum, decizia e a ta, nici nu medic nu are dreptul sa ti-o schimbe, dar decizia asta trebuie luata in cunostiinta de cauza..
si inca ceva: nu ginecologul te va lamuri in problema asta, ci MEDICUL INFECTIONIST...banuiesc ca mergi la unul anume, nu? unde mergi, la matei bals?

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

Draga Carmina, suntem amandoua mamici de mai-iunie 2006, dar m-am gandit sa-ti raspund aici.
Hai sa-ti spun ce cred eu in urma experientei pe care o am cu o infectie virala, dar cu virus "C" (mult mai pacatos !!!)

In primul rand pentru Hepatita B exista vaccin (oricum in cazul de fata nu se pune problema sa faci asa ceva), in al doilea rand sunt deja 3 ani decand ai avut infectia (acuta cred) si poti ramane purtatoare pentru tot restul vietii fara nci o problema.

Eu am aflat la 6 luni dupa ce am nascut primul copil ca am hepatita "C".Am crezut ca pica cerul pe mine. Pregatirea mea este de asistenta madicala (desi nu mai profesez in domeniu acum) si aveam un pic de habar cam ce inseamna diagnosticul ala.Primul lucru la care m-am gandit a fost daca copilul are si el virusul (eu aveam hepatita asta cu cel putin 2-3 ani inaite de a ramana insarcinata, fara sa stiu - nu are manifestari clinice ca si A-ul sau B-ul). Am facut analizele la toata lumea, copil, sot, sunt ok ambii. Eu am facut 1 an de Interferon Pegasis si 6 pastile de Ribavirina pe zi tot un......2 biopsii hepatice.....Viremii (vreo 4)....toate astea intr-un an jumate. Si uite-ma acuma Mamica de iunie 2006.
Asa ca.....CURAJ! Analizele mele sunt perfect normale (le fac tot la 2-3 luni de obsedata ce sunt)dar....mergem mai departe.

Am scris cam mult acuma....mai povestim!

Pa

adela si piticu' fineas n.28.10.2001

Baietelu' lui mami aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Multumesc pt. raspunsuri si pt. incurajari dar din cate am inteles de la medicul infectionist dr. Ceausu de la Victor Babes, eu nu sunt bolnava de hepatita B ci purtatoare de virus, adica nu mai inteleg nimic. Asta o fi bine o fi rau, habar nu am, ca se pare ca nici doctorul nu se prea oboseste sa-mi explice.
Ce sa inteleg eu din faptul ca sunt doar purtatoare? ca voi avea hepatita B boala sau ca nu o voi avea niciodata? Inca o chestie interesanta: sotul meu nu este infestat ba mai are si anticorpi de Hb, ceea ce inseamna ca el a avut boala i-a trecut si acum este imun.
5-10% sunt mai mult decat secul "iti recomand intrerupere de sarcina", ba chiar as zice ca este foarte bine daca se tine cont ca 10% din totalul nasterilor de pe glob sunt nasteri cu probleme (copii bolnavi).
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Carmina pericolul cel mare este la femeile cu boala activa in timpul sarcinii. Oricum exista un protocol special la copii nascuti din mame infectate cu VHB, se administreaza ser (imunoglobuline specifice) anti VHB si apoi se face schema de vaccinare de la orice alt bebe, asta scade riscul ca bebe sa fie contaminat, mai ales scade riscul de contaminare la nastere.
Acum cum crezi tu si ginecologul tau ca e mai bine. N-ar fi rau sa consulti infectionistul tau sa vezi ce zice, poate determini si titrul anticorpilor specifici care apar la purtatorii cronici ca tine (Ac HBe) si daca acesta e mare, sunt sanse mari sa nu se produca transmiterea infectiei.
Exista o rata naturala de debarasare a virusului de cateva procente pe an, deci se poate ca daca astepti o vreme sa scapi in mod natural de virus. In acelasi timp exista si varianta nefericita ca boala sa treaca in hepatita cronica si atunci sarcina ar fi chiar problematica inclusiv ptr. sanatatea ta.
Tratamentul se aplica doar la bolnavii de hepatita cronica, cu transaminaze mari.

Diana , Vladut (16.05.2004) & samburelul (12+)
pozulici: bebelus si copilas
Marea Rosie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

quote:
Originally posted by carminabulina

Multumesc pt. raspunsuri si pt. incurajari dar din cate am inteles de la medicul infectionist dr. Ceausu de la Victor Babes, eu nu sunt bolnava de hepatita B ci purtatoare de virus, adica nu mai inteleg nimic. Asta o fi bine o fi rau, habar nu am, ca se pare ca nici doctorul nu se prea oboseste sa-mi explice.
Ce sa inteleg eu din faptul ca sunt doar purtatoare? ca voi avea hepatita B boala sau ca nu o voi avea niciodata? Inca o chestie interesanta: sotul meu nu este infestat ba mai are si anticorpi de Hb, ceea ce inseamna ca el a avut boala i-a trecut si acum este imun.
5-10% sunt mai mult decat secul "iti recomand intrerupere de sarcina", ba chiar as zice ca este foarte bine daca se tine cont ca 10% din totalul nasterilor de pe glob sunt nasteri cu probleme (copii bolnavi).
13+



un bolnav care a fost contaminat odata, candva cu virusul asta, are initial in sange un "semn" al trecerii lui pe acolo...Ag HBs, o componenta a structurii virusului..in cateva saptamani organismul tau produce anticorpi (Ac anti Hbs) cu care ramai toata viata..faptul ca esti "purtatoare de virus" inseamna ca ai avut boala..unii bolnavi se vindecan si nu mai au nici o problema....la asta contribuie extrem de mult regimul alimentar (igieno-dietetic)....intr-un numar mai mic de cazuri,la un moment dat virusul isi reia replicarea, si atunci boala se cronicizeaza....daca si sotul tau are anticorpi SI NU S-A VACCINAT, inseamna ca a facut si el boala, mai ales ca o cale importanta de transmtere este cea sexuala...ma gandesc ca ar fi bine sa iti faci mai multe analize specifice, markeri virali, sa stii exact cum stai..dar neaparat vorbeste cu dr Ceusu..esti pe maine foarte, foarte bune!!!

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

O sa merg pe 7 dec. la medic sa vad ce o sa-mi spuna. Sper ca o sa fie totul ok. ar mai fi o dilema: credeti ca se poate alapta in cazul asta? Ca daca, nu asta ar fi chiar o adevarata pierdere.
Dr. Ceausu, stiu si eu ca e un medic foARTE bun, nu mi-a zis mare lucru, dar mi-a spus ca nu am de ce sa-mi fac probleme din cauza asta in ceea ce priveste eventualele nasteri. Hepatita B nu impiedica femeile sa devina mame si nici nu aduc pe lume copii bolnavi....etc. etc. Nu mi-a dat tratament, ca nu exista si nici nu m-a pus sa fac alte analize. Cam atat. (asta a fost acum 3 ani). Sa vedem ce-o sa fie pe 7 dec.
Eu sper ca dr. ceausu a stiut ce face atunci cand mi-a zis ce mi-a zis.
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

quote:
Originally posted by carminabulina

ar mai fi o dilema: credeti ca se poate alapta in cazul asta? Ca daca, nu asta ar fi chiar o adevarata pierdere.


Nu se poate alapta; infectia cu virus B este o contraindicatie pt alaptat, deoarece se poate transmite copilului prin lapte. Faptul ca tu esti purtatoare de virus si nu ai boala in faza activa diminua cat de cat acest risc, dar nu il elimina in totalitate, pt ca si in cazul tau virusul se replica, chiar daca la un nivel bazal si astfel poate aparea inclusiv in lapte. Inca un sfat: intereseaza-te inca de pe acum la medicul tau ginecolog si infectionist despre imunoglobulinele specifice pe care copilul va trebui sa le primeasca imediat dupa nastere pt a diminua la maxim riscul de infectie perinatala. Acest tratament este f scump si sincer nu cred ca il va primi gratuit in maternitate (nici nu cred ca exista de rutina in farmaciile maternitatilor asa ceva) si e bien sa il ai la momentul respectiv, cu cat il primeste mai rapid dupa nastere e cu atat mai bine.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Am fost pusa la curent ca imunoglobulinele nu se fac gratuit, habar nu am cat costa, sper sa nu ma falimenteze dar asta ar fi o problema mica daca reusesc sa o rezolv pe cea mare. Important este sa le gasesc...sa nu ajung sa-l sun pe Gigi Becali ca sa-mi faca rost de ele.
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

O prietena a fost in situatia asta. A cumparat imuno globulina din Spania pentru a-i fi injectata bebelusului cind s-a nascut, pentru ca la noi nu se comercializeaza. A facut cezariana si nu a alaptat. Din cite stiu eu bebelusul nu a facut alt tratament si nu a fost infectat.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Eu ca si Camelia.t am hepatita C si am aceeasi dilema ...daca sa alaptez sau nu ...asa ca azi dupa lunga asteptare si framantari am vorbit cu dr Ceausu de la Victor Babes care mi-a spus ceea ce imi confirmasera si alte studii citite de la CDC (Centrul pentru Controlul Bolilor) din State si Canada, si anume ca nu trece in lapte ci doar sangele este mediu de transmisie...
Eu zic ca daca in State si Canada se face o asemenea afirmatie de catre un Centru National, ei nu se joaca cu cuvintele si fac asemenea afirmatie dupa studii amanuntite nu dupa ureche.....mai ales ca e ca si o politica de sanatate...adica recomanda ca mamele cu hepatita C sa nu se abtina de la alaptat mai ales daca au viremia 0. Numai in cazul sfarcurilor crapate sau care sangereaza trebuie oprit pana la vindecarea lor si apoi reluat.
Problema este ca trebuie sa ai viremia nedetectabila, adica aproape 0.
Asa e si cazul meu , am viremie 0 dar tot imi faceam probleme....
Poti sa alaptezi dar in cazul in care sfarcurile sunt crapate sau sangereaza atunci trebuie sa opresti si sa continui abia dupa refacerea lor.
Acum ca am confirmarea si a unui dr. infectionist m-am mai linistit.

Iti tin pumnii sa fie bine!

Kikiriki 37+ si Luanna

Kikiriki

Mergi la inceput