Un sfat...dozare Oscillococcinum...

Un sfat...dozare Oscillococcinum... | Autor: Doris-Alina

Link direct la acest mesaj

Poate a mai fost discutat acest subiect, dar va rog, spuneti-mi si mie
cum dozez Oscillococcinum ca tratament preventiv.
Ines are 3 ani si 2 luni.
Cum ii pot da si cat?
O data sau de doua ori pe saptamana?
Daca ati folosit si a dat rezultate, poate imi spuneti si mie , va rog, noi il vom folosi prima data.
Va multumesc.

DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha spune:

Si pe mine ma intereseaza un raspuns la acest subiect, caci nici noi nu l-am folosit (5 ani si 8 luni). Ce as vrea eu sa mai adaug, daca folosim preventiv Oscilococcinum, mai putem facem vaccinul antigripal? ( pe care dealtfel l-am facut in fiecare an).


Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Dozarea depinde de varsta copilului. Noi l-am folosit de cand Sasha avea mai putin de 1 an si atunci ii dadeam de 2 ori pe saptamana cate 4-6 pastilute. Acum, la 2 ani, ii dau cateva jumatate de tub pe zi de doua ori pe saptamana. La 3 ani si si doua luni s-ar putea sa trebuiasca o doza mai mare, dar nu stiu exact.
Mai bine intreaba un doctor homeopat/la o farmacie homeopata, e mai sigur.

Multa sanatate,

Anca si BB Sasha

Copilasi de Aug - Sept. 2003

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pxp72/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Cum scrie pe prospect. I-am dat bebelinei preventiv, la sfatul medicului homeopat, cate 1 doza pe saptamana.

La copii mici nu se administreaza toata doza o singura data ci cate putin pe perioada unei zile (de ex., eu am impartit-o in 3 si i-am dat: dimineata, la pranz si seara).

Miha, da se poate face vaccinul antigripal, dar trebuie sa lasi sa treaca o perioada de cateva zile de la ultima adiministrare a Oscillococcinum-lui.

Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Osciloccocinum in profilaxia gripei: o doza saptamanal in perioada de incidenta a gripei. si asa cum zice Ellen, se poate face si vaccinul.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Fetelor, mai cer inca lamuriri.
Am mai intrebat si eu, chiar si DR. homeopat, dar cate bordeie, atatea obiceie.
Unul mi-a zis ca 2 capacele interioare o data pe saptamana.
Altul o doza intreaga/ saptamana.
Altul jumatate din 2 in 2 saptamani.
In capul mau e o varza mare si creata.
Ceva concret, poate stie cineva sa ne lamureasca, la varsta ei, preventiv.
Eu fiind alergica, nu pot face vaccin antigripal si ca adult, iau Oscillococcinum o doza pe saptamana, sunt sigura ca la 3 ani nu-i pot da cat mie.
Si inca ceva, cat timp trebuie sa-i dau, tot sezonul rece, pana in primavara?

DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Doris, dar este cineva racit in preajma ei? Daca nu, atunci stai linistita si dai doar atunci cand crezi ca este nevoie. Nu trebuie sa-i dai pe toata perioada racoroasa ci doar cat crezi tu ca ar fi in pericol sa ia gripa.

Eu ti-am zis ca i-am dat exact cum scrie pe prospect si asa mi-a recomandat si medicul homeopat iar bebelina mea e mult mai mica decat a ta.
Noi luam multe pastilute homeopate, dar numai atunci cand este cazul. Daca nu te-ai convins cu Oscillococcinum, atunci intreaba medicul homeopat pentru alt tratament preventiv. Probabil o sa-ti dea echinaceea care e pe concentratii diferite si iti zice si cate pastilute sa ii dai exact.

Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Hop si eu!!!! M-am nimerit in zona la subiectul potrivit.
Iata cum lucrez eu cu oscilococcinum-ul!!!

Incepand din luna septembrie si pana in luna aprilie eu recomand bebelusilor si copiilor cu care am de-a face, administrarea de Echinaceea TM (tinctura mama) timp de 10 zile pe luna, 10 picaturi in 1/2 pahar de apa plata. La aceasta adaug administrarea UNUI FUND DE CAPACEL de Oscilococcinum doua zile la rand, primele din suita de 10 zile mentionate mai sus plus inca un remediu - constitutional, de obicei Calcarea Carbonica la copii pana in doi ani - concentratie 30CH, administrat 4 - 6 granule o singura doza, in prima zi a celor 10 zile. Acest ultim remediu il administrez numai in septembrie, noiembrie, ianuarie si martie (adica din doua in doua luni).
Cam acesta este pentru mine, ca homeopat tratamentul preventiv al gripei.

Daca totusi bebe s-a imbolnavit, administrez asa:
1. Influenzinum 30 CH 4 - 6 granule
2. dupa 5 minute Ferrum Phosphoricum 5 sau 7 CH (numai daca starea este foarte proasta)
3. dupa 5 minute Echinaceea TM
4. dupa 5 minute Oscilococcinum - un fund de capacel
4. dupa 5 minute Belladona daca face febra care merge cu obraji rosii si ochi sticlosi
Repet aceasta schema de tratament la fiecare doua ore timp de 24 de ore, dupa care la patru ore!
De obicei nu este necesara administrarea mai mult de 36 de ore consecutive.

Daca bebe este mic si nu stie sa suga granulele, le dizolvati in apa plata, cam in 2,5 ml este suficient. Atentie!! nu se dizolva ff usor, asa ca trebuie pregatite din vreme.
Eu recomand administrarea cu ajutorul unei seringi dozatoare de genul celei care este in cutiile de Nurofen.
Incercati sa nu ii dati nimic sa bea sau sa manance 1/2 de ora inainte si dupa administrare. La bebeii mici acest lucru e mai greu de respectat, dar ... e bine sa aveti in vedere si acest lucru.

In ceea ce priveste recomandarea scrisa pe prospectul de Oscilo de a folosi un tub odata ... este o chestiune strict comerciala. Efectul este acelasi!!! In homeopatie importanta este calitatea produsului si modalitatea de administrare, nu cantitatea. Puteti folosi la fel de bine un tub intreg ca si un fund de capacel. Rezultatul va fi acelasi!!!

Sanatate la bebei!!




Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/eric_mm
http://www.divertastore.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Oana, ce bine ca e un medic homeopat printre noi. Cred ca toate lumea o sa te asalteze cu intrebari.

Am si eu cateva referitoare la ce ai scri putin mai inainte.
Daca totusi nu conteaza cantitatea, atunci de ce nu se da doar cateva granule sau chiar una singura? Am observat ca medicul meu homeopat, cam de fiecare data mi-a dat sa-i dau bebelinei intre 3-5 granule (diferite chestii, nu le mai tin mite pe toate) si de concetratie 9CH atunci cand este racita. Dar la Oscillococcinum mi-a zis ca preventiv, pot sa-i dau 1 doza cu singura observatie ca sa nu o administrez pe toata odata.
Sa inteleg ca totusi nu este gresit sa dai un tub intreg, asa cum scrie pe prospect?






Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Am uitat sa mai intreb ceva care este off topic, dar cer totusi moderatorilor sa nu imi steraga mesajul. Doris, mii de scuze, dar daca tot am prins-o aici pe Oana, mai vreau sa o intreb un singur lucru.

Deci: Tratamentul preventiv pe care il recomanzi se poate lua la fel si daca ii dau bebelinei in fiecare zi Saruri calcare (dimineata si seara)?
Multumesc

Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Oana, multumesc din suflet, m-ai scos din ceata.
O intrebare as mai avea, unde gasesc Echinaceea TM tinctura?
La farmacii naturiste?
Ce este Calcarea Carbonica si Influenzinum 30 CH 4, si unde le pot gasi? sa fie in casa... care este efectul lor?
Sincer, eu nu am dus-o pe Ines inca la homeopat, probabil ar trebui sa caut un cabinet in Timisoara.
Dar ne confruntam cam des cu laringite, raceli, si nasuc infundat.


DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput