La multi ani pentru printisorul meu!

La multi ani pentru printisorul meu! | Autor: nairi

Link direct la acest mesaj

Acum 11 ani am devenit pentru prima oara mama. Banuiam ca este ceva deosebit dar nu aveam nici cea mai mica idee cata fericire imi va aduce.

Cele 9 luni de asteptare se implinisera si eram internata in spital asteptandu-mi randul pt cezariana. Doctorul a preferat sa nu-mi spuna dinainte ce planuri avea pt mine, asa ca trecusera deja 4 zile in spital, si eu nu stiam cand imi voi cunoaste puiul . Nici macar nu stiam daca va fi baiat sau fata. Intr-o dimineata vine asistenta si imi zice "Sa nu mananci nimic la micul dejun...astazi este ziua cea mare".
M-a apucat tremuratul si, printre toate pregatirile de rigoare, abia am avut timp sa sun acasa sa ii anunt pe ai mei.
In fine ajung pe masa de operatii, intinsa sub luminile reci ale reflectoarelor. Mi se explica una alta, iar eu ma gandeam daca ma voi mai trezi...Dupa care liniste si intuneric...ma trezesc cand ma muta pe patul cu rotile care ma va transporta la reanimare si mi se spune ca am un baiat mare de 4 kg. Venise pe lume Vineri 6 martie 1992, la ora 9 dimineata. Nu puteam reactiona in nici un fel, nici macar sopti, doar lacrimi de emotie mi se scurgeau usor pe obraz. Ma rugam la Dumnezeu sa fie bine si sanatos puiul meu. Burta ma durea ingrozitor...m-au dus la reanimare unde aveam de stat pana a doua zi dimineata.
Dupa vreo cateva ore, timp petrecut intre vis si realitate, vine o asistenta si ma duce cu patul la telefon. Era MAMA, inchipuiti-va, care vroia sa vorbeasca cu mine. Cum o fi reusit nu stiu. Am uitat sa mentionez ca am nascut la Elias si, in vremurile acelea, nu erau permise nici macar vizitele ca sa nu mai spun de participarea la nastere....MAMA, draga de ea, reusise sa-i convinga ca trebuie sa vorbeasca cu mine. Si imi spune despre baietel, ca sunase si la bebiti si i se spusese ca este bine, sanatos si distins ca un printisor. Si, de atunci, asa il tot alintam, printisorul nostru drag. Intre timp mama s-a prapadit (cand printisorul avea numai 3 ani si jumatate) dar el o mai tine minte si mereu vorbim despre bunica lui. Doamne, cat l-a iubit...de fapt...il iubeste..caci nu ar trebui sa folosesc trecutul.

Abia a doua zi mi l-au adus in salon....l-am tinut in brate si ne-am privit ochi in ochi minute in sir. Si acum am in minte fetisoara aceea. Ne-am indragostit brusc si iremediabil unul de altul...Doar ca dragostea pt printisor creste neincetat si in fiecare zi mi se pare ca il iubesc mai mult ca in ziua precedenta si, chiar daca acum este mare, are 11 ani, tot am o dorinta nesfarsita de a-l lua in brate, de a-l lipi de corpul meu, am nevoia sa-l simt, sa-l mangai, sa-l adulmec, sa-l sarut. Iar el inca mai sta, inca ma mai suporta!!!!Iar cand ma vede mai abatuta sau preocupata ma intreaba " Ce e mami? Te doare capul? Sa-ti aduc un pahar de apa?" Si in acele momente, simti ca nu-ti mai trebuie nimic, nimic, iar sufletul iti da pe afara de prea plin. Si ii spun" Vino la mami sa-i mai dai putere!" Si ne imbratisam pentru cateva clipe..nu e nevoie de cuvinte...el zambeste iar eu il sarut pe parul valvoi, blondut si buclat. In rest este un baietel ca toti ceilalti cu preocupari specifice varstei, ne mai si contrazicem, il mai si mustruluiesc.

Locuim acum in Canada, iar ieri, cand am umblat prin oras sa-i cumpar cadou, m-a izbit mirosul de frezii...Nu stiam ca se gasesc pe aici, nici nu cautasem...de fapt uitasem de ele....pur si simplu ieri mi-au iesit in cale intr-un supermarket . Si era numai un singur buchet de frezii albe, delicat si parca pierdut si strivit de multimea de alte buchete mult mai mari, colorate si impunatoare. M-am hotarat pe loc sa il cumpar, amintindu-mi ca la nastere am primit multe, foarte multe frezii.

Aseara i-am dat cadoul printisorului bineinteles insotit si de sfioasele frezii. A fost uimit..."Mami, mi-ai luat si flori..." si a zambit asa de frumos iar in ochisorii de caprioara straluceau luminite.. Le-a mirosit si le-a pus in vaza de pe noptiera din camera lui." Sa le am aproape la noapte" mi-a zis.

Mai pe seara vine la mine si imi zice " Stii ce mi-a placut cel mai mult din tot ce am primit de ziua mea?" Iar eu nici o clipa nu ma gandeam ca din multitudinea de jocuri pe calculator, tricouri, adidasi....el va spune" Freziile". Si a continuat..."Nici nu stiam ca sunt florile mele preferate"

Nu-i asa ca este un printisor adevarat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

LA MULTI ANI! Sa-ti traiasca printisorul, sa fiti sanatosi si fericiti.

Sa fim fericite
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=224&cid=229

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

la multi ani la printzishuor si la mamica lui mandra tare!

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

In primul rand "BINE AI VENIT" si in al doilea rand...................
LA MULTI MULTI MULTI ANI!Sa-ti traiasca printisorul,sa fie sanatos si sa aveti parte numai de bucurii si impliniri!
CRISTINA si CRISTINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Adevarat ca e un baietel deosebit... nu stiu daca printisor, dar sigur un mic Fat-Frumos... N-am mai pomenit baietei care sa stea la imbratisat si pupat fara sa protesteze... si ce frumos a spus "florile mele preferate"
Sa va traiasca micul printisor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Frumoasa povestea ta! Sa-ti traiasca printisorul si sa fiti fericiti!
la multi ani,
Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nairi spune:

Va multumesc mult tuturor. Sunteti toate niste dragute.
Nairi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

La multi ani pentru copilasul tau iubit!!!Sa creasca mare si sa te bucuri de el!!
M-a emotionat povestea ta Mi-am amintit de scumpul meu nepotel care pe 2 martie a implinit 12 ani iar florile lui preferate sint tot freziile.Mi-e tare de dor de el...

Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Ce poveste minunata!
Sa-ti traiasca printisorul, sa fie sanatos si sa aiba parte in viata numai de lucruri frumoase!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

LA MULTI ANI NAIRI PTR. PRINTISORUL TAU!

Mi-au dat lacrimile citindu-ti mesajul..... SA FITI TOT TIMPUL FERICITI IMPREUNA!

Florentina

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!
Albumul:
"http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

La multi ani sanatosi pentru printul tau, Nairi!A fost emotionanta povestea voastra. Multumim pentru ca ne-ati impartasit-o si noua.
Vilma si Anca

Mergi la inceput