Cezariana....cu cate zile inainte

Cezariana....cu cate zile inainte | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Fetelor care ati nascut prin cezariana.
Cu cate zile inainte de termenul de nastere ati fost programate la cezariana?
Cumnata mea are termen pe 12 august si astazi dupa masa se duce la medic sa o vada. Dupa ecografii va fi fetita.
Voi ce ziceti? E posibil sa o opreasca in spital sa-i faca cezariana zilele astea sau se asteapta cat mai aproape de termen?
Eu nu ma prea pricep dar am auzit ca la cezariana nu trebuie sa stai pana incep contractiile.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

In cazul meu cezariana a fost programata la 38 de saptamani. Ironia sortii a fost ca eram programata pentru operatie luni, 15 noiembrie la 8 dimineata dar mie mi s-a rupt apa duminica noaptea la ora 12.00. Asa ca tot pe 15 noiembrie am nascut pana la urma, dar cu cateva ore mai devreme decat era programat.
In general cezariana se programeaza cat mai aproape de termen, chiar la 39-40 de saptamani de sarcina. Doctorul care supravegheaza sarcina isi da seama cam cand se apropie momentul si decide in consecinta.

Eliza si Alex (15 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Eu am avut programata cezariana in saptamana 39 (38s+2z). Atunci era si DPN-ul dat de ecograf, pe 25 mai. Dupa UM termenul ar fi fost 6iunie.
Dar bebe tot timpul sarcinii a aparut la ecograf ca fiind mai mare cu 2 saptamani.

Gabitza si bebe Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

cezariana programata la 38 sapt+ 4 zile!





mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzza

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

La mine nu a fost programata...pt ca nu mai nasteam,asta a fost solutia.

Nastere usoara.

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Eu am fost programata cu noua zile inainte de a implini 40 saptamini, dar... bebelusha mea a vrut sa iasa cu o zi mai devreme, daca s-ar fi grabit doctorii cred ca ar fi iesit si cu doua, dar cum sala de operatzii era ocupata, am asteptat de la 10.30 seara cind s-a rupt apa pina dupa miezul noptzii, asha ca fetitza l-a trezut pe medic si... s-a nascut la 1.40 noaptea.

Daniela si principesa ISABELLA (5 iunie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Aaa, am uitat sa spun ca la mine au inceput contractziile, nu foarte puternice dar erau suficiente.

Daniela si principesa I
SABELLA (5 iunie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Eu aveam termenul pe 14 iulie si am nascut pe 27 iunie. M-a chemat doctorul la control la spital - ma prevenise ca in ultima luna voi merge direct la spital, la control, si ma va opri pentru operatie daca este cazul, dar nu am apucat sa merg decat o data . La consultatie s-a vazut ca aveam colul complet "sters", in cateva ore mi s-ar fi declansat contractiile. In general se asteapta pana cat mai aproape de termen.


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris Ciurea spune:

Eu aveam DPN pe 1 iulie si am fost programata pe 25 iunie (atunci era medicul meu de garda), mai puteam astepta. Colul meu era rigid. Acum nu o consulta medicul o data pe saptamana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Aveam DPN 15 iunie.Pe 7 iunie doctoritza mea ma internat sa imi faca si analizele inainte de cezariana.
Stetam pina la 12 dupa ce ma controla dontoritza si plecam a casa.Pe 10 iunie fix cand am facut 39 de saptamani i ziceam sotului ca m am plictisit in spital si sa plecam a casa poc sa rupt apa.
De la ora 15.00 cand sa rupt apa pina la 19.00 cand am intrat in sala de operatii aveam niste dureri de imi venea sa musc de pereti.
Intrasem in plin travaliu foarte rapid.
Dureri m au luat prin surprindere,stiind ca voi naste prin cezariana .Mai aveam un pic si nasteam natural (asa zicea doctoritza)



Galusca mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Aceeasi problema mi-am pus-o si eu stiind ca voi naste prin cezariana.Si mie mi-a zis medicul ca in ultima luna de sarcina voi merge saptamanal direct la spital si nu la cabinet pentru a urmari evolutia lui bb. Deci chiar ma pot astepta de ex. ca dupa una din aceste consultatii (bineinteles daca este cazul) sa decida medicul sa raman in spital sa-mi faca cezariana

Asta inseamna ca la consultatiile din ultima luna ar fi bine sa-mi duc cu mine si bagajelul pentru spital ca nu se stie.....??? (mai ales ca eu o sa nasc la Cluj si nu la Dej, unde stau)

Mandy, 26+

Mergi la inceput