Variola, Varicela...care dintre ele e...?

Variola, Varicela...care dintre ele e...? | Autor: Grate

Link direct la acest mesaj

Scumpelor,
iar la ajutorul vostru apelez, ca toate au un inceput si cind vin...vin toate odata.

Imi spuneti care e variola si care e varicela si care dintre ele e "varsatul de vant", dar care e "chiken pox"?

Copilul meu e bolnav de la o vreme buna iar doctorii nu se grabesc sa-i ofere un tratament. Are febra mare de citeva zile, i-au aparut si ceva bubite rosii(parca sunt impunsaturi de ac) pe burta , spate , maini si fata, cu ceva timp in urma i-a curs si sange din putzica dar asta i-a trecut. Am fost la medic cu el, l-au verificat din cap pina in picioare, a dat de trei ori analize de urina , i-au luat si urina direct din vezica urinara...n-au gasit nimic. Zice sa-l tin pe tylenol (acetaminophen) ca sa treaca durerea provocata de febra si nimic altceva iar daca -i va fi rau , sa-l duc la urgente...sa innebunesti nu alta.
Baiatul se trezeste noaptea, plinge, nu maninca nimic, Slava Domnului, mai bea ceva apa, suc si picaturi de lapte.
Astept raspuns.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Initial creeata de Grate
[...]Imi spuneti care e variola si care e varicela si care dintre ele e "varsatul de vant", dar care e "chiken pox"?[...]



Varicela este chicken pox, tocmai mi-am facut vaccinul acum cateva luni. Mai multe nu stiu

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Variola a fost eradicata. Despre varicela (varsat de vant) uite un link de pe Desprecopii:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=381
Ce varsta are baietelul? Poate are mancarimi si plange din cauza lor?


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Asa cum spuneau si fetele, varicela=varsat de vant= chicken pox. Variola e prima boala infectioasa care a fost eradicata cu ajutorul vaccinului, deci exclus sa aiba asa ceva.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grate spune:

Sa stiti ca m-am informat si eu...baietelul are rubeola. Si de unde credeti ca am aflat, de la maica-mea care s-a interesat de la o sora medicala si sa stiti ca e adevarat, simptomele corespund.

Ma dezamagesc total pediatrii americani.

Mergi la inceput