Marimea burticii

Marimea burticii | Autor: miruna28

Link direct la acest mesaj

Am si eu o obsesie deja; de catva timp , cu ce graviduta fac comparatia, eu am burta prea mica; cand zilele astea mi-am masurat burta cu a unei prietene care are 3 saptamani mai putin decat mine si a ei este mult mai mare, a fost prea de tot.
Bebele , dupa masuratoriele de la eco arata cu max o saptamana mai putin decat termenul stabilit avand in vedere cele 40 de saptamani de la ultimul CM; dar medicul spune ca e nesemnificativ.
Azi dimineata mi-am masurat burtica ; la 25 de saptamani si 5 zile, am burtica de 85 cm (in dreptul buricului)
Voi stiti cat aveti ? Poate mai gasesc persoane cu burta tot asa micuta ca a mea..

Va pup,
Miruna.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Miruna, in primul rind burtica se masoara de la osul pubian in sus spre burik, pina la "fundul" uterului.
Asa ca nu e relevanta masuratoarea facuta de tine.
K35+

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natydea spune:

Miruna stai linistita si nu-ti mai face probleme din orice. La fel si mie imi spuneau fetele ca nu se vede burtica si uite ca la 27 sapt bebe are 1.100 si eu am luat aproape 5.5 kg.
Pozele mele le vezi aici
http://community.webshots.com/album/353079434MVnred
maine sper sa le atasez si pe cele de la 28 sapt.
pup, Dea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Da, nici tu nu ai burtica prea mare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Naty, zici ca esti gravida?

Glumesc, si eu am burta mai mica decat a mediei, am luat 5 kg pana acum, nu cred ca are importanta marimea..., tine si de conformatia fiecareia, de Kg acumulate etc


, 26++

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

cum spunea si Kulta, burtica nu se masoara in circumferinta, ci in lung. gindeste-te ca nu toate avem 90-60-90 inainte de nastere, unele pleaca de la talie 60 altele de la 76, altele au 85 sau mai mult.
la mamici de iulie-august avem o fata care saptamina trecuta se plingea ca are burta prea mica. a nascut pe 17 un baietel de 3800g si 58cm !!!!!! sa ne vezi pe cele cu burtici mari( mai ales cele care am luat mult in greutate) ce ne vaitam de dureri de spate si picioare si abia ne miscam. eu intru in categoria asta si bebitza mea e lunga, dar e medie sau chiar sub ca greutate. deci nu-i o regula, stai linistita.
M 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

N-are nici o relevanta marimea burticii cu dimensiunile fatului (decat, evident, in caz de sarcini multiple sau de feti cu retard mare de crestere intrauterina). Cu cat o e mai inalta si cu bazin mai larg si cu cat ia mai putin in greutate pe parcursul sarcinii, cu atat burtica va fi mai mica (asa a fost si cazul meu). Asa ca stai linistita, burtica ta este exact cat trebuie sa fie.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Eu te inteleg si eu am fost la fel si am nascut o fetita de 3.220kg.
Si la mine s-a vazut tarziu de tot spre 32s iti dadeai seama ca sunt -pana atunci poate aveai dubii spuneai ca e o burta,sa fie de bere ,de bb!
Te poti uita la pozele cu burtica sa ma vezi!Mie dr mi-a explicat ca sunt 2 forme de utere-mai tuguiate=>burtici mai mari si uter care se mareste inside de nu se vede asa tare burtica!Poate ai inteles ce am vrut sa zic

frumoasei BIBI

http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Eu, din luna a patra, incepand, ma duceam in fiecare zi la aceeasi patiserie. Cand a observat tipa aia de acolo ca-s gravida, si m-a intrebat cat mai am...i-am zis, senina, "6 saptamani". 3 saptamani mai tarziu am nascut. Si eu la sfarsitul lui august aveam 6 luni jumate, la sfarsitul lui septembrie 7 luni jumate......deci nu eram cine stie ce imbracata (sa zici ca se acoperea prea bine). Aveam burta tare micuta, iar cand am nascut, arata cam de 7 luni, comparand cu alte gravidute pe care le-am mai vazut.

Dupa ce am nascut, am ramas aproape instantaneu fara burtica, in timp ce alte proaspete mamici inca pareau gravidute

Asa ca nu-ti face griji, ca nu are rost.

P.S. eu la 37 saptamani am nascut bebe de 3.050 kg. deci chiar mic nu a fost.

Ancuta 10+ & Martijn, (24.10.2003)
Poze cu Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

burtica nu are nici o relevanta- uterul am inteles ca da-doctorul masoara uterul de fapt, si nu toata burta...Cu toate acestea chiar si un uter mai mic nu inseamna neaparat vreo problema cu bebe, am inteles, se verifca prin eco daca e vorba de o intarziere in dezvoltare sau un bebe mai mic- a mea a avut doar 47 cm si 2750 g la nastere- la termen,dar perfect sanatoasa, si am masurat de cateva ori mai mic in timpul sarcinii,,,cat despre +- o saptamana la eco fata de UM- nu toate avem perioada ca un ceasornic asa ca se poate sa fi ramas graviduta mai devreme sau mai tarziu decat indica UM...chiar nu-i nimic.

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-20
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Sunteti niste dragute.
M-am linistit.

Mergi la inceput