hiperprolactinemie (1)

hiperprolactinemie (1) | Autor: iarinutza

Link direct la acest mesaj

stie cineva mai multe despre hiperprolactinemie si tratamentul cu brocriptin?
multumesc

iarinutza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bal_mascat spune:

Buna

Din pacate cred ca majoritatea fetelor s-au lovit de problema cu prolactina peste limita. Diferenta o face cu cat este peste limita...

Despre tratamentul cu bromcriptin ce sa zic....depinde de la persoana la persoana. La mine nu a fost deloc bine. Pe langa faptul ca mi-a dat stomacul peste cap (eu am probleme cu stomacul), mi-a creat si tot felul de stari nu tocmai bune: depresii si stari nervoase. De fapt chiar scrie pe el ca poate crea astfel de stari si de aceea e recomandat sa incepi tratamentul treptat si sa iei apstila seara inainte de culcare.

Ca tratament pentru prolactina marita cred ca ar trebui s atinem seama si de cat este de mare. Daca nu e foarte mare e mai bun un tratament nasturist, dar daca e mai mare atunci se merge pe dostinex. Eu am luat Dostinex si dupa 4 pastile a scazut de la 35 la 8.
E un medicament ami scump, dar nu are atatea efecte secundare.

Parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

da, eu am avut probleme dupa ce n-am mai alaptat, la o perioada am avut lapte. Am fost la endocrinolog, am facut niste dozari hormonale, inclusiv de prolactina si mi-a prescris brocriptin pe baza de schema. Cica da ameteala si greata daca nu maresti doza treptat. Dupa o luna de tratament nu mai am nimic. Ideea este ca trebuie mers neaparat la dr.
Multa sanatate si daca mai ai nevoie de informatii nu ezita sa ma contactezi

Cristina si bebe Maria

"Heaven is not a place, it is a feeling
bebe Maria

varsta Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumit spune:

iarinutza,eu am hiperprolactinemie si am urmat tratament cu brocriptin.La mine prolactina este mare datorita atat unui adenom hipofizar cat si faptului ca sunt foarte stresata din fire(hormonul acesta fiind foarte sensibil la stres).Cand iei brocriptin trebuie marita doza treptat;este posibil sa aiba ceva efecte secundare(sunt trecute in prospect).Eu l-am suportat bine,n-am avut ameteli,greturi sau altceva,insa mie nu a reusit sa-mi scada prolactina decat putin(de la 42 la 35).In cazul tau,care este valoarea prolactinei?Daca prolactina este doar cu putin mai mare,atunci cauza poate sa fie stresul.Daca valoarea ei este mult peste cea maxima,de vina ar putea fi un adenom localizat pe hipofiza(care se poate descoperi la o tomografie sau RMN).
Nu lua brocriptin decat daca iti este recomandat de medic!
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Ceaiul de salvie si /sau coada soricelului min 2 cani pe zi separat sau in amestec min.6 saptamani da rezultate f. bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Buna, Iarinutza.
Si eu tot cu hiperprolactinemie am fost diagnosticata, dupa doua examene de sange la care au iesit valori de 50 resp 54 fata de max de 19.xx
Au urmat investigatii pentru tiroida si radiografie de sa turceasca (poate fi RMN in loc), care sa dea indicatii asupra naturii afectiunii (daca e adenom hipofizar sau nu, cum spunea Lumit). La mine n-a fost cazul, si atunci am pus-o tot pe seama stresului.

Medicul mi-a sugerat insa sa optez pentru tratamentul cu Dostinex in loc de Bromcriptin, care, desi e mai scump, e cu mai putine efecte secundare si rezolva mai repede problema. Asa s-a si intamplat, dupa doar 3 sapt de tratament mi-au iesit in sfarsit 2 liniute la test !!!
In aceeasi serie de aspirante a fost si Tania, care a luat cateva luni bune Bromocriptin inainte sa vina bb.

Ca sa-ti faci o idee, Dostinex-ul se ia in general cate 1/2 pastila de 2 ori pe sapt, in timp ce Bromocriptina se ajunge la 4 tbl/zi.
O luna de Bromocriptin costa cam cat o sapt. de Dostinex (~350.000).
Efecte secundare am avut si de la Dostinex, eram zombie rau in cele 3 sapt, dar asteptam sa ma obisnuiesc cu tratamentul.

Eu incercasem mai intainte sa rezolv problema si cu Mastodynon, preparatul homeopat, dar la mine n-a functionat: dupa 3 luni de tratament, prolactina a trecut de la 50 la 54...

Sanatate multa!



Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Iarinutza,si mie mi-a fost prescris tratament cu bromcriptin, nu stiu de ce. Pur si simplu, asa a vrut doktorul respectiv.Mi-a fost atat de rau de la el, incat am crezut ca vad moartea cu ochii. Intr-adevar, mi-a spus sa maresc doza progresiv, insa chiar si dupa o jumatate de pastiluta, luata seara, ma trezeam de trei ori /noapte si vomitam. A fost cumplit. Calvarul a durat cam 5 zile, dupa care n-am mai rezistat si l-am sunat. Mi-a zis sa intrerup imediat. Deci, organismul meu nu avea nevoie de asa ceva!!
Atentie, poate fi si foarte nociva aceasta bromcriptina.
Pupici, Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Mussette si eu iau acum Brocriptin si tot asa am inceput cu o jumatate de pastila si mi-a fost super rau in primele zile dar acum e mai bine.Eu o sa fac FIV in toamna si trebuie sa scada prolactina asta sub 1000.Ca la mine e 1500,ultima data.Am luat si Dostinex,pe care l-am tolerat f.bine dar de la 1700 am ajuns doar la 1500.Sper sa reusesc sa mai scada pana in sept. ca am nevoie de asta.E adevarat ca toate astea au efecte urate dar in timp organismul se obisnuieste si e mai bine.Multa bafta tuturor .

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Cecilia, la mine a fost groaznic. este adevara , aveam prolactina 600, insa la urmatoarea analiza, a scazut la 400, ceea ce mi s-a spus ca este excelent. Si, fara nici un tratament. Intr-adevar, prolactina inhiba , progesteronul, dar trebuie analizat foarte atent, atunci cand se prescrie un astfel de tratament. Daka mai ai forta, da-i bataie inainte. Iti doresc succes si, sincer, mi-e tare mila de tine , cand ma gandesc prin ce chin treci...
Pupici, Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirga spune:

Buna fetelor. La inceputul investigatiilor si eu am fost descoperita cu hiperprolactinemie (3500 in loc de 600) si la CT si RMN era totul OK, dar totusi am luat bromocriptin si mi-a scazut. Dar pina la urma s-a descoperit ca de fapt prolactina mea era in ordine doar ca dadea eroare la analiza: se asocia in polimersi de aia era asa de mare. Cind s-a cerut la laborator prolactina monomer, rezultatul a iesit bun (480), dupa jumatate de an de la intreruperea bromocriptinului.
Incearca si alta opinie, mergi si la alt doctor si vezi ce zice.
Bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Musete eu nu am ce face la mine e chiar mare si dr. mi-a zis ca nu ar fi o problema la FIV,ci la sarcina poate provoca avort spontan,daca e asa mare peste 1000.La mine ce e ciudat e ca nu am nimic adenom etc. sau alte simptome,progesteronul e ok,ovulatie am,nu stiu care-i faza.Sper ca macar sub 1000 sa scada dupa tot chinul.Va pup pe toate si multa bafta in lupta cu prolactina.

cecilia

Mergi la inceput