Ai nascut extrem de usor?

Ai nascut extrem de usor? | Autor: boeru

Link direct la acest mesaj

Sunt Florina Boeru si vreau sa va povestesc cum am nascut eu de usor.Aproape peste tot isi gasesc locul povestile speciale despre nastere, cele mai multe cu probleme sau cu o multime de necunoscute, si asta nu cred ca este rau. O femeie trebuie sa fie pregatita pentru orice mai ales cand stie ca va da nastere unui copil. Dar din punctul meu de vedere si o nastere normala are "specialul" ei. Si asta prin faptul ca auzim inca din primele luni de sarcina ce groaznic o sa fie, cum o sa urlam de durere, ca trebuie sa renunti la somnul de noapte dupa nasterea copilului ca faci ture cu el prin casa....
Sper sa nu fiu un fel de Gica - Contra dar mie nu mi s-a intamplat nimic rau nici la nastere (am nascut in 15 min. - primul copil).Mi-a facut dr, o injectie de dilatatie si cand a aparut Raducu pe lume am zis: S-a terminat? Am crezut ca o sa fie mai greu. Pe masa de nastere am vorbit la tel mobil, era sotul disperat...si m-a intrebat asistenta daca mai vreau unul (ii spusesem cu vreo jumatate de oara inainte sa nasc ca vreau 2 copii si ea mia-a zis ca mai vorbim noi!!) si eu i-am spus DA. Mi-a zis ca nu sunt sanatoasa ca n-a mai auzit "una pe masa de nasteri ca mai vrea unul"
De povestit as avea mai multe dar daca vreti sfaturi ca mi-am explicat eu pe urma de ce am nascut asa usor va stau la dispozitie.
Cat despre primele luni de ingrijire ale copilului pot sa va spun ca la mine au fost cele mai calme, greul a urmat cand a inceput sa se ridice. Mi-e dor de acele momente....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Intr-adevar,in perioada de sarcina am citit tot felul de povesti care mai de care mai infioratoare despre chinurile nasterii.Nu spun cat m-au ingrozit si cu ce temeri am trait pana in ultimele momente...
Dar iata ca dracul nu e asa de negru precum se zice. Nu spun ca nasterea e ceva usor,ca razi si fluieri in timp ce nasti,dar nici nu e asa groaznic.Fiecare femeie resimte prin propria prisma durerea si are un anumit grad de suportabilitate. Poate gradul tau e unul superior si vei suporta mai usor. Fii optimista.
Ma pregatisem cu trusa de epidurala,aveam totul pregatit pentru ce mi-era frica de durere.Pe la 2 noaptea m-au apucat primele dureri,care am crezut ca erau de la stomac,motiv pentru care m-am dus la toaleta si am facut un kaka (mancasem seara niste pepene rosu si am crezut ca de la el).M-am culcat la loc. Pe la 3 iar...zic hai ca petrec noaptea pe wc.Pe la 3 jumate din ce in ce mai rau,dar suportabil...ma rog pe la 4 eram la spital,ma controleaza...dilatatie 7,ce epidurala...,hai la sala de nasteri...nu zic,de aici a inceput mai rau,dar nu urlam nicicum,era dureros, din ce in ce mai dureros dar tot nu urlam,strangeam mai tare din dinti.
La ora 5,25 s-a nascut ingerul meu iar in acel moment chiar am uitat toata durerea si toata suferinta.
Iar despre primele luni ale copilului nu au fost foarte rele,nu a avut colici si a dormit destul de bine noaptea,bineinteles cu trezirile de rigoare pentru papica.
Dar nimic nu e mai frumos pe lumea asta decat momentul in care il tii in brate,se strange la sanul tau si te priveste in ochi. Pentru toate astea merita...restul se uita...credeti-ma ca se uita.
Nu trebuie sa va speriati si sa priviti nasterea ca pe ceva groaznic,e un moment din viata fiecarei femei care trebuie depasit. Va doresc o nastere usoara si copii sanatosi.

Monica si bebe Bogdan (01.09.2004)
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hiroral spune:

Florina 15 minute cum asa??Oricum feliciatri atat tie cat si d-nei Bibi si sper din tot sufletul sa pot posta si eu candva ca am nascut usor asemanator voua!

Raluca&bebelusa 35 saptamani http://community.webshots.com/user/hiroral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen24 spune:

scurt si la obiect:la 10.35p.m. mi s-a rupt apa,...fara contractii.la 11.30pm eram la spital.pe la 12 noaptea au inceput contractiile neregulate dar suportabile.cam pe la 4.30 au inceput contractiile mai dureroase.pe la 4.55 am inceput sa "urlu"pt ca conmtractiile incepusera sa fie foarte puternice si bebe se pregatea sa iasa,dar era cam marisor asa ca am fost taiata.cand am fost taiata,nu stiu pt ca nu am simtit.epidurala nu mi s-a facut pt ca aveam nr de trombocite foarte mic si cica daca as fi facut epidurala riscam sa raman paralizata.iar bebe meu s-a nascut la 5.05 am.stiu orele pt ca avut "timp"si curiozitate sa ma uit si la ceas si sa memorez "evenimentele".as mai face un bebe daca as sti ca si a doua oara ar fi la fel de usor.bebe nu a vut colici,dar i-a placut sa stea la povesti noaptea si sa doarma ziua.in timp am rezolvat si asta.singura problema serioasa de care ma pot plange e ca m-am ales cu hemoroizi de toata frumusetea si pt ca in imediat dupa nastere nu mi s-a dat nimic pt ei,am stat 2 zile cu dureri insuportabile.asa ca cele ce nasteti normal mai bine pregatiti-va creme,unguent pt hemoroizi si nu va mai faceti griji pt nastere.va pup si sa aveti o nastere ca a mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Bine ai venit! Florina in familia DC!

Si eu am nascut usor.
Cu BB1 m-au apucat contractiile pe la 23.30 le-am suportat destul de bine pe toate,am plecat la spital unde mi s-a pus perfuzie pt.a ma dilata,dupa o jumatate de ora m-au pus pe masa de travaliu,unde am racnit ca din gura de sarpe,caci aveam frica de acea masa!la 02.30 am fost gata.

La BB2 mi s-a spus ca totul va decurge mult mai repede,avand in vedere ca este a2a nastere,deci am ascultat!!
M-au apucat contractiile pe la 02.30 noaptea cand am dat semnalul de plecare catre spital,din nou mi s-a pus perfuzie si la 4 dimineata am fost GATA!!!

Mentionez ca am nascut natural,iar ambii copii au venit cu FUNDULETUL pe lume!!!

Durere este,dar trece repede,se uita si cand imi vad puii cum cresc,creste inima in mine!

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

hop si eu in

pe la 11:30 am avut prima contractie dureroasa. la 11:45 bebe era la mine in brate. la 11:55 au venit pompierii. Ah! uitasem sa va spun, ca eram acasa, in pat ;)

povestea o stiti, desigur ;)



Mihaela
www.desprecopii.com/info.asp?id=512" target="_blank">Anaïs & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19303" target="_blank">Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Vreau si eu sfaturi, retete, desi astept gemeni. Florina, fetele, astept !

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Primul copil- luni dimineata intalnire cu dr pt nastere provocata. Rupt membrane, facut injectia la ora 10am, Bogdan nascut la ora 12am, Apgar 10.
Al doilea copil- luni dimineata intalnire cu dr pt nastere provocata. Rupt membrane, facut injectia la ora 9am, Andrada nascuta la 9 si 20am, Apgar 10.
Al treilea copil- probabil il voi naste in 2 minute daca timpul a scazut de la 2 ore de travaliu la 20 de minute, nu?


pozele noastre: http://www.adina.as.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa00 spune:

Pe la 4 dupamasa contractii suportabile din 30 in 30 min.
La 7 seara venit sotul , lasat sa beaa cafeaua si sa fumeze tigara.
La 8 la spital (contactiile erau din 15 in 15 min(f suportabile).
La 11 facut nenea doctorul injectia .
LA 12 jumate il vedeam prima data pe galusca al meu(cam prin ceata ca nu aveam ochelarii si nu vad prea bine fara).
Deci dureri suportabile si sper ca la al doilea bebe sa fie la fel.
Numai bine,
Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Lamulti ani la mamici si bebici! O primavara frumoasa, cu zile insorite si fericite!

Fetelor, va rog sa-mi dati si mie retete pentru nastere usoara! Noi avem deocamdata 29 saptamani, dar vreau din tot sufletul sa nasc normal. Nu mi-e frica de durere, dar daca aveti modalitati de atenuare....sunt binevenite.
Florina, multumim ca ai deschis subiectul asta. Suntem multe fete care avem nevoie de incurajari, mai ales ca in general povestile despre nasterile normale sunt, in general, foooarte dureroase. Ateptam sfaturi!!!

Mygirl si Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa00 spune:

Reteta?
Eu sunt o persoana dinamica si in timpul sarcinii am umblat f mult pe jos si am urcat scri(stau la et 4 si nu e lift asa ca cam de 2 ori pe zi urcam si coboram).
Inainte de a naste cu o zi m-am plimbat prin oras de la 10 dimineata la 6 seara.(am fost nitel inconstienta..., dar asta este).
Numai bine,
Alexa

Mergi la inceput