Nasterea ingerasului Matei

Nasterea ingerasului Matei | Autor: andreea_s

Link direct la acest mesaj

Nasterea ingerasului Matei

Ne-am casatorit in primavara lui 2003 dar stiam de mult cati copii ne dormi si cum trebuie sa ii cheme. Stiam ca trebuie sa fie o fetita intai si apoi doi baieti (sau macar unul). Si iata ca in toamna aceluiasi an presimteam ca avem un bob mic in burtica. Cumpar testul si, la sapte dimineata, il fac pentru ca nu mai am rabdare. Rezultat pozitiv, bebe in burtica. Planuisem o intreaga scena romantica pentru a-i spune lui Razvan ca vine bebe. Numai ca socoteala de acasa… Cand am vazut rezultatul pozitiv, am uitat de plan si de tot si am sarit in pat (unde dormea viitorul tatic) , m-am apropiat de el si i-am soptit “Razvan, suntem insarcinati”… A ridicat capul, mi-a zambit si a inchis ochii la loc. Pana sa apuc sa ma enervez ca nu reactioneaza, si-a dat seama ce am spus si a inceput sa rada si sa vorbeasca fara noima. Habar n-aveam ce ne asteapta…

Doua saptamani mai tarziu am inceput sa sangerez. Stiam povestea de la pierderea de sarcina precedenta. Alba la fata m-am dus la spital, am intrat peste rand la prof. Marinescu (taticul nostru spiritual) si i-am spus cu lacrimi in ochi ca NU VREAU sa mai pierd un copil, mai ales acest copil. Mi-a zambit atunci cald, ca un bunic, m-a tinut de vorba un sfert de ora ca sa ma linistesc si m-a chemat la cerclaj. Habar n-aveam ce e aia si nu stiam cat va dura, cum va fi, daca doare, daca risc sa pierd sarcina in timpul interventiei… Pe 5 decembrie m-am internat si am facut cerclaj si de atunci am continuat sarcina mult mai linistita si mai senina. Simteam ca o sa fie bine… In ianuarie am cunoscut fetele de pe forum, in mod special pe una dintre ele (se stie ea care) care mi-a fost alaturi si m-a ajutat sa rad cand eram speriata si sa plang cand nu mai puteam.

A venit primavara, era din ce in ce mai cald si eu din ce in ce mai mare. Am intrat in concediu si abia asteptam sa se termine odata cu sarcina si sa vad ingerasul pe care il visam noaptea si pentru care ma rugam sa fie sanatos.

Nu a mai durat mult… Pe 18 iunie la 8:30 dimineata m-am internat la maternitatea Giulesti, eram speriata, aveam ceva contractii dar nu aveam dilatare si desi toata lumea ma asigura ca va fi bine, eu simteam ca nu va fi asa usor pe cat mi-as fi dorit. Parca imi doream sa adorm si sa ma trezesc mamica, fara sa mai trec prin perioada grea pe care o presimteam. Nu a fost asa usor si m-am trezit asteptand sa treaca orele, lumea nastea in jurul meu eu tot dilatatie 2 aveam desi contractiile erau din ce in ce mai dureroase. Il mangaiam pe pitic si il rugam sa lupte si el un pic sa iasa. Primeam telefoane si mesaje in continuu si ajunsesem sa nu mai stiu ce sa le mai spun prietenilor. Fetelor de pe forum le spuneam prostii ca sa nu le sperii (eram a treia care ajunsese la maternitate din grupul nostru). A venit seara si domnul profesor Marinescu mi-a spus ca nu nasc in ziua aia si m-a rugat sa ma odihnesc. Usor de zis… am facut ture pe hol toata noaptea pentru ca nu mai suportam durerile, iar dimineata, la sase am rugat medicul de garda sa il cheme pe domnul profesor ca nu mai pot. A vorbit cu el si a venit pe la noua dimineata dar era o urgenta mare inaintea mea asa ca a trebuit sa mai astept. Pe la 14:00 pe 19 iunie 2004 am intrat in operatie. La 14:15 a iesit piticul Matei Stefan. Nu am reusit sa fiu prima persoana din viata lui, acela a fost Razvan, sotul meu. Eu l-am vazut in poza jumatate de ora mai tarziu cand de bucurie nu stiam ce sa fac mai intai: sa rad, sa plang sau sa respir si aveam senzatia ca ma sufoc. La 17:00 am avut in sfarsit ocazia sa imi cunosc puiul. Era blond (cum de altfel, e si acum) si cu nasul carn. Dormea atat de senin incat am inceput sa plang… Nu cred ca am reusit inca sa imi revin din euforia care m-a cuprins prima oara cand mi-am luat puiul in brate. De fiecare data cand il vad simt la fel, in fiecare dimineata, cand imi zambeste, uit ca am necazuri, uit ca lumea e rea, uit ca exista urat pe lume pentru ca tot ce este mai frumos, mai inocent si mai important este deja cu mine: ingerasul nostru, Matei.



Andreea si Matei zambaretzu'

http://community.webshots.com/user/andreea_ciontu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

Andreea, pupacim pe Mateiut ...cel blond si frumos! stiu atunci ca te-ai chinuit asa mult, si noi asteptam cu sufletul la gura pe forum sa ne spui cat e dilatatia , tot strigam dupa Alina si Miha sa ne dea vesti despre tine ...si ele ne tot ziceau: 1 cm ...2 cm !
sa fie sanatos ingerasul vostru, sa va aduca numai bucurii !

Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia0606 spune:

Andreea, sa-ti traiasca zambaretzu' cel frumos!

Felicia

www.babiesonline.com/babycontest/vote.asp" target="_blank">VOTATI AICI CU ALEX E. pentru finala concursului!

http://www.babiesonline.com/babies/a/alex2003
http://community.webshots.com/user/felicia0606

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Andreea, sa-ti traiasca Matei zambaretzu', sa fie sanatos si cu lipici la fete . Adevarul este ca nimic nu se compara cu bucuria de a fi mamica.


Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)

Stefania - printesa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Multumim pentru frumoasa poveste, Andreea ! Sa va traiasca, zambaretzul cel blond si sa va bucure mereu sufletele !


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43549" target="_blank">Copilasi din 2002

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42199" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Sa va traiasca,sa fie sanatos si sa va bucurati de el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Sa iti traiasca Mateiul scump, sa fie sanatos si sa va bucurati de el. Pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_s spune:

Va multumesc la toate pentru urari. Si voua la fel, sa aveti puisorii sanatosi si voiosi

Andreea si Matei zambaretzu'

http://community.webshots.com/user/andreea_ciontu
Povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43944

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kalid spune:

Sa iti traiasca baiatul si sa fie sanatos!

Cate coincidente intre noi: pe baiatul meu tot Matei il cheama, am nascut tot la Giulesti pe .... 18 iunie (2004). Deci probabil ca ne-am intalnit in sala de travaliu.
Spre deosebire de tine eu am nascut foarte repede: la 9.30-9.45 am intrat in sala de travaliu si la 10.45 eram in sala de nasteri (aveam deja dilatatie cand am ajuns, insa dra mea - Ranga - pregatise o cezariana, asa ca am mai asteptat putin), iar la 11 mi-am vazut si auzit baiatul .

kalid si copiii : matei (8 luni) si lidia (5 ani si 10 luni)

Mergi la inceput