ulima zi de sarcina si nasterea lui Sebi

ulima zi de sarcina si nasterea lui Sebi | Autor: mav

Link direct la acest mesaj

Pt cine n-a citit povestea noastra la "Mamici de Constanta", iata cum a decurs ultima mea zi de sarcina si nasterea lui Sebi:

Rusa este extraordinar, cel putin cu mine s-a purtat f. frumos (lasand la o parte faptul ca este si f. scump, motiv pt care eu nu m-am dus la ultima consultatie care trebuia sa fie luni, pe 02feb, desi DPN=3feb si am nascut noaptea, pe 04feb, la 2AM). A venit omu' intr-un suflet, desi l-a sunat sotzul meu pe la ora 1AM, in 10 minute a si fost la spital !
Daca as fi fost in ziua aceea de luni la el, m-ar fi "programat" pt inducerea nasterii, a doua zi, pe 03feb si nu l-as mai fi deranjat in toiul noptii, dar, sincer, eu ma bucur ca s-a intamplat asa, pt ca am nascut f. repede si am inteles ca daca induci nasterea este posibil sa dureze mai mult travaliul.
La mine a fost asa: dimineata mi-a cazut dopuletul gelatinos. L-am sunat pe Rusa: "Te doare ceva? Nu? Atunci ia un No-spa, stai cuminte in pat si ne vedem maine la cabinet!" A luat fata pastilutza , a stat "cuminte" cateva minutzele, apoi a inceput sa dea "cateva" telefoane (pe la mama, sora, soacra, prietene, etc): "O sa nasc! Azi o sa nasc!!! Pregatiti-va!!!!!" (de parca ele ar fi trebuit sa fie pregatite).
Trec niste ore, cu multe emotii, dar nici o contractie, timp in care, printre altele, sotzul asudat si cu mainile tremurande imi facuse "freza" de rigoare (intelegeti voi) si ce-si zice fata?! "Hait, sa vezi ca nu nasc azi, a avut dreptate Rusa! Asa ca, hai sa degustam cat mai multe bucate , ca trebuie sa hranim bebele cat mai bine, ca cine stie cat o mai sta el la mami in burtica!"
In fine, vine si dupa-amiaza si... tot nimic! "Pai, hai sa mergem la Billa, la cumparaturi, ca parca mi s-a facut pofta de una, de alta!!"...... La Billa, pe la orele 17-18, mai mergeam putin, mai stateam putin pe cos (din 10 in 10 minute): "Cred ca am avut o contractie?!" Si sotzul:"Iubi, esti sigura?? Hai acasa!" "Ei, na! Pai, cand incepe travaliul, trebuie sa te doara nu gluma!!! Nici n-o sa nasc azi, stai linistit, ca Rusa ma asteapta maine la cabinet, stie el ce stie!" Si...ne-am vazut linistiti de cumparaturi!
Am ajuns acasa, telefoanele (avem 3) sunau intr-una: "Mai, sa chemati salvarea, sa nu cumva sa plecati cu masina voastra la spital, sa nu nasca in masina!!!".... Si noi: "Nici o grija, nu naste fata azi, ca dr o asteapta maine la cabinet!".....Mai trec niste ore fara contractii, timp in care fata manaaaaaanca de parca asta ar fi fost ultima placere a unui condamnat la sentinta capitala.... si timp in care telefoanele sunau de zor, iar fata facea glume pe seama "panicatzilor"...
....Si iata, se face ora 22! "Ah, asta a fost sigur o contractie!" Peste juma' de ora: "Ohoho, si asta tot contractie a fost!"....Peste inca 20 de minute (razand): "Mai tati, am mai avut o contractie!"... Si tati zice bine-voitor: "N-ai zis tu ca nu nasti azi? Tu spune cand te doare, ca ma uit eu la ceas, asa, de control!" Si... surpriza: deja 10 contractii la intervale de 3 minute!!!!!!! (Timp in care deja simteam cum mi se dilata oasele bazinului!!!) ..."Hai, iubi, la spital, ca se ingroasa gluma! Si sa-l sunam pe dl dr!"-zice el. Iar eu: "Stai, te rog, sa vad cum se termina filmul !!! Oricum travaliul la prima nastere dureaza muuuuulte ore si mai bine stau in patul meu acasa!" (Si parca nu mie mi se intamplau contractiile acelea si parca nu ar fi fost deja momentul sa nasc si parca NU EU trebuia sa nasc !!!)
In sfarsit, plecam. Nu tu ambulanta, nu tu sunat dr, ca: "Daca este un travaliu fals, cum sa pun oamenii pe drumuri degeaba la miezul noptii?!"....La 23,30 ajungem la Urgenta: "Buna seara, am si eu niste contractii, cred?! , da' nu sunt sigura ca nu-i un fals travaliu si va rog sa-mi spuneti daca pot sa ma intorc acasa, sa ma culc in patul meu, ca dl dr ma asteapta abia maine, la cabinet!" Dr de garda rade : "Pai, dupa fatza dumitale, sigur nu e fals!!!!!!! Deja eram desfigurata de durere , dar tot nu credeam ca o sa nasc atunci! Aveam deja dilatatie 3-4cm! Cat a durat pana am ajuns la etajul 6??? Acolo, asistenta mi-a si taiat membranele (aveam deja dilatatie 6-7cm!!!) si mi-a instalat oxigenul si o perfuzie.
Ei, ce a urmat in cele 2 ore, pana l-au scos pe Sebitzu din sala de nasteri, a fost chiar delirant de dureros (cu ganduri de genul: "ce mi-o fi trebuit mie copil?! trebuie sa-l scot odata ca nu mai suport!!! daca stiam ca e ASA, n-as mai fi vrut! de ce n-am cerut cezariana, sa nu stiu ce mi se-ntampla si sa nu aflu durerile astea ale FACERII? etc"). Bine ca totul s-a terminat repede! Cand l-am vazut pe dl dr, parca l-am prins pe D-zeu de picior! Ce sa zic? Pt anestezie era oricum fff tarziu, dar si dr si asistentele s-au purtat frumos cu mine (atunci, ca mai tarziu am avut niste show-uri cu asistentele, desi le-am DAT la toate).
Pt ca totusi m-au taiat, pot sa spun ca mai nasol a fost cusutul (in 3 straturi) de "dupa" (desi cica mi-au facut o anestezie locala), decat nasterea in sine! (Si oare sa va povestesc despre niste hemoroizi mari cat niste prune ?! Cred ca nu vreti sa stiti... Eu nu va doresc sa aflati vreodata!
A fost super-naspa dupa nastere si pt ca la externare mi-au lasat "din greseala" o ata si dupa inca o saptamana m-am intors in spital, cu tot cu BB, pt ca facusem febra 39,6'C!!!...Si da-i cu antibiotice intravenos, desi alaptam copilu'... N-am inteles niciodata cum a fost posibil, insa sunt fericita ca inca il mai alaptez si la aproape 11 luni si se pare ca asta ii prieste de minune!
Incurajare pt viitoarele mamici: cu toate neajunsurile, eu la urmatorul copil (il dorim si pe al 2-lea!) tot normal vreau a nasc!!! Avantajele sunt mai multe si mai mari in cazul acesta!!!



Va multumesc umil ca v-ati facut timp sa cititi si povestea noastra,

mav si Sebi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Sa-ti traiasca copilul si sa e bucuri in fiecare zi de el!

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)
Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Multumesc, Maria! Asemenea si tie!

Mi-am amintit ceva nostim din timpul nasterii:

Dr: "Acum impinge!!!!"
eu: ...
Dr: "hai frumoaso, impinge!!!" Oare cine era "frumoasa"?!
eu: "Stati sa treaca durerea asta ...si imping!!!
Dr: "Nu, nu!!! Cand e durerea, atunci sa-mpingi!!!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

felicitari...sa-ti traiasca puiul.fara epidurala doare tareee...stiu.....

banuiesc ca de asta folosesc aici numai "ate" care se resorb de la sine,,,

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993
http://community.webshots.com/user/anababa100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Felicitari pentru copilas si pentru povestire! Foarte frumos, mai ales ca noi, cele care asteptam marele eveniment citim cu sufletul la gura tot ceea ce scrieti voi despre nastere! Sa va dea Dumnezeu sanatate tie ei intregii familii. Sa fiti fericiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

Doamne, ce mi-a placut povestea ta! felicitari!

abia acum am avut timp s-o citesc, scuze, abia asteptam sa te cunosc

bravo, si eu sunt un fan al nasterii naturale hihihi si eu am zis la fel dupa prima nastere (destul de... dificila): doar atata?! pai... mai fac unul!

asta e tot farmecul, pana la urma, ca atunci cand urci un munte inalt: transpiri, te chinui, te enervezi, zici: de ce n-am luat frate telefericu?! dar cand ajungi in varf, nu stiu, parca nu-ti poate lua nimeni bucuria urcusului... nu?!;)

felicitari!
pupici lui sebi!

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Sa va traiasca ingerasul!
cand stau si citesc povestile voastre parca mi se face frica, dar eu tot vreau un BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Poate vreti sa cititi si despre nazdravaniile lui Sebi, la varsta de 10 luni (cand a inceput sa ne darame casa!):

www.desprecopii.com/forum/tipoc.asp?TOPIC_ID=39536

Si poze cu Sebitzu:

http://community.webshots.com/user/sebizzu

Va multumim pt aprecieri!


mav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

quote:
Originally posted by mav

Multumesc, Maria! Asemenea si tie!

Mi-am amintit ceva nostim din timpul nasterii:

Dr: "Acum impinge!!!!"
eu: ...
Dr: "hai frumoaso, impinge!!!" Oare cine era "frumoasa"?!
eu: "Stati sa treaca durerea asta ...si imping!!!
Dr: "Nu, nu!!! Cand e durerea, atunci sa-mpingi!!!!!!"








Sa iti traiasca flacaul (io cand o sa scriu orare despre nasterea Inisei mda lene mare)


Laureta si Inisa mica(10 iunie 2004)


Galusca mea Inisa


Mergi la inceput