ziua in caream devenit mamica ...

ziua in caream devenit mamica ... | Autor: anne-marry

Link direct la acest mesaj

ZIUA IN CARE AM DEVENIT MAMICA:
As putea spune ca a fost nu ziua in care am adus pe lume pe teodor alexandru ci acea zi de la sf lunii martie cand dumnezeu si-a intors fata spre noi si ne-a dat ceea ce ne-am dorit mai mult si mai mult pe lume: samburelul nostru mic, fructul dragostei noastre. Familia a fost anuntata tarziu, pe la 11-12 spatamani, cand l-am vazut pt a doua oara pe bebe la echograf ... avea numai 3.9 cm si era deja copiasul nostru mic si frumos... Au urmat tratamente pt mentinrea sarcinii avand in vedere antecedentele mele in acest sens, control lunar la medicul de familie, la cel ginecolog si la echograf. Totusi in saptamanile 13-14 am ajuns la spital cu o hemoragie a carei cauza nu a putut fi depistata si uite asa am stat internata vreo 2 saptamani. Timpul a trecut, am dat si licenta, si am ajuns in luna decembrie. Eram sigura ca nu voi naste la termen ci mai devreme, asa ca am inceput sa grabesc umpik pregatirile pentru venirea lui bebe.
Pe 27 noiembrie am fost la controlul care deja devenise obisnuinta. La echo bebe era ok, numai ca ne arata cam 2.5-2.7 kg. La doctorul ginecolog insa…..colul sters, subtire cat o foaie ca sa citez pe "nenea doctorul" si deschis de un deget. A vrut sa ma interneze pe loc insa eu am preferat sa merg acasa sa imi iau bagajul si sa revin a doua zi dimineata. La internare, colul era deshis de 2 degete si uite asa m-am ales cu niscai perfuzii timp de trei zile, de ma tineau cate 6-7 ore la pat ca nu ma puteam misca in nici un fel ca am venele fffffff subtiri si bine ascunse si riscam sa nu am unde sa mai bage acul daca ma miscam si le spargeam. Apoi am trecut inca o saptamana si mai bine pe injectii ca nu mai aveam vene disponibile si apoi am fost lasata pe pastile..."apoi" ..insemnand atunci cand a considerat dr ca sarcina este “la termen”..intrasem in a 39 a sapt…adica 38 si o zi . Fetele de pe langa mine nasteau si plecau acasa iar eu stateam tintita acolo si aveam impresia ca va mai dura o vesnicie. Incepusem sa plang ca nebuna,ca eu nu mai plec acasa. Nu ca eram disperata sa nasc neaparat, insa vroiam acasa, si sa revin cand ar fi inceput travaliul.
Joi pe 9 dec cand era dr meu de garda…bafta mea …..ma cheama la control si …….surpriza..dilatatie 4..si eu ioc dureri…dar eram asa de sigura ca voi naste in acea joi, ca toata noaptea nu am putut dormi cu gandul asta. Ma plaseaza la facut toaleta de catre o asistenta…stiti procedura si apoi la sala de nasteri, pe care o si vizitasem cu vreo 2 zile inainte ca sa stiu la ce sa ma astept. Si uite asa ajung eu acolo…..vad o fata care deja nascuse, o alta care era cu nasul julit ca alunecase pe nus ce si era acolo ca se putea declansa nasterea oricand ... noroc ca nu era nimeni care sa tipe ca ma lua cu speriti mai rau … ma pune la monitor. Inima lui bebe ok, contractii insa…….ioc….erau de genul 4-5 ca intensitate, fata de 120….sau cat or fi tb sa fie, deci….egal cu 0. Si se mirau asistentele cum de sunt dilatata de 4 si contractii nu am. Peste vreo ora si ceva vine dr meu si hai pe masa la control si …dilatatie 5. Dureri…neam. Asa ca se hotaraseste sa imi rupa membranele. Simt apa aceea calda care nu a fost nici f multa, sau cel putin asa mi s-a parut mie atunci, si da-I cu perfuzii si injectii pe mine poate - poate m-o apuca ceva. Asta era pe la ora 15.00. Ei nene, si nu trec 10 minute si incep. Intai la 5, apoi la 3 minute, si in scurt timp din minut in minut. Incercau sa imi puna monitorul pe burtica insa eu nu puteam sta neam intinsa, asa ca mi-am bagat frumos piciorusele in monitorul lor si m-am ridicat in fund. In fund ca as fi vrut eu in picioare insa nu puteam sta de greata si rau..imi venea mereu sa vomit si culmea..cu toate durerile ma luase somnul. Dureri am avut doar de spate, burta abea daca o percepeam de orice fel nu neaparat ca durere..parca era amortita, si simteam mijlocul pe interior cum ma arde. Poate si de aceea am reusit sa aplic chestia cu “puterea mintii ” de care tot vorbeam cu voi pe forum, pt ca stateam atat de calma la fiecare contractie incat zicea asistenta ca nu stie daca am o contractie sau meditez . Se face cam ora 18.00 si iar la control… dilatatie 9 si eu senzatie ca sa imping “screm” cum se zice popular tot nu aveam. Asa ca ma trimite dr in pat, si cu asistenta coditza dupa mine ca sa ma invete sa imping. Si da-I uite asa o ora si mai bine, si bebe tot nu cobora, si asistenta da-I … si eu da-I … si tot nimik, asa ca ce s-o fi gandit dr meu, hai inapoi pe masa . Si cand sa ma ridic din pat, m-a prins o durere din aia de toata frumusetea, asa incat am ezitat putin si am zis asistentei sa ma las umpik sa imi treaca ca ma doare. La care tot eu..”auzi la mine..ma doare! Pai ce oi vrea, sa merg la bal sa dansez?” si uite asa ajung ca cersetorii cu suportul de perfuzii dupa mine pe masa si da-i…….eu impingeam, doctorul nus ce tot desfacea pe acolo ca sa poata cobori bebe, si asistenta cu o mana imi impingea barbia in piept, si cu alta ma apasa pe burta de mi se taia toata respiratia si ce sa mai imping nene…ca eu ma umflam la fata si ma invineteam vazand cu ochii. Dupa vreo 45 de minute, aud pe dr ca zice sa nu mai imping, aud asistenta ca suna sa anunte ca “se naste” ,… … vazusem la o alta fata care a nascut inaintea mea ca inainte de expulzie, dr isi ia pe el o chestie..ceva de genul cum au macelarii, asa ca am preferat sa nu ma mai uit spre el, si ma concentram la ce avea sa fie. Ca sa nu mai zic ca de cand m-au coborat la sala de nasteri si pana m-au dus sus la copil, nu am dat drumul din mana la o iconita cu maica domnului, care cred ca va imaginati in ce hal a ajuns …. Ca sa revin … aud pe dr ca incepe iar cu directivele de gen, hai acum, inca putin, mai stai nu impinge, mai impinge si simt cum iese bebe..nu pot spune ca am simtit usurarea aceea fizica de care vorbesc toti, insa m-am uitat la el pe masa, cum dr ii taia buricul, si m-a cuprins o chestie gen…..imi venea sa plang, de bucurie, de emotii, de nus nici acum ce, ba de usurare..ca scapasem de dureri, ba ca ma tot holbam la el ce semana cu taica-su si uite asa am intrat intr-o serie de frisoane….de a trebuit sa ma acopere repede cu nus cate paturi, acolo pe masa ca mai era putin si ziceau ca a venit cutremurul … din nou. Si a inceput dr broderia, inca jumatate de ora…. La care nu am simtit decat o singura data acul, pt ca imi facuse asa o anestezie incat eu nu am simtit nimik nici pana in ziua externarii, .., dar de recuperat am recuperat, pt ca am avut de-aface cu niscai hemoroizi de…mamaaaaaa……mama…….am stat apoi cele 2 ore si jumatate In pat la masat pe burtica, apoi am avut de-aface si cu sonda urinara ca nu reuseam sa fac …cele necesare..si apoi,m-au dus sus la bebe. Era asa mic, si vinetiu ca suferise si de la tenisunea mea mare… in fine… si uite asa incepe viata noastra in trei. Eu nu stiam sa ii dau sa suga, el nu stia sa apuce, sanii s-au umflat, in fine, …… , dupa alte peripetii, am ajuns si acasa…
Teodor este cuminte, dupa ce am patit cu el in spital nici nu ma asteptam sa fie asa linistit acasa. Insa l-am trecut pe lapte praf, ma mai si mulg cu pompa de sani, pt ca eu nu am sfarcurile pt alaptat si se chinuie degeaba….oricum,. este cuminte acum. Papa si doarme. De vreo 2 nopti insa este mai agitat. Nu ca plange, insa tb sa stai dupa el. De pe la 12-1.00 si pana pe la 5-7.00 dupa care nu am treaba cu el.
Citeam povestile nasterii altor fete. Si plangeam de ma spargeam de emotii. Insa abea acum le inteleg cu adevarat. Nimik nu se compara cu bucuria de a-ti vedea mica comoara langa tine, ma topesc numai cand ma uit in ochii lui. Cand ii vad gurita aceea mica si dulce si simt ca mor de dragul lui.
Acum insa, pot spune ca ma simt cu adevarat implinita. Pt ca sunt mamica. In sfarsit!


anne-marry mamica lui teodor alexandru pozele mele
NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurelursu@k.ro spune:

Anne scumpa, m-a emotionat povestea ta. Sa dea Dumnezeu sa fiti sanatosi si sa va bucurati toata viata de baietelul vostru!!
pupici multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Daca este ceva ce ma bucura in SPECIAL,este ca barbatii nu pot da viata! nu vreau sa fiu rea dar aceste emotii le traiesc doar femeile,oare DE CE?!!!

Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de MINUNEA voastra!
Sarbatori fericite in familie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Felicitari si sa aveti parte de multe bucurii alaturi de Teodor! Sa stii ca te urmaresc inca de cand erai ... optimista aspiranta! M-a impresionat ambitia de care ai dat dovada! Inca o data felicitari...meriti! Va pup pe amandoi si sa mai scrieti!

ROMANA&BB MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Desi cu intarziere, iti spun si eu felicitari si sa iti traiasca bb!!!!!


Clio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Felicitari si de la noi! Sa fiti toti sanatosi si sa aveti parte numai de bucurii!

De obicei plang la nunti si cand "aud" povestea unei nasteri...
Eu ma intreb: cand a trecut aproape un an de cand am nascut?! Este asa frumos in trei!!!

Povestile noastre:

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39253
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39536

mav si Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Felicitari! Sa fiti sanatosi cu totii si fericiti!


Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaA spune:

Felicitari sa fiti fericiti alaturi de Tudor.Sanatate multa si bucurii.
Irina si Ioana

Cu Ioana de 3 luni
Poze de la botez
http://pg.photos.yahoo.com/ph/angelairinab/album?.dir=/6d84

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Multumim pentru minunata poveste, Anne-Marry !
Sa va traiasca si sa va incante mereu sufletele !

Bine citeaza Ruxi, "Implinirea cea mai mare pentru o femeie este aceea de a deveni MAMA." !


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40625" target="_blank">Copilasi din 2002

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35261" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput