Retete bebelusi

Retete bebelusi | Autor: Otilia

Link direct la acest mesaj

Cum noi acum incepem diversificarea, usurel, o sa punem aici retetele noastre, pentru inceput foarte simple.

COMPOT DE MERE CU SCORTISOARA
(incepind de la 4 luni)

100 g mere
un virfulet de scortisoara
1-2 linguri de apa

Merele se spala si se decojesc, se taie feliute aruncindu-se simburii si partile tari din mijloc.
Se fierb timp de 15-20 de minute, amestecind din cind in cind.
Dupa primele 10 minute se pune un virfulet de scortisoara.
Se lasa putin la racit, apoi se mixeaza.

Astept sa-mi mai spuneti si voi!...

@+...
Otilia & La Adelita (6 luni)

"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

otilia,

o intrebare, scortisoara nu poate da uneori reactii alergice la bebelusi?????
nu sunt sigura si nu vreau sa creez discutii acum, insa cred ca am citit pe undeva.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Par delicioase retetele tale Otilia,dar eu îi dau Annei marul si banana crude.Banana strivita cu furculita,iar marul ras pe o razatoare speciala din plastic.Pupici

Corina si Anna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Tarta cu pireu de spanac(de la 6 luni)

1 cartof mare
50 g de spanac congelat
1 ou
40 ml de lapte
1 lingurita cu smantana proaspata

Se taie cartoful in bucati si se pune la fiert intr-o cratita cu apa. Cu 2 minute inainte de opri focul (pentru ca bucatile de cartof au fiert), se pune in cratita la fiert si spanacul. Dupa ce au fiert, se zdrobesc spanacul si cartofii pana se obtine un pireu, care se amesteca cu oul. Se pune melanjul obtinut intr-un vas termorezistent uns cu unt si se fierbe in bain-marie in jur de 15 minute. Se scoate tarta din vas, se aseaza pe o farfurie si se toarna deasupra laptele caldut amestecat cu smantana proaspata.
Pofta mare la vostri!!!



***Alba***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papy spune:

Otilia,ai avut buna idee cu acest subiect......astept noi retete si daca o sa aflu si eu ceva (retete)am sa postez imediat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Otilia are dreptate la bb-i mici trebuie fierte si bananele si merele.Eu nu i le-am dat fierte pt ca dr nu mi-a spus si le digera dr. Daca o sa am al 2-lea bb o sa stiu ce sa fac.

Gabi si Simonica

PS:Simonei ii place mult gustul scortisoarei.Eu i-am dat de mica si zahar vanilat si nu a patit nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

La bb-i cat de mici trebuie fierte bananele si merele? ca eu pana acuma nu am auzit si nici nu am vazut nici o mamica (,) care sa le fiarba. Andra a mancat de la inceput crude....

Un an nou fericit!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

quote:
Originally posted by tinatache

La bb-i cat de mici trebuie fierte bananele si merele? ca eu pana acuma nu am auzit si nici nu am vazut nici o mamica (,) care sa le fiarba. Andra a mancat de la inceput crude....

Un an nou fericit!
Cristina



subscriu!

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori spune:

si eu i-am dat Biancai toate fructele (mar,banana, kiwi, porto, mango,..s.a.)crude...oare am facut rau?? ea se simte ok, si nu pare sa ii displaca..nici prin gand nu mi-a trecut sa-i fierb banana..poate totusi cineva sa-mi explice de ce trebuie fierte???

va pupic,


bb Bia si mami Cori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Eu i le dau crude (asa mi-a zis si pediatrul). Ce-i drept in cartea Dr. Spock spune ca trebuie sa coacem merele sau sa fierbem fructele cica asa sunt digerate mai usor..... mai ales cand i le introducem ca si aliment NOU.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

IMI PLACE SUBIECTUL. SI CHIAR MIINE VOI FACE RETETA OTILIEI (BANANA CU LAMIIE). SA VEDEM CE VA ZICE BB.

Catalina+Andrei(bb-5L1/2)

Mergi la inceput