FIV 22

FIV 22 | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj



Oana_B

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adina1971 spune:

Salutare!
Dupa 21 vine 22...

Lachione, iti dau datele de la programul meu pt. FIV:
-14 octombrie CM
-15 OCT. injectia cu dypherelin (apropos, pe mine m-a luat prin surprindere pretul-7,2 mil. Dr. nu-mi spusese si nu eram pregatita atunci cind l-am cerut la farmacie)
-1 noiembrie_ analiza estradiol
-din 4 nov. -incep cu injectiile de Menogon (am cumparat 60 ). Eu le-am luat din Ungaria prin dna Szabo, dar dupa preturile de la farmacia 2na n-am facut economie decit de un mili. Dna Szabo si-a marit comisionul la 40 EUR+8Eur/fiola+ 2 poste rapide...
-declansarea ovulatiei este prognozata prin 16-17.11. Atunci se administreaza Pregnylul
- recoltare ovocite: 18-19.11
- e.t. 20-21
Dupa cum vezi, sunt 5 saptamini.Poate prinzi Decembrie!
Ce m-a mai luat prin surprindere:dupa injectia cu dyphereline a inceput un fel de ciclu menstrual in cantitate foarte mica. Nu ma avertizase nimeni.
Ce nu-mi place: daca nu eram fan "Despre copii" si nu invatam atitea despre FIV de-aici, habar n-aveam ce inseamna Fiv decit din cartulia de la Medsana.
N-am avut parte decit de discutii pe fuga; eu asteptindu-ma (ca fraiera) sa mi se intimple ca-n filmele americane in care doctorul imi explica toata procedura, sansele si riscurile. N-ai sa vezi (poate e numai cazul meu?!)
In schimb mi s-au dat niste foi in care absolv Medsana de orice vina si raspundere si trebuie sa semnez ca mi s-a explicat si procedura si anestezia.
Eu cred ca Profesorul este super solicitat, dar cred si ca Medsana ar trebui sa aiba un serviciu de informare in care sa ti se explice cu rabdare orice pas.
Bafta multa Luky one!!
O intrebare pt. TIA:
Astazi am vorbit cu profesorul si mi-a spus ca iau CYCLO-PROGINOVA, numai pastilele albe (sunt si rosii) cite doua pe zi, incepind de miine. Din ce am citit pina acum pe internet mi se pare ca ar sprijini faza luteala. Le-a mai luat cineva ? Stiti cit costa?

Multam de raspunsuri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_72819 spune:

stiu ca a mai fost scris pe forum dar nu am mai vazut de mult timp cam care mai sunt preturile pentru FIV+ICSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

La Medsana: 1900 euro FIV + 500 euro ICSI = 2.400 euro.

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

GIULESTI-1300 $ fiv
600 $icsi
--------------
1900 $ fiv+icsi


Eu am luat cicloproginova 2 past/zi dar doar la ET,la FIV am facut doar menogon+utrogestan.Cicloproginova nu e scump fata de menogon sau puregon.




Gabi si Moni cea obraznicuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Laura,si eu m-am dus la Ancar si i-am spus ca vreau FIV dar el ne-a pus sa facem analize si tratamente.Avand in vedere problemele tale te va pune in primul lot FIV.Asa cum spunea TIA ar trebui sa faci acum in noiembrie dipherelinul ca sa faci in decembrie FIV.Apoi,gandeste-te ca la Medsana vin grecii la FIV si dupa 15 dec nu cred sa se mai deplaseze in Romania...nu te grabi,trebuie sa faci exact ce iti spune Ancar!
In privinta examenelor din sesiune...amana cat poti pe cele grele care te streseaza pana in vara!BB-lul o sa vrea liniste ca sa se prinda bine!

Fetelor ,maine am examen de functionar public+legislatie sanitara si sanitar -veterinara si eu stau pe internet inloc sa invat de zori!Sunt nebuna!




Gabi si Moni cea obraznicuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Ce fac fetele? Eu sunt bine mai am de astweptat o saptamana.Ave 4 pitici la purtator.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Monica , ma bucur ca te-ai mai ridicat din pat.Ai gija de tine si de gagalici si sa auzim numai de bine , si-ti spun eu ca o sa fie bine

A sti, a putea sa te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in arta, ca si in viata!" - Al.Vlahuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Adina, eu nu am luat CYCLO-PROGINOVA, nu stiu ce-i cu el :-(

Ce spui tu despre informare este valabil la orice problema medicala, nu numai la FIV. Cred ca tine de responsabilizarea cadrelor medicale din RO, lucru care lipseste cu desavarsire - parere personala

Pentru fetele care asteapta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina1971 spune:

Sa-ti fie numai bine, Monica!
Bafta Gabi, sa fii un functionar incoruptibil si cu salariu marit dupa normele EU!
Cicloproginova l-ai luat inainte de declansarea ovulatiei, numai pastilele albe?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina1971 spune:

Multumesc Tia pt. mesaj!
Poate ar trebui sa facem un punctaj prin adunarea notelor pe care le dam pt. profesionalism, siguranta, punctualitate, comunicare, etc. cu ajutorul caruia alte fete sa poata alege in cunostinta de cauza. Si la sfirsit ar trebui sa trimitem cite o scrisoare care sa contina toate punctajele la Medsana, Giulesti, Timisoara etc.

Mergi la inceput