Mamici de sept-oct 2004 (35)

Mamici de sept-oct 2004 (35) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Continuare de la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32797" target="_blank">Mamici de sept-oct 2004 (34)

Oana_B

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Salutare dragele mele... am putin timp liber si am sa va mai scriu despre mine si bebelina. In primul rand vreau sa va povestesc si eu cum a fost nasterea la mine, chiar daca a fost cezariana... Fiecare cu experienta lui, dar daca ar fi sa aleg din nou, tot asa as alege.
La 7:30 dimineata m-a sunat dr-ita mea si mi-a zis sa vin la spital ca la 9 incepem. Tata nici nu se trezise, el trebuia sa ma duca cu masina, si am inceput agitatia... am avut niste contractii foarte misto :) am zis, ca daca nu nasteam atunci cu cezariana, as fi nascut fara :D. Ok. Am plecat la spital, pe la 8:45 am ajuns, cam tarziu, trebuia sa-mi ia si sange si sa-mi faca aranjarile. Dr-ita zice hai repede la pregatire. Ma duc intr-o sala, ma imbrac in camasa aia a lor, imi ia sange, imi pune perfuzii... de fiecare data intrebam - o sa ma doara? :) si ele ziceau nu, deloc. Asa a fost, pana la sonda urinara, la care am zis ca ma urc pe pereti de durere. In cateva minute a trecut si durerea aia. In 15 min eram in sala de operatii, toate asistentele in jurul meu. Mi se facuse frig, tremuram toata, am zis ca sigur am sa-mi misc spatele, si o sa fie naspa, ca nu o sa gaseasca anestezistul locul potrivit pentru spinala (am facut anestezie spinala ca-si facea mai repede efectul si scapam de ea repede, dupa nastere). Ok. Cu atatea temeri in cap, parca mai tare tremuram... in alte 15 min a venit si anestezistul, se facuse 10:15. Imi zice ce am sa simt, o caldura in picioare, si cand imi zice el, sa ma intorc de pe o parte, pe spate, ca anestezia isi face efectul in 10 sec :). Asa a fost. In 10 sec nu am mai simtit nimic de la jumatate in jos, decat apasari, si miscari pe burta, dar nu durere. Dr-ita a aparut la cateva minute dupa, Sabina nu ajunsese inca in sala de nasteri... dar a venit si ea in 5 min. Mi-au pus masca de oxigen si paravanul ala sa nu vad nimic. Sora-mea era langa mine, si o intreb la un moment dat, crezi ca au inceput operatia? :) Si ea zice... dar te taiau cand am intrat eu, ceea ce era cu 5 min inainte sa o intreb. Totul decurgea cu viteza foarte mare. In alte 10 min, la 10:45 i-am auzit pe dr spunandu-i Sabinei sa faca poza, repede :) Fetitza se nascuse, o minune... Apoi mi-au cantarit-o, masurat-o, imbracat-o... si mi-au dat-o in brate. Nu stiti ce am simtit atunci, am inceput sa plang... era asa frumoasa(ptiu,sa nu fie de deochi :P) nici nu credeam ca e chiar a mea... ca am putut face un lucru atat de minunat! Peste inca vreun sfert de ora o alaptam. Apoi m-au mutat in salon la mine, unde am stat singura, chiar daca erau 2 paturi. Nu am putut deloc sa dorm, doar cu gandul, ca cine stie ce se intampla, cand eu inchid ochii :)). Asa ca 3 nopti am avut albe, dar a meritat, ca fetitza mi-a vomat la un moment dat, si am intrat in panica, si am zis, ca ce bine ca nu am dormit. In a 3 zi seara, am dormit cu ea in patul mare, din spital... mai mult iepureste, dar am prins cateva ore de somn. Anestezia mi-a trecut, a 2-a zi mi-a scos si sonda aia, si apoi am inceput sa mananc mancare solida... sa ma misca, ma cam durea, dar era suportabil. Imi aduceau medicamente de calmare a durerilor din 6 in 6 ore, asa ca nu prea simteam nimic. Copila s-a adaptat extrem de repede la viata din afara, facea kk, pipi, manca sanatos... O singura data a trebuit sa ii dam lapte praf, sau formula cum zis astia aici... pentru ca colostrul nu era gras... si fetitza imi scazuse in greutate... cica. Pana in a 4-a zi, si-au dat si aia seama ca era stricat cantarul :((. Of ce m-am speriat. Pai ziceti si voi... la nastere avea 3425g, a 2-a zi avea 3205g, a 3-a zi avea... 3025g :(( si cand am iesit... 3210g. M-au speriat aia degeaba. Oricum cand am iesit, tot ce ma mai durea era locul imi facuse injectia, in spate, dar era suportabil. Asistentele au fost tare dragute cu mine, am avut si o romanca, la un moment dat... Ce sa va mai zic? Am sa mai scriu un mail, sa va spun si primele zile acasa... si sa mai aflu pareri de la voi... daca va fi cazul. Cam asta a fost povestea nasterii Nathaliei... o mandrete de papusa... va urez la toate copii asa ... sper sa nu laud prea mult acum :). Va mai scriu! Sanatate!


Andreea, Doru si bebelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Continuarea :)
Dupa cum va spuneam, de pe 2 octombrie suntem si noi acasa, si ne simtim de 1000 de ori mai bine decat la spital, mi se pare si logic. La spital, am uitat sa va spun, ca m-au invatat sa folosesc pompa electrica... pentru ca aveam rana la san, chiar daca bebelina stia sa prinda bine, sanii erau si sunt foarte mari, plini de lapte, iar sfarcul nu prea iese in afara, si e tare. Asa ca am inceput sa folosesc pompa, iar cand am ajuns acasa l-am trimis pe tata sa-mi inchireze una... 3$ pe zi, plus kit-ul de utilizare - 65$. Dragul de tata... La inceput aveam un tub subtire, care il atasam de deget, si printzesa imi sugea mie degetul... Tata a zis ca nu e igienic in primul rand, si mi-a cumparat ultimul tip de biberoane, lol, in care fetitza nu trebuie sa mai ia aer ca sa bea laptic, ca fundul biberonului are o ventuza... nus cum sa explic, dar oricum nu e asa important... Ideea e ca si eu si bebelina avem program de facut papa si de mancat - la 3 ore. Papa cam 50 ml la fiecare masa. Am lapte foarte mult, sanii nu ma mai dor... dar maica-mea e tot pe ideea ca cel mai bine e la san. Inteleg, ai conexiunea cu copilul tau... dar daca eu ma simt bine asa... ce rost are? :( Of... Laptele meu i-l dau chiar cand e gata scos... ceea ce ramane nu pun la frigider, pentru ca , avand amandoua program, ne sincronizam perfect. Ceea ce ramane, il beau tot eu :D ca e asa bun, are gust a lapte, cu miere si ou, si e asa caldut... delicios :) Ziceam zilele trecute ca bebelina nu-mi face caca... ei... azi m-a impresionat si mi-a facut de 4 ori in 10 ore. Super... a fost bucurie mare pe noi. Programul e foarte frumos, slava Domnului... mancam, face pipi si caca o data la 2-3 ore... cu exceptia noptii cand facem asta la 4, 4 ore jumate, ca sa o lase pe mama sa doarma. Doarme cu mine in pat... e o minune... nu stiu ce sa va mai zic, nu vreau sa-mi deochi papusa :) is prea fericita asa cum o am. Cred ca intelegeti... Altceva... are oleaca de icter, la ochisori, deloc pe piele... si asistenta mi-a zis ca ii va trece cu cat face kk mai mult... asa sper si eu. Mai tineti minte problema mea din timpul sarcinii? :) - SUGHITUL? Ei... se repeta si acum, si dureaza cam 5-10 min, de vreo 5 ori pe zi... toti imi zic sa nu ma ingrijorez... si asta incerc sa fac. Baita nu-i fac decat partial, pana cade buricul, care da semne ca asa va fi, in curand. Vreau sa va intreb ceva si am incheiat cu aceasta lunga poveste.
Cand se fac vaccinurile si care sunt ele? Nu prea pot sa ma duc la spital, ca tata e la servici, si nu poate sa-si mai ia liber... deci cam asta e intrebarea care ma framanta... si daca mai am vreo nelamurire, mai scriu. De data asta, v-am pupat pe toate, s-a trezit printzesa... Nasteri cat mai usoare si numai bine, sanatate.



Andreea, Doru si bebelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Andreea, sa-ti traiasca printesa mica si dulce si sa fii in fiecare zi la fel de fericita cum esti acum!
Cali, La multi ani! bebelusului Mennan si multa sanatate tie sa-l poti creste mare si sanatos si sa te bucuri mereu de prezenta lui!
Marlen, iti tinem pumnii stransi sa fie totul bine si sa te intorci acasa cu un bebe sanatos si frumos.
Eu am facut o baita sa imi mai treaca durerea de la spate care s-a instalat de dimineata. Normal ca sotiorul a trebuit sa ma pescuiasca din apa ca singura n-am fost in stare sa ies.In rest, stranut si ma dor putin gatul si capul.Sper sa nu fi luat gripa de la sot ca atat imi lipsea. O sa ma doftoricesc oricum preventiv cu ceai cald, miere si lamaie.]
Va pup pe toate si va urez o noapte buna,


Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

S-a dat startul la bebei si avem 14 si 15 :
LMA 14 Aug
Giulia Nicole (11:08, 2600 gr) - anne33 (DPN=28 Aug)
LMA 19 Aug
Stefan (3350 gr, 52 cm) -Ana_a (DPN=30 Aug)
LMA 22 Aug
Armin (ora 20, 2700 gr, 47 cm) -Alinah (DPN=11 Sept)
LMA 26 Aug
Alexia Maria (14:20, 2850 gr, 49 cm) - roandre (DPN=26 Sept)
LMA 28 Aug
Marc Adrian (ora 17:30, 3500 gr, 50 cm) -Blue77 (DPN=19 Sept)
LMA 02 Sept
Benjamin Alexandru (ora 09:00, 3500 gr, 52 cm) -cami-florina (DPN=29 Sept)
LMA 08 Sept
Rares (ora 07:00, 3400 gr) -raisa (DPN=05 Sept)
LMA 09 Sept
Deanna Christine (ora 13:10, 3063 gr, 47 cm) - Davina (DPN=18 Sept)
Costin (4100 gr, 53 cm) -Mina (DPN=10 Sept)
LMA 10 Sept
Razvan (ora 12:15, 3050 gr) -frosa (DPN=12 Sept)
Mara (ora 22:22, 2910 gr) - timea (DPN=05 Sept)
LMA 12 Sept
Ilinca Ioana (ora 09:40, 3400 gr, 55 cm) - camitza (DPN=25 Sept)
LMA 14 Sept
Andrei Tudor (3800 gr) -ionika (DPN=24 Sept)
LMA 16 Sept
Sofia (ora 15:30, 3625 gr, 54 cm) - mari74 (DPN=22 Sept)
LMA 22 Sept
Ilinca Teodora (ora 23:27, 3200 gr, 52 cm) - Mada (DPN=01 Oct)
LMA 24 Sept
? (ora?, ? gr, ? cm) - doxi (DPN=24 Sept)
LMA 26 Sept
Andrei (ora 22:10, 4100 gr, 53 cm) -Adela Iepure (DPN=26 Sept)
LMA 27 Sept
Mennan (ora 09:35, 3100 gr, 51 cm) -cali (DPN=29 Sept)
LMA 28 Sept
Ioana (ora 13, 3500gr, 51 cm) - vali02 (DPN=11 Oct)
LMA 29 Sept
Nathalie (ora 10:45, 3425 gr, 50 cm) - Andreea_si_Doru (DPN=10 Oct)
Nicoleta (ora 14:55, 3400 gr, 51 cm) - Iulyp
LMA 01 Oct
Damian (ora 02:20, 2850 gr, 50 cm) -Georgiana.david (DPN=10 Oct)
LMA 02 Oct
Alexia Maria (ora 22, 3500 gr, 53 cm) - mcm (DPN=28 Sept)
Maria Romana (ora 12:30, 3770 gr, 54 cm) - marimar (DPN=26 Sept)
LMA 05 Oct
Andreas (ora 13:20, 3300 gr) -marlen_b (DPN=05 Oct)
LMA 06 Oct
? (ora ?, 3000 gr) -lorena_andreianu (DPN=20 Oct)
LMA 07 Oct
Tristan (ora 10:55, 3550 gr, 51 cm) -ralucule (DPN=16 Oct)
LMA 08 Oct
Alesio Andrei (ora 00:25, 3900 gr, 59 cm) -pufymic (DPN=29 Sept)
LMA 10 Oct
? (ora ?, 3700 gr, ? cm) - Naty (DPN=08 Oct)

A aparut si listuta cu burtici:


irina piticuta, DPN=03 Sept BAIETEL
Anka M, DPN=05 Sept BAIETEL
Nexus, DPN=08 Sept BAIETEL
roxana_oana, DPN=17 Sept BAIETEL
Raluca B, DPN=22 Sept
Mel_g, DPN=25 Sept FETITA
Simona_B, DPN=25 Sept FETITA
Cristia, DPN=26 Sept BAIETEL
Dgc, DPN=27 Sept FETITA
join c, DPN=27 Sept
Corina G, DPN=28 Sept BAIETEL
Kittie, DPN=28 Sept BAIETEL
Onilari, DPN=29 Sept
qstavarachr, DPN=30 Sept BAIETEL
saory, DPN=30 Sept FETITA
Carolyne, DPN=02 Oct FETITA
Monicatud, DPN=04 Oct
adeline26, DPN=05 Oct FETITA
Cristina78, DPN=05 Oct BAIETEL
Miky78, DPN=05 Oct FETITA
dixie, DPN=06 Oct
danyce, DPN=07 Oct FETITA
amoodia, DPN=07 Oct BAIETEL
camipl, DPN=08 Oct BAIETEL
anielas, DPN=10 Oct FETITA
liaT, DPN=10 Oct SURPRIZA
Anuska, DPN=10 Oct FETITA
misholina, DPN=12 Oct FETITA
elena_oona, DPN=15 Oct FETITA
nature, DPN=19 Oct FETITA
arad_linda, DPN=20 Oct BAIETEL
babirusa, DPN=21 Oct FETITA
Lucia, DPN=21 Oct BAIETEL
Garofitza, DPN=22 Oct BAIETEL
cibyp, DPN=23 Oct FETITA
ana_miti, DPN=25 Oct
Andra.C, DPN=27 Oct
CRISMIR, DPN=27 Oct BAIETEL
Elyanne, DPN=28 Oct FETITA
danina, DPN=30 Oct FETITA
andrada_coca



Au mai ramas:
14 si 17 ...si 1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:


Adela Iepure,Cali,Vali02,Andreea_si_Doru,Iulyp,Georgiana.david,mcm,marimar.

Sa va traiasca pruncii si pruncutzele!

Danyce (Daniela)ai grija cu raceala, doftoriceste-te, si nu stranuta prea tare,hihihi...Eu nasc pe 15 Oct., sper sa nu ma apuce mai devreme, ca am totul planificat pentru vinerea cu pricina. Nu ma pot plange decat de durerile sau amortirile din ambele maini, ce ma trezesc noaptea din somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Buna fetelor!Eu nu am intrat de 2 zile,ca m-am simtit tare rau,azi vad ca mi-a fost ceva mai bine,si m-am speriat cand am vazut ce de bebeii avem!
FELICITARI NOILOR MAMICI!.....nu mai stiu exact care au fost ultimele,am pierdut sirul,ce fain de voi ca va tineti bebeii in brate(abia astept si eu)...deci,sa va traiasca mititei si mititelele,sa fie mancaciosi si fara colici(imi place expresia asta)!! si multi !

LORENA,la multi ani!,sa fiti fericiti 1000 de ani de acum inainte!
Si eu am aniversarea luna asta,pe 30 octombrie,deci voi avea de sarbatorit de doua ori ca si tine si Daniela,!

Dragele mele,va pup pe toate,numai bine la bebeii nascuti si multa bafta la fetele ce trebuie sa nasca!


Mirela si bebele,37 sapt



http://community.webshots.com/user/crismir100
DPN 27 oct.-baietel-Robert Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Cali, felicitari! Sa-ti traiasca baietelul! Sa creasca mare si sanatos! Imi place tare numele

Andreea, m-ai emotionat si tu cu povestioara. Poze pe cand?

Am zis eu bine, ca daca as stii ca ma declanseaza/ programeaza sa nasc, as naste inainte, de emotii... cam cum ai zis ca te-a luat pe tine. Atentie Garofitza! poate nu reusesti sa te "tii" pana pe 15

Monica, din partea mea

Mirela, merci S-ar parea ca suntem atatea care sarbatoresc 2 evenimente in octombrie.

O zi buna la toate.

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud
http://community.webshots.com/user/anrian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Vaai ce multe mamici, nici nu mi/am dat seama cum a trecut timpul.
Felicitari si sa va traiasca bebelusii!!!!

Nu am reusit nici sa va citesc dar sa mai si scriu. BB meu a facut 3 saptamini si maninca aproape non stop. Acum este mai bine, adica mai rezista si 2 ore intre mese. Este bine totusi ca noaptea nu plinge chiar daca se trezeste la 2 ore sau 1 ora jumatate. Buricul a cazut dar a mai avut dupa cam 5 zile a mai singerat un pic (m/am speriat dar acum este OK). Lapte am si este ok din pct asta de vedere.
Iesim afara in fiecare zi, numai daca ploua nu iesim.
Imi era dor sa mai intru pe forum, copii mei au dormit in dimineata ata si am reusit (cel mare este acasa pt ca este racit).
Sper sa reusesc sa intru mai des
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

Buna mamici cu si fara burtici....
Felicitari Cali pentru minunea de baietel, sa fie sanatos!
Andreea , frumoasa si emotionanta poveste, mai ales ca nu l-ai avut pe Doru langa tine. pentru micuta Nathalia, sa creasca mare si sa fie sanatoasa.
Lorena , pentru tine si multumesc pentru . Astept sa povestesti cum a fost intalnirea cu mami a ta.
Danyce insanatosire grabnica!

Fetelor, am reusit sa dorm 6 ore noaptea trecuta (record personal) si sunt tare fericita...Ieri am spalat lucrurile bebelinei si cred ca am depus efort cam mare iar de dimineata o tin intr-o durere continua (a se citi contractii usoare). Eu ma bucur, poate mea vrea sa vina mai repede de 23 oct.Sa vedem cum evolueaza lucrurile pana diseara, va dau eu de stire.
Pupici tuturor si numai bine.

Monica 37 sapt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:



Neatza fetele!

M-am intors si eu putin ca sa va mai tin la curent cu ce se petrece..
Io, modesta, aveam dpn pe 28.. Si n-a vrut, v-am mai zis.. N-a vrut si n-a vrut.. Am fost si la spital, dupa 4 zile de la dpn, asa cum mi-a zis doctorul, am facut control, am facut si echo.. Si, citez "colul nu este nicicum pregatit pentru nastere".. Sa nu v-apuce? La echo, Slava Domnului, totul a fost minunat, normal, nici o problema, nu l-am mai intrebat cat e de mare bebe ca nici nu ma mai interesa, deja ma cuprinsese depresia.. Si 2 zile asa am fost, trista trista, abia daca scoteam vreun cuvintel si abia mancam.. (adica sambata si duminica). Si plus un disc stricat in capul meu care repeta ce mi-a spus doctorul inainte sa plec de la spital "Va rog sa fiti foarte atenta la miscarile bebelusului. Daca intr-o zi nu simtiti ca misca, nu ezitati sa veniti la spital".. Adica cum? Adica ce? Asa de grav poate sa fie? Ca eu trebuie sa mai si dorm, daca nu misca in somn? Offf, foarte trista si foarte parasita m-am simtit.. Si suparata ca nu vrea el s-o vada pe mami.. Pana la urma m-a consolat, mi-am pus cateva idei in cap despre baietzi care sunt mai lenesi (asa cum umbla vorba) si ca pana joi cand merg iarasi la spital nu mai e vreme lunga si poate totusi se decide si el s-o vada pe mami, ca mami nu mai poate, vrea si ea sa-l tina in brate, sa-l pupaceasca si sa-l iubeasca.. E greu sa te pupi pe burta, sincer :(((

Si iote-asa am incalecat p-o sa... Sper sa vina si la mine barza, sa nu ma uite :( ca nici n-am mai avut vreme sa ma uit voi ce-ati mai facut.. minutele mele de conexiune erau socotite pt dpn 28.. evident ca acum nu mai am si sunt in extra, ca si Junior.. :)

Oricum, felicitari pentru fetele care nu mai au burtici si-acuma sunt mamici si sa va traiasca printzishorii si printzesele, sa fie mancaciosi si sanatosi si frumosi! Si pentru fetele care (inca) mai sunt ca mine (ma rog, adica burtici), pai... nu stiu, curaj? si rabdare.. ca asta-mi lipseste mie. Daca vedeti ca baga pe la un magazin, sa-mi spuneti repede, repede, io ma duc sa cumpar tot stocul lor de rabdare.

"Si tu téléphones à une voyante et qu'elle ne décroche pas avant que ça sonne, raccroche." Jean Claude Van Damme

Mergi la inceput