Bebelusi de Oct-Nov-Dec 2003 (36)

Bebelusi de Oct-Nov-Dec 2003 (36) | Autor: Veve

Link direct la acest mesaj

Continuarea www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31854&whichpage=10" target="_blank">Bebelusilor de Oct-Nov-Dec 2003 (35)



Irina,veve & croko

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

. Am reusit sa deschid si eu calculatorul pentru cateva minutele. Inainte intram seara, dar in ultimul timp nu stiu cum sa nimeresc patul mai repede. Am apucat sa citesc cate cava, dar nu tot.
Hai sa va povestesc aventura de ieri.
Am iesit cu bebe la plimbare,ca de obicei. La un moment dat, un alt bb de cam un anisor si un pic, vine fuga, fuga la Isabel. Taticul lui tocmai imi explica ca e pasnic, sa nu-mi fac probleme, ca iubeste bebeii mici....bla,bla,bla. Mai fetelor, cand era copilul ala mai fericit se infige bebelina bulina (Isabel) in parul lui blond si ondulat si TRAGE TAREEEEE, TAREEE. Mi s-a facut rau, nici nu stiam de unde sa apuc, ce sa fac si de care sa trag. L-a dat un pic cu capsorul de bara de la carucior, a mea radea super incantata, ala mic saracutul urla din tot plamanii, eu ma tot agitam pe acolo fara o reusita imediata, iar taticul cel politicos....cred ca ar fi luat-o pe motata mea de perisor un pic.
Intr-un final i-a dat drumul. Se pare ca i-a placut experienta, ca imi da senzatia ca ar vrea sa o repete. Din pacate, parul la care are acces nelimitat este....al meu.
Bebeul meu era o adevarata domnisoara pana acum, dar se pare ca o sa avem parte de surprize.Asa ca sa raspund si eu la cate ceva (ce-am apucat sa citesc):Fontanela mai e f putin deschisa.
Galbenus a papat doar o data si nu a impresionat-o deloc, asa ca n-am mai insistat, da acum ca mi-ati adus aminte, o sa-i dau si eu maine.
De bubite, nu stiu ce sa zic. Isabel a facut si ea de vreo doua ori. Erau foarte mari si rosii, dar nu stiu daca o mancau. Era prea mica sa se manifeste. I-au trecut cu antialergice. Impreuna cu pedi am ajuns la concluzia ca e posibil sa fie de la carnita de curcan, dar nu putem fi siguri. I-au trecut cam intr-o sapt. A mai facut o data, dupa ce i-am dat o sarlotica de la danone (noi aveam, ea saliva...asa ca i-am dat). Atunci au trecut in vreo doua zile. Erau mult mai mici.Va pupacim pe toti tare,tare
Alexandra si Isabel cea periculoasa http://community.webshots.com/user/isabel_23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:

Noroc mamici,

Tare frumusica Isabelita...
Mai fetelor, bebeilor vostri li se intampla sa aibe perioada in care papa mai putin, sau... mai mult? Uite de ce, Mariuca pana acum o sapt avea un prog sa zicem regulat: 6,10,14,18,22. Acum nu stiu ce are ca mananca putin lapte, sare peste masa de dimineata, cand bea doar 130 ml, nu vreau sa ma lungesc dar si-a dat tot programul peste cap, iar seara la culcare... adoarme, spre disperarea mea; si se mai trezeste pe la 7,30-8, dar nici macar nu da semne de foame
Voi cam ce portii de solide le dati, pt ca eu am pastrat borcanelele de pe la Nestle, si mari si mici - sa am idee cam cat papa, si de obicei papa cam 150 - 170 grame de fructe sau legume. Si niciodata nu a vrut lapte in completare.
Ea arata bine, nu e slaba dar...nu stiu, poate e doar problema mea - asa zice sotu'! Ca el vine seara si zice sa nu insist daca copilu' nu vrea. Asa ca lapte bea in total(de vreo saptamana) doar 380-400ml.
Iar doctora imi zice sa-i dau cel putin 200g la o masa...
Cum sa fac sa ajung la asa performanta?
Mai sunt bebelusi care papa asa putin?

Va pupam
Gabriela si Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare,
Ven, mai sa dea Dzeu sa fie un norocos baietelul tau. Oricum, faza merita imortalizata si aratata mai tarziu prietenelor lui.
Alexandra, Isabela cea periculoasa o fi un baietel in fustita. Cam asta e perioada cand trag de tot ce apuca. Fiu-meu baga degetele in ochi la o fetita de aprox. doi ani, de nu stiam cum sa-l iau mai repede.
Mai faceti poze langa apa ca sunt superbe.
Gabriela, fiu-meu mananca in "salturi". Dar cand nu mananca, zau ca ma intreb din ce se tine. Si nu vrea nici macar apa. Dar ce am observat este ca cel mai bine manca seara. In timpul zilei, nimic.
A tinut faza asta vreo sapt. dupa care a inceput sa manance ca spartul.
Ce mai stiti de Vikinga? Cand se intoarce?
Dar Ileana?
Noi cand il masuram pe Luca il punem pe jos, pe o hartie, ii intindem bine piciorusele si facem semnul, si apoi la cap.
Dar se pare ca al meu pui e mai scundut. Are numa 72 cm.
Carmen, Matei e un frumos. Si pare asa de ganditor... Ne imparte si noua problemele lui?
Pupici,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

SYMPA draga, inafara de leacurile deja enumerate de fete, eu iti recomand sa-i faci impachetari cu prososp ud, insa nu cu apa rece sa nu-i faci soc, ci calda. Ajuta mai ales la rehidratare caci corpul absorbe apa si prin piele. Pe frunte ii poti bune comprese gel cum sunt la farmacie (Koolaid le zice) si si pe piciorute. Cartofii cruzi sunt buni intradevar. Tylenolul incearca sa i-l bagi in mancare. Si neaparat sa mergeti la medic sa nu fie din cauza ciupercii sau a tratamentului pt ciuperca. Si da-i muuulte lichide.

va pupic,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

Draga SUPERMAMI si fiu-mi-o are obiceiul de a trage oamenii de par dar el are treaba cu femeile si mai ales cu mami. Si doare rau de tot, isi infige manutele si le incolaceste bine bine in par si trage lasandu-se in spate cu o expresie de satisfactie intiparita pe fata... si cand termina eu is cu pielea capului rosie, ma si ustura si el ii cu mai bine de 20 de fire de ale mele in fiecare manuta.... Daca nu-l las incepe sa planga...

ELENA draga mult ai tu de tras cu doctorii astia, lasa ca va da Domnul sa fie bine odata!

CIUF felicitari pt umblaret!

VEN tare simpatic pustiul tau!

DPINTILIE cum reusiti voi sa il puneti pe olita, as vrea si eu sa incerc dar Alex nu pare a fi pregatit pt asa ceva? e un copilas tare cuminte puiutul tau!

Mai in legatura cu cuptorul cu microunde si eu stiam de dioxine si o alta substanta care e categorisista ca si potential carcinogen DEHA, dar depinde de compozitia plasticului (sunt diversi polimeri), asa ca unele vase de plastic sunt in regula, altele nu. Daca anumite produse sunt puse in containere de plastic si scrie pe cutie ca sunt OK pt cuptorul cu microunde, inseamna ca nu-s periculoase.

Iata ce zic cei de la FDA... http://www.fda.gov/fdac/features/2002/602_plastic.html, cum ca sa nu ne facem probleme adica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:

Salut!
Da mai fetelor, cand citesc de pujutii vostrii ca se trezesc noaptea imi dau seama ca al meu a devenit intre timp o comoara! Se culca seara pe la 9.00-9.30 siu doarme dus pana dimineata la 7.30-8.00. Uneori, se mai maraie in somn, alteori se trezeste de-a binelea, dar il iau putin pe burtica mea si adoarme la loc-ma gandesc ca de la dinti, desi are 3 (doi jos si unul sus), si pur si simplu ne-am cam trezit cu ei, nu i-a plans foarte rau.
Si mananca acum cam de toate -adica ce li se permit bblusilor, cam 300-350 g crema de legume cu carnita la pranz si 150-200 g la desertul de dupa -amiaza. Eu zic ca papa bine, si important acum, nu-mi mai refuza mancarea!
Dana eu i-am dat zdrente de ou in ciorbita tot dupa Mama si copilul de Capraru. Acolo spune ca daca nu a manifestat nci o alergie pana la 8 luni, poti sa incepi cu albusul in ciorba sub forma de zdrente. Daca apar reactii negative(scaune urat mirositoare, bubite etc) sa intrerupi, daca nu poti continua. Eu mai degraba cred ca alergiile au mai mult predispozitie genetica, acum nu stiu ce sa spun. Si pana la 1 an, probabil apar datorita sistemului digestiv imatur.Dar uitati, fiica lui nasa-mea a fost crescuta cu super carti pana la 3 ani, fara aia, fara aia etc, si acum la 6 ani face alergie cam la orice. Cred ca difera si de la copil la copil.
Mara, intr-adevar, Vigantolul nu se foloseste mai mult de 2 luni dupa deschiderea flaconului, isi pierde cica eficacitatea, acum mai intreaba si doctorul, a mea asa mi-a spus.
Eu ii dau Vigantolul in lingurita gol, ca atare Vom schimba tactica.
In rest va pupacim, fug la baita,
Carmen si Stefi


http://community.webshots.com/user/carmena092003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Carmena, stii cum e...omul care s-a ars o data sufla si in iaurt .Asa si eu... Iar cu pediatrii, cati gasesti, atatea pareri. Oricum, tu ca mama ai observat cu siguranta reactiile copilului.
De mancat mie mi se pare ca foarte bine papa...Mult la o masa.Andrei mananca de regula undeva intre 250 si 300. Poate uneori peste. Si fiindca l-am mai laudat cu mancarea, azi nu a vrut nici sa guste din cina de la ora 8. Iar acum a baut doar vreo 230 de ml lapte.
Allya, spuneai ca-i cuminte Andrei. Tocmai ce l-am lasat in grija lui Luci, ca altfel cred ca era ceva de genul ori eu, ori el trecea prin pereti. E cumplit de greu cu somnul, fie ca e dupa-masa, fie ca e seara. E un copil foarte activ, nu sta o secunda,asa ca pentru el, chiar daca e rupt in doua de oboseala, somnul vine ca o pedeapsa.
Cu olitza a fost simplu. Primele 2-3 dati am stat langa el, cu ceva jucarii in brate, parea destul de speriat. Putea fi din cauza ca olitza era destul de rece si funduletzul nostru e sensibilos
Apoi l-am lasat singur , cu o carte in mana. Citea "ziarul" pe tron . Si in final sta pur si simplu. Mai bate olitza cu palmele, mai rade...E happy. Si faza cea mai tare e ca pe olitza face cel mai "sanatos" kk. Isi curata bine intestinul. In Pampers se umple repede locul si daca sta si in fund cumva cand are loc actiunea, atunci cu siguranta nu face tot.
Gata, s-a potolit maria sa. A adormit...
O noapte buna va doresc tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Am fost si la dermatolog dupa ce ne-am tot plimbat la el,la dc de fam dupa trimitere,iar la el si asa am pierdut vreo 3 ore,bine ca nu am stat la coada,am avut prioritate.
La fel ca dc de fam mi-a spus si asta:alergie la intepatura de insecte si putin de la proteina.Nu mai are voie carne de pui,ou,ficatel,doar carne de vita,iaurt fara fructe,lapte hipoalergenic dar ea papa tzitzica.Eu nu am voie sa mai maninc dulciuri,pui,mezeluri,sa nu beau suc cumparat.Ca tratament i-a dat in continuare Flonidan si 2 creme cu care sa o dau,una ziua una seara.Eu am intrebat-o cum de nu a facut pina acum alergie la proteina ca papa de la 6 luni si mi-a zis ca nu stie.Mi-a mai dat sa-i fac si coprocultura ca a zis ca poate are giardia.Miine trebuie sa ducem la laborator ca ieri nu a facut maimutica kk.
Pina la urma cred si sper ca e de la insecte dar totusi facem iar pauza si la proteinele din pui sa vedem daca se vad rezultate.

Carmen vezi ce baiat cuminte si manccios ai acum?Ma bucur ca maninca orice si ca s-a facut baiat cumintel(sa vedem pina cind)

Vilma ai incercat in Metro sau Billa?

Uki si Julia are momente cind maninca 250-300 gr la o masa si momente cind papa 2-3 lingrite dupa care incepe sa scoata mancarea afara.Deci lasa-o in pace,daca ii este foame maninca ea,si noi mai avem perioade cind mancam mai putin sau deloc.

Eu Vigantolul il dau cu lingurita.

Ne-am uitat si noi pe pozici,au crescut mari si frumosi toti bbi nostri,sunt cei mai frumosi de pe site.
Va pupic

Adriana si bb Julia(06.11.2003)
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Inca mai tremura inima in mine de spaima ce am tras-o. Codrin a luat o tranta. Direct in cap. Adica in frunte. Si tocmai de pe masa din bucatarie. Noroc ca n-avem gresie, ci parchet laminat, dar tot e suprafata tare. Imi vine sa urlu de ciuda, nu de alta, dar eram linga el si n-am apucat sa-l prind. El papa de obicei in scaunul balansoar pe care il pun pe masa (masa mare si solida din stejar, de altfel). Il mai tin uneori in scaunel pe masa cind maninc eu, ca sa-l am linga mine si sa-i mai indes in gurita cite una alta. Acum tocmai ce terminasem eu de mincat si el se juca cu ratzusca. A aruncat ratzusca si s-a intins dupa ea. A luat-o, iar a aruncat-o... si tot asa. La un moment dat nu s-a mai aplecat frumos sa o ia ci si-a luat avint si, cum era legat cu centura de scaunel, a plecat cu tot cu scaun. Adica s-a basculat inainte, direct pe podea. Imi tremurau genunchii cind l-am recuperat, el dedesubt si scaunul peste... A urlat vreo cinci minute si intr-un final s-a linistit. Cred ca o sa faca un cucui in frunte. L-am verificat, l-am plimbat prin casa sa vad daca mai stie sa paseasca, e OK. Urmareste cu privirea daca ii plimb ceva prin fata, ride daca il gidil, sper sa nu fie vreo problema.
A fost unul din momentele in care am simtit cum ma copleseste responsabilitatea uriasa pe care o am pentru copilul meu. Nu m-am putut abtine sa nu ma gindesc la cite alte pericole il paste si de acum inainte si la cit de neputincioasa sint eu daca nu-s in stare sa-l protejez nici cind e linga mine. Imi vine sa-mi dau doi pumni in cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:

Veve draga, cine-i Croco???
Simona, si Maria a cazut dar din pat, direct pe covor, nu stiu daca in cap ca am gasit-o pe burta, tot dupa o ratzusca...asta intr-o fractiune de secunda.
De altfel sunt taaaare trista... Ieri a fost o zi cam proasta cu papa; a facut crize de plans si a vomat cand am vrut sa-i dau bibe de culcare. Si bineinteles ca s-a trezit pe la 8,30 si cu greu pe la 9 a mancat 120ml lapte...Bey nene, nu stiu ce sa-i mai fac.
Acum doarme si incerc sa fiu cat mai calma cand s-o trezi sa pape legumitze.
Oare are toane din astea pt ca vin dintzisorii??? Ca la sfarsitul lunii face 9 luni.
Ca daca ar fi asta m-as mai linisti putin...

Asaaa... Voi va intalniti la Baby-Expo? Ce? Cum? Cand?Unde?

Mai vorbim pe seara
Va pupam
Gabriela si Mariuca

Mergi la inceput