Nasterea lui Gagalicea

Nasterea lui Gagalicea | Autor: beu

Link direct la acest mesaj

Desi a trecut ceva vreme de cand am nascut,citind aici istoria venirii pe lume a mai multor puiuti m-am hotarat sa va scriu si eu experienta mea.Sfarsit de an .Lume grabita pe strazi care mai de care cu bagaje cu cumparaturi eu cu bagajul meu de 38 de saptamani.Revelionul vine si trece eu tot sperand ca micutul sa nu-mi faca vreo surpriza dar nu de alta dar ma gandeam ca celor de la spital nu le prea place sa-i deranjezi intr-o astfel de noapte.Data probabila a nasterii 12 ianuarie.Totusi ceva parca nu-mi dadea pace.In dimineata aceea de 3 ianuarie ma trezesc si ii spun sotului:burta mea este foarte tare parca nu am simtit-o asa niciodata!Sotul:Mai ai aproape 10 zile, ti se pare!Eu continui: vreau mere si portocale,vino pana in piata!Plecam in piata apoi in vizita la socrii apoi la niste prieteni unde incep sa simt primele contractii.Ajungem acasa cam pe la ora 6 seara si primim musafiri.Discutii ,glume, eu :parca am contractii la 10 minute ce-ar fi sa mergem pana la spital sa vedem despre ce este vorba.Musafirii ne spun ca ei vor ramane la noi pana se intoarce sotul ca vor sa stie ce este cu mine.Ajunsi la spitalconstatam ca de garda era chiar doctorita care ma supravegheat pe parcursul sarcinii si care ma intreaba:asa devreme ce faci pe aici!Eu raspund nu stiu daca nasc dar am ceva contractii cam la 10 minute !Hai sa te vad!La care imi spune:daca la dilatatie 5 cm. nu stii daca nasti este bine!Haide urgent internarea!Sotul cand a auzit s-a pierdut tot nu mai gasea usa de iesire la care doctorita ii spune:domnul, doamna naste nu dvs.ce sunteti asa pierdut!Sotul pleaca acasa sa le duca si musafirilor vestea ca am plecat doi si ne vom intoarce trei!Eu ajung in sala de travaliu mi se face clisma obligatorie si vine doctorita care imi rupe membranele (nu doare) si care ii spune asistentei sa-mi faca nu stiu ce injectie.Contractii cam la 3,4 minute dureroase dureroase!Doctorita imi spune :ce astea sunt contractii,trebuie cam la 30 sec.,1 minut ca sa nasti.Eu ma gandeam ca daca nu mor din asta n-o sa mai mor niciodata.Contractii dese aproape fara pauza intense si foarte dureroase.Doctorita spune cred ca a sosit momentul!Urc pe masa ascult indicatiile doctoritei si cam la a treia impinsatura aud cea mai frumoasa muzica ce se poate auzi:plansetul propriului copil.Nu pot sa descriu in cuvinte ce am simtit atunci cand am avut copilul pe pieptul meu atunci asa murdar cum era si cum poti uita intr-o clipa toate greutatile prin care ai trecut ca sa poti sa-l strangi in brate!De acum un lucru este sigur:cand rade el radem si noi si cand plange el plangem si noi!Dupa mine nici un efort nu este prea mare pentru a-ti putea tine copilul in brate fara de care eu zic ca nu te simti implinit!Mihaela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli spune:

sa-ti traiasca copilasul si sa va bucurati de si cu el! multa sanatate intregii familii!

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.babiesonline.com/babies/h/hanako/" target="_blank">web1 web2 www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=eli" target="_blank">paginuta DC www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Stefan Takeshi&mid=2236&cid=10198" target="_blank">album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Mihaela, sa va traiasca puiutzul si sa va aduca multe bucurii. Da spune-ne, cuml il cheama, ce e- fetitza, baiat, cat a avut la nastere. Numai bucurii va urez!

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beu spune:

Deci revin:Gagalicea este baiat,il cheama Catalin si a avut la nastere 3.210kg,55 cm lungime si scor Apgar 10.Acuma are 3 ani si 8 luni.Multumesc de urari.Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Sa-ti traiasca Gagalicea :-)))
Si sa-i faci si-o surioara:-)




"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

Sa va traiasca Gagalicea, si voi pe linga ea !
3 ianuarie e o zi foaaaarte buna ! Si baiatul meu e nascut pe 3 ianuarie, un an mai tirziu. Aaaah, si Schumacher, ceva mai demult..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sigrid26 spune:

SA-ti traiasca galusca mica si sa va bucurati de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Sa va traiasca puiutul si multa sanatate voua si lui Catalin ,sa ave-ti parte de multe bucurii.

Poze cu Ayu - si - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31632" target="_blank"> Povestea nasterii

Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Sa va traiasca si sa radeti tot mereu!

http://community.webshots.com/user/aalinador

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Sa va traiasca Gagalicea ! Multumim pentru poveste ! Da' rapida nastere a avut Gagalicea !

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii !


Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Sa va traisca gagalicea! Tare m-a emotionat povestea ta, de-abia astept sa aud si eu acel cantec, cantecul bebeului, care cred ca te unge la suflet.

oana si bebitza din burtica (29s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Mergi la inceput