Mamici de septembrie-octombrie 2004(27)

Mamici de septembrie-octombrie 2004(27) | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Continuarea...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

georgiana.david si eu am cam patit-o ieri, cred ca au fost emotiile foarte puternice cand am vazut ca bebelina annei s-a si nascut, totul parea atat de rapid, cred ca i-am transmis la bebe meu ca as vrea sa-l vad, si dintr-o data, spre seara, m-au apucat si pe mine niste contractii din alea frumoasa, bebe s-a coborat pana jos si a inceput sa loveasca tare, tare... Pe la 12 noaptea cand am reusit sa adorm, am visat ca mi s-a rupt apa; m-am trezit, m-am dus la baie sa ma verific, totul era inca acolo :). Pana dimineata mi-au mai trecut din simptoame, dar zau ca nu stii niciodata la ce sa te astepti. Azi am vb cu bebe, si i-am zis ca mai trebuie sa stea cuminte, inca vreo 2 luni. Eu am DPN-ul pe 10 octombrie abia... Huh fetelor, sanatate si numai bine...

Andreea, Doru si bebe ~32 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Mada, suntem alaturi de tine, macar cu sufletul daca nu putem si fizic. Iti inteleg indignarea mai mult decat iti inchipui. Eu una cred ca as muri cu ele de gat, mama lor de nesimtite. Nu imi vine sa cred ca pot exista astfel de oameni pe lume. De ce oare s-au mai facut asistente daca nu le pasa de suferinta bolnavilor??? Cred ca as face un scandal de m-ar sti tot spitalul. E poftim, ca iar m-am enervat.
Ai grija si de tine totusi, ca bebe al tau are nevoie sa creasca mare si sanatos!!


Georgiana si Andreea, aveti grija de voi si daca aveti contractii prea dureroase si mai ales prea dese, sunati, mama, la dr. sau la spital. Nu stati asa sa va imbolnaviti de griji. Deobicei sunt "false labor" dar nu se stie niciodata. Apa sa stiti ca nu se rupe la toate femeile de la sine. De fapt statisticile arata ca doar cam la 10% din femei se rupe apa la inceputul travaliului.

Roandre, saracuta de tine, prin ce treci. De ce oare ti-o fi asa rau? Ai mai fost la dr.? Poate iti poate da ceva sa te linisteasca. Nu e bine sa versi atat ca iti stimulezi uterul din cauza contractiilor varsatului. Plus ca bebelina ta are nevoie de nutriente, iar daca tu saraca dai tot afara... ea cu ce se mai alege? :o) Si pe mine ma doare spatele infiorator, deci stiu prin ce treci!

La multi ani pt. toate Mariile!! Un an bun cu tot ce va doriti si mai ales bebei frumosi si sanatosi!

- DPN Sep. 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

S-a dat startul la bebei si avem 1 :
LMA 14 Aug
Giulia Nicole Duma (11:08, 2600 gr) - anne33 (DPN=28 aug)

A aparut si listuta cu burtici:
Ana_a, DPN=30 Aug BAIETEL
irina piticuta, DPN=03 Sept BAIETEL
Anka M, DPN=05 Sept BAIETEL
timea, DPN=05 Sept FETITA
raisa, DPN=05 Sept BAIETEL
Nexus, DPN=08 Sept BAIETEL
Mina, DPN=10-11 Sept BAIETEL
alinah, DPN=11Sept
frosa, DPN=12 Sept BAIETEL
roxana_oana, DPN=17 Sept BAIETEL
Davina, DPN=18 Sept FETITA
Blue77, DPN=19 Sept BAIETEL
Raluca B, DPN=22 Sept
Mari74, DPN=22 Sept FETITA
Doxi, DPN=24 Sept FETITA
ionika, DPN=24 Sept BAIETEL
Camitza, DPN=25 Sept FETITA
Mel_g, DPN=25 Sept FETITA
Adela Iepure, DPN=26 Sept BAIETEL
Cristia, DPN=26 Sept BAIETEL
marimar, DPN=26 Sept SURPRIZA
Roandre, DPN=26 Sept FETITA
Dgc, DPN=27 Sept FETITA
join c, DPN=27 Sept
Corina G, DPN=28 Sept BAIETEL
mcm, DPN=28 Sept FETITA
Cali, DPN=29 Sept BAIETEL
Onilari, DPN=29 Sept
pufymic, DPN=29 Sept BAIETEL
cami-florina, DPN=29 Sept BAIETEL
qstavarachr, DPN=30 Sept BAIETEL
saory, DPN=30 Sept FETITA
Mada, DPN=01 Oct FETITA
Monicatud, DPN=04 Oct
adeline26, DPN=05 Oct FETITA
Cristina78, DPN=05 Oct BAIETEL
marlen_b, DPN=05 Oct BAIETEL
Miky78, DPN=05 Oct FETITA
danyce, DPN=07 Oct FETITA
camipl, DPN=08 Oct BAIETEL
Naty, DPN=08 Oct FETITA
anielas, DPN=10 Oct FETITA
Andreea_si_Doru, DPN=10 Oct
Georgiana.david, DPN=10 Oct BAIETEL
misholina, DPN=12 Oct FETITA
ralucule, DPN=16 Oct BAIETEL
Vali02, DPN=17 Oct FETITA
nature, DPN=19 Oct FETITA
arad_linda, DPN=20 Oct BAIETEL
lorena_andreianu, DPN=20 Oct BAIETEL
babirusa, DPN=21 Oct FETITA
Lucia, DPN=21 Oct BAIETEL
Garofitza, DPN=22 Oct BAIETEL
cibyp, DPN=23 Oct FETITA
elena_oona, DPN=24 Oct FETITA
ana_miti, DPN=25 Oct
Andra.C, DPN=27 Oct
CRISMIR, DPN=27 Oct BAIETEL
Elyanne, DPN=28 Oct FETITA
danina, DPN=30 Oct FETITA
iulyp FETITA
andrada_coca



Au mai ramas:
27 si 25 ...si o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Corina, nici eu nu-mi pot explica de ce imi e asa rau de cateva zile. poate e de vina si oboseala acumulata si nervii pe care mi i-a facut zugravul pana acum.
La doctor nu am mai fost de vreo 3 sapt pt ca este in concediu. O sa ma duc la control tocmai peste o sapt. Acum ma simt putin mai bine. Se pare ca mai imi trece starea de rau daca mananc pepene rosu. E "alimentul" meu de baza.
Georgiana, ai mare grija cu contractiile. Si eu am din ce in ce mai dese. Nu sunt chiar dureroase dar burtica mi se face beton. De fapt mai tot timpul e asa. Astazi vazand cat de mult vomit am luat si eu un No Spa. Bebelina e tot la fel de agitata si uneori loveste sau apasa undeva anume de simt o durere intepatoare in .

Noapte buna burtici si sper sa aveti un somn cat mai bun!


Mihaela si puiul mic de 34 saptamani si 1 zile
Dr Ciulcu, Cantacuzino
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:



Mihaela, nu mai stiam nimic de tine... imi pare rau ca iar au reaparut greturile.
Bine ca ai scapat cu zugravitul. Mai ai putin si termini si cu restul... Poate te mai linistesti si-ti trec si greturile.

Mada, stiu ce-nseamna sa stai prin spitale si sa te lovesti de nesimtirea unor asistente. Am trecut si noi prin asta cand era tata in spital. Si nu conteaza in ce spital, peste tot a fost la fel. Cand o s-o mute pe mama ta in salon o sa fie mai bine, pt. ca te lasa sa stai cu ea (bine-nteles cu spaga de rigoare) si macar asa poti sa le chemi tu de cate ori este nevoie. Esti mai linistita cand stai langa mama ta si poti sa o ajuti cu ce are nevoie. Ai grija de tine, sa nu te obosesti si sa nu te superi prea tare. O sa treaca si asta. Sanatate multa mamei tale!

Eu sunt bine, in general, inca nu am probleme cu spatele, cu somnul. In schimb, de vreo 4 ore bebelina mea s-a proptit in stomacul meu si nu mai are de gand sa se aseze in alta pozitie. Nu mai pot de durere. Am mancat cat am putut, am zis ca mi se umple stomacul cu mancare si pleaca de acolo. Nimic. In mod normal dupa ce mancam incepea activitatea (cred ca o deranja zgomotul pe care-l facea stomacul meu si se trezea). Dar, nimic. S-a miscat un pic pe acolo, dar nici gand sa coboare mai jos sau sa-si ia picoarele din stomacul meu (cred ca picioarele sunt - pt. ca am impresia ca e cu capul in jos pt. ca atunci cand sughite o simt in partea de jos). O sa-mi pun un film si o sa incerc sa adorm. Poate ma mai lasa durerea.

Sotul meu o sa se duca, cu gasca, cu noaptea-n cap pe balta la peste si tece mai tarziu sa ma ia si pe mine, ca n-am innebunit sa ma scol la 4 dimineata sa plec pe balta. Asa ca maine am program. Am inteles ca e balta langa padure. O sa stau si eu la iarba verde si o sa fac poze, ca alta treaba n-am. Probabil maine o sa intru pe DC tot tarziu.

Va pup si noapte buna!

Eliana si Elena, DPN 28 octombrie
Dr. Ciulcu Alexandru, Spitalul Cantacuzino

http://community.webshots.com/user/elianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

burticilor .
Anne felicitari pentru .Iti doresc o recuperare rapida si sa-ti traiasca fetita ,sa fie sanatoasa si frumoasa .

Anielas -eu folosesc Listerine si imi ajuta mult .Eu il folosesc chiar si dupa spalarea dintilor cu pasta de dinti si dupa floss.Sper sa-l gasesti in Romania si sa aiba acelasi efect si la tine.

Crismir merci .Am avut o petrecere frumoasa si cu foarte multe cadouri .Am primit de la cele mai mici lucruri pina la carut ,scaun de masina ,patuc,baby gym ,monitor ...am fost foarte surprinsa de cadouri si de tot in general .
Acum o sa incep sa scriu felicitari de multumire la toti oaspetii .

Va doresc o zi buna si multa sanatate .
+ bb 35 sapt. (eu am inceput numaratoarea inversa dupa mesajul scris de Anne )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici pe burtici.

Fetelor, nu stiu de ce dar eu nu am putut deloc intra ieri pe forum... Au avut probleme sau doar eu, caci vad ca voi ati scris... nu mai inteleg.

Mada, te inteleg prin ce treci- inca mai tin minte tratamentele din tara, cum zicea si Corina nu inteleg de ce fac meseria asta daca nu dau nici un interes, zau!

Anielas, da sunt din Valcea. Nu cunosc dr. tau; mai stiam cativa de acum un an si ceva cand a nascut sora mea... (na, ca nu-mi mai amintesc cum il chema pe al ei). Sa te pregatesti sufleteste ca poate dai de vreo tura de nesimtite care te fac in toate felurile in timpul travaliului. Sora mea a vrut s-o bata pe una in timp ce nastea (nu vreau sa-mi mai amintesc)

Danyce, ai fost tare haioasa cu urzicile... si eu as fi facut la fel; in lipsa de altceva...

Mihaela, sa ai grija de tine si nu te mai stresa. Ati terminat acum cu zugravitul (e cert, urmeaza greul, dar cu incetul se va rezolva)

Noi am reusit sa ne odihnim in we (noaptea,
vreau sa zic), dar am si facut una si alta. Am participat la montarea unor mobile (inclusiv pentru bebe ). Am reusit cat de cat sa-i eliberam camera si saptamana asta sa ma apuc sa aranjez In ritmul in care Anne a dat startul, nici nu vreau sa ma gandesc sa fiu nepregatita...

Problemute nu prea ar fi la noi: picioarele la fel de umflate (umblu ca pe ace incaltata), spatele ma doare doar cand stau jos, obosesc repede orice as face, reusesc sa ma plictisesc destul de des si... cam atat. Dar cred ca va recunoasteti si voi in ceea ce spun

Va pupacim.



si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Neata burticutzelor!

Davina...mesc..am sa-l caut si eu pe aici..inca nu am avut timp...oricum..parca s-a mai linistit durerea de gingie..dar acum ma lupt cu alte nebunii...imi e rau rau de tot...nu pot manca mai nimic ca imediat dau la boboci..plus ca ma doare capul infiorator...

Wow Lorena....ce fain ca esti si tu din Valcea...mai ..sper sa nu fiu chiar asa ghinionista..eu am optat sa nasc acolo pt ca mama e medic pediatru acolo..iar pe doctorul de care ti-am spus il cunosc ff bine fiind prieten de familie...sper sa nu fi facut o alegere gresita...

Va pupicim,

Ania & bebitza Ina
http://community.webshots.com/user/anielast

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Ania, revin cu o rectificare. Ce spuneam mai devreme este vorba de asistente. Medicii sunt super si nu spun asta ca mama ta e medic.

Sora mea avut complicatii si dr ei a stat langa ea tot timpul (era si in concediu omul). Ea este alergica la medicamente si totul a fost natural (deci iti dai seama destul de complicat), mai ales ca nasterea a fost indusa... ulei de ricin, tot felul...

Oricum, faza cu asistenta, de care ziceam, a fost tare... Adevarul e ca oricine ar fi reactionat cum a facut-o ea cand o tanti te intreaba "ce zbieri asa, ca vaca? crezi ca esti prima care naste pe lumea asta?"

Eu am ramas socata de faza si am zis ca nu o sa nasc acolo (ceea ce se va si intampla ; atunci nu stiam).

Vad ca suntem singurele pe aici

Pupici

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Salutare fetelor!
M-am emotionat de tot sa vad ca s-a nascut primul bebe din grupul nostru!!!Am plans bineinteles de emotie+bucurie acum mi-am mai revenit dar sunt in continuare visatoare tare! Anne sa-ti traiasca bebelina creata, sa fie sanatoasa si frumoasa!!Delia sa ne mai scrii tu ce mai auzi de Anne!
Am reusit si eu sa citesc ce ati mai scris voi.
Georgiana multumesc frumos pentru lamuririle despre preturile la hainutze de la Happy Baby si despre sugestia cu privire la hainutzele de la Z! Am fost in we in Unirea sa caut trusou lui bebe si am intrat din intamplare la Z (nu stiam ca este si in Unirea). Am gasit intr-adevar niste hainutze super, super dragalase si numai cand am platit mi-am dat seama ca magazinul e Z.Nu-ti zic ca acasa am le-am admirat si pipait toata ziua!
Mada: imi pare rau ca te-ai suparat asa! Ai toata dreptatea! Las' ca le vede si le rasplateste Dumnezeu pe toate... Curaj, ca o sa se rezolve!
Mada & Georgiana: multumesc pentru lamuririle despre internet!
Danyce: m-am distrat tare citind de patania ta!!Eu cand plec de acasa am grija sa ma duc la wc si de fapt inainte de a pleca oriunde ma gandesc unde e cea mai apropiata buda!
Roandre: multumim pentru listuta cu bebei si burtici!Imi pare rau ca nu te simti bine! Parca citisem pe undeva ca in ultima parte a sarcinii e posibil sa reapara gretzurile din cauza de hormoni?...Nu mai stiu sigur...Fii barbata ca nu mai ai mult!
Eu raportez ca mai am si nopti cand dorm bine (vedeti ca am ajuns sa ma multumesc cu putin...) - probabil ca se acumuleaza oboseala din noptile nedormite in asa hal ca pic pur si simplu lata!Transpir in continuare ca un calutz; cel mai tare cred ma deranjeaza ca din aceasta cauza am mai tot timpul parul ud la ceafa. Inainte puteam sa stau bine-merci cu pletele pe spate ca nu transpiram deloc, acum tre sa am grija sa-mi strang parul si chiar si asa tot leoarca sunt...Mai nou vad ca am inceput sa ma dezbrac in somn de cald ce mi-e noaptea!Sambata m-am culcat cu pijama (cu pantaloni scurti si f subtiri) si m-am trezit in chiloti. Am lesinat de rasBine ca totusi nu m-am dezbracat de tot...
Ma apuc de treaba acum...
Pupici pe burtici si sa auzim numai de bine!
Cristiana si bebe din burtica (34 saptamani si 1 zi)

Mergi la inceput