Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (33)

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (33) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=29756" target="_blank">Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (32)

Oana_B

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Elena si noi iti tinem pumnii si sunt sigura ca totul o sa fie bine. Alvarica e un bb tare norocos si a trecut prin toate cu bine pana acum. Sa-i dai un pupic mare de la Isabel .
Ciuf ce bine ca a trecut, imi dau seama cat de greu a fost pt voi. Acum treceti la rasfat
Carmen77 nu bea nimic, nici o gura de lichid de nici un fel.
Ven am pacalit-o un pic. Zilele astea cat a luat medicamente, o tineam usor de frunte si le lua cuminte. Daca nu o tineam dadea din capsor ca nu. Acum daca ii pun doar mana pe frunte, bea apa. Nu de placere evident, dar macar bea cam 20 ml pe zi. E un inceput. Eu beau 3 litri cel putin de lichide pe zi (in mare parte cola), mi se trage de la prea multe regimuri pe care le-am tinut.
Si ca tot vorbeam de regim, m-am cam inverzit cand am vazut-o pe Elli. Glumeam. Bravo tie . Eu am luat 29 de kg si am slabit vreo 24, dar cu niste sacrificii.....tot tin regim de cateva luni, sa vad cat mai pot. Bebe e un dulcel
Felicitari pt toti bebelicii cu dintisori.
Multii pupici de la Isabel pentru bebelici si de la Alexandra pentru mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Apropo de mancare pasata. Ieri i-am dat din nou lui Tudor mancarica strivita cu furculita. Smecheria e ca il iau la masa cand mananca unul dintre noi, de ex. sotul. Si iau din farfuria lui cartofi fierti, morcov, ii pasez un pic cu furculita si apoi ii dau cu degetele mele. Le molfaie si se uita fix la ta-su, ce ti-e si cu spiritul asta de imitatie.... Iar carnita de la pulpa o striveam intre degete si i-o dadeam asa.
I-am dat ieri si iaurt cu biscuiti, beeeaaah, ce s-a mai strambat, dar a mancat totusi putin. E acru rau iaurtul asta....si nu stiu, o fi fost de la iaurt, dar azi dimineata s-a umplut de kaki pan' la brau si putzeaaa, a trebuit sa-l bag la dus.
Voi le dati la bebei sa bea din cana? Eu am incercat sa-i dau lui Tudor, dar nu inghite apa. Macar isi balaceste degetele fericit in paharutz. Aah, si in farfuria cu mancare l-am lasat sa-si bage mainile, e foarte incantat, dar nu i-a trecut prin cap sa o si duca la gura.
Gata, va tzuc!

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Vilma, sigur de la iaurt a facut kk asa. Mie dr. inca nu mi-a dat voie sa-i dau iaurt, dupa diareea de 2 sapt. pe care a avut-o acum cca 1 luna in urma.....o fi stiind ea ceva

Ce sa bea din cana, frate? Nici din aia cu cioc nu prea intelege cum si ce....El deschide guritza si eu ii torn cate un pic, holbeaza niste ochi mari, surprins, si inghite, dar nu e incantat deloc....
In farfuria cu mancare vrea si el musai sa-si bage mainile, l-am mai lasat cate putin, dar se face ca porcu' pe haine.Nu duce la gura, ci manjeste tot ce-i in jur.......

Ciuf, bine ca a trecut totul cu bine. Multi de la noi pt. Luca, sa fie ca nou in cat mai scurt timp!

Elena, hai spune-ne cum sunteti si voi! Si pt. voi avem !

Liliana, mersi de info cu borcanelele. Iti scriu eu un PM pt. mai multe detalii! la Laura - indrazneata si David frumuselu'!

Bey, Ileana, rusinik , mai, ca nu ne mai spui nimic de haiducul nostru Luca!

Moka, welcome back!

Azi fac de zor la bagaje , e teroare, mai, am deja 1 valiza si o geanta si inca n-am impachetat decat lucrurile noastre, nimic de-al lui Markus!! Ce naspa e ca nu stiu cum va fi vremea, si tre' sa iau mai multe haine groase, care ocupa loc mult ca, deh, la munte...

O zi frumoasa va dorim!


Venera si Markus (10 decembrie 2003)
Fotografiile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanja spune:

Buna fetelor,
Va urez o zi placuta alaturi de familiile voastre.
de abia sa trezit si a si inceput sa umble cu un cablu in gura prin toata casa.Acum s-a oprit in bucatarie unde imi dechide toate usile si bineinteles ca scoate si tot ce prinde inauntru.Asa face el curatenie .
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Fetelor, multzam mult de incurajari.
Oricum greul a trecut si chiar ca acum suntem la rasfat.
Eu il tot tin in brate de teama sa nu se loveasca, dar vad ca nu ii pasa de asta ca el o tot tine de-a busilea, mai cade pe burtica, se ridica, si iar o ia de la capat.
Maine ii scoatem bandajul si sonda si pot sa spun ca mai rasuflu un pic usurata, dar nu de tot, pana nu aud ce o sa ne spuna doctorul la controlul de 4 sapt.
Mancarica nu prea vrea. imi ia cateva lingurite de mancare si gata.
Noroc cu laptele si cerealele. Vad ca biberonul il are de fiecare data cand il pun la culcare. Nu stiu in ce masura ii ajunge acest aport de nutrienti, dar ma gandesc ca doar e o faza pe care trebuie sa o depasim.
Super mami, incearca si da-i supite. In felul asta mai intra cate un dram de lichid in puiut.
Dpintilie, felicitari pentru kkuta la olitza. Asta da realizare. Eu tot aman sa-l pun pe al meu la olitza si cred ca o fac mai degraba din lene, naiba stie de ce.
Astept sa vina mama, ca bunicii au mai multa rabdare.
Eu il las foarte mult timp pe Luca sa se joace singurel. Ii tot cumpar jucarii si el se e incantat de ambalajele lor.
Ia spuneti-mi ce jucarii au succes la puiutii vostri?
Dintre toate care le are cel mai mult ii place o masinuta care are tot felul de butonase, melodii, etc si inca una cu muzica si cu niste tuburi prin care trec doua bile impinse de ceva aer, banuiesc. Inrest celelalte nu-i plac. I-am luat xilofon, pian, tot felul de mingiute, nimic nu-l atrage.
Masinuta aia cu butonase am primit-o de la niste prieteni care stiau ca o sa-i placa lui Luca pentru ca avusesera la fel pentru fetita lor si a fost foarte incantata de ea.
Deci avand cat mai multe jucarii mai am si eu timp de rasuflat. Ma mai usurez cu treaba.
Nu pot nici macar sa gatesc, ca el e intre picioarele mele la bucatarie.
Ma innebuneste cu zgarmatul in vasele cu flori, imi scoate pamantul si il insira pe carpeta, trage cainele de blana si de urechi, iar ala plange, baga in gura mancarea cainelui (e ceva nou) si roade la incaltarile noastre.
Ieri l-am tinut in dormitor si a dat ture la pat. Nu a mai facut pana acum asa ceva. Era foarte mandru de recordul lui.
Referitor la apa, Luca nu o bea chioara. Trebuie sa o amestec cu suc de pere. De ceai nu mai vorbesc. Nu i-a placut de la inceput.
Pana acum nu i-am deloc puiutului meu piure de cartofi. Voi le-ati dat alor vostri? Dar sa fie cu margarina si laptic. Nu decat cartofi fierti, pisati. Ma gandeam sa incerc sa-i fac astazi asa ceva.
Onutza, cum a ajuns? Cum a fost zborul pentru ea?
Zeeva, drum bun pe 9 august.
Ieri de bucurie ca ii era mai bine, am mai adaugat niste poze la albumul nostru.
Sanatate la toti puiutii,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Ciufbuna idee cu supita. Chiar maine o incerc, pana acum a papat doar piureuri.
Incearca piure de cartofi dulci. E foarte gustos si foarte hranitor.
Voi ati incercat piure de avocado? Stiu ca e f sanatos, dar nu stiu cand pot sa-i dau. Si nici cum sa-l fac, ca banuiesc ca pasate fara nimic adaugat nu e prea gustos.
Ma duc ca vin musafirii
va pupacim pe toti
Alexandra si bebelina bulina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Buna, fetelor. Liniste mare iar pe aici. Sper ca odata cu toamna sa va intrati si voi inapoi in ritm.

Deci, hai sa va zic si eu cate una, alta.

Cu pireurile ... eu ii fac lui Matei pireu din cartof dulce+cartof normal + putin unt (nu margarina, unt, e mult mai sanatos), plus putin piept pui fiert si pasat, si manca de rupe. In alta zi ii fac conopida la cuptor cu smantana, pe care iar o pasez si o amestec cu galbenus fiert tare sau carnita fiarta si pasata, depinde de zi. Ieri i-am facut broccoli fiert si pasat, cu branzica si carnita. Alaltaieri i-am facut dovlecel la cuptor cu smantana. Ideea e ca se poate varia, acum ei pot manca aproape orice, mai putin mancaruri prajite si condimente, si nici carne de porc. In rest ... aproape orice, numai sa fie facut mai dietetic. I-am dat si fasole verde cu smantana de la noi si nu a avut nimic, numai ca mancarea o fac fara ceapa calita si sare (pun numai foarte putina), restul ne saram noi mancarea noastra. I-am mai dat piept de pui fiert si rosie cruda pasata si a fost innebunit.

Super mami, eu in avocado pun foarte putin usturoi zdrobit, pentru gust. Dar avocado-ul cred ca poti sa il amesteci cu orez fiert, eu asa fac pentru noi, si cu peste fiert, si un pic de ustoroi, si iese o mancare super. Acuma nu stiu daca o sa ii placa la printesa ... matei e fan usturoi, nu mult, asa, putin, de gust.

In alta ordine de idei, eu am inceput sa ii dau purin lapte de vaca, adica ii diluez laptele praf cu lapte de vaca, proportia e un sfert lapte de vaca si 3/4 lapte praf ... deocamdata, si am de gand incet-incet sa il trec complet pe lapte de vaca. Motivul? Laptele praf nu mai vrea de nici un fel sa il mance! Urla ca un disperat cand il simte pe limba! Asta de vaca vad ca il mai pacalesc si il manca. Si oricum astia in Canada spun ca e OK sa ii dai lapte de vaca de la 9 luni, numai sa nu fie alergic la lactoza. Si se pare ca Matei nu e ... asa ca ... ii dau.

Alta chestie e ca acuma avem 4 dinti ... sus toti! Nu stiu cand au de gand sa iasa si aia de jos .... dar o sa iasa si ei.

Va las ca m-am intins cat o zi de post ... daca voi nu scrieti nimic ...

A, Onutza a ajuns bine, o OK si ea si piticii. Au dormit amandoi in avion, dar in Ro aveau chef de joaca (si era noapte) .

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Dragelor sunteti minunate toate si special puisori vostri au crescut si sunt mari si frumosi ca mamicile .
Vikinga esti o dulce cum ai fost intodeauna.felicitari pentru dintisori Aldo DAniel

Ven -drum bun spre munte si va dorim raze de soare de aici de la Florida(asta ca te vaiti de timp nashpa)cit despre Markus eu sincera iti spun ca seamana din ce in ce mai mult cu taticutul si mai putin cu mamicuta lui ...sunteti niste dulci toti 3si sa nu uiti sa faceti poze la munte

ciuf , asteptam sa citesc de bebe Luca, ma bucur ca a-ti trecut cu bine peste operatie si va dorim multa sanatate si refacere rapida.

super mami , eu ii dau avocada si asa simpla fara nimic , descojita si pisata cu furculita , ii place la nebunie , iar cind face mofturi ii adaug putina smantana de linge castronelul cind ii arat ca nu mai este.

bebe Alvaro ii place sa bea Apa sau suculet din canita lui cu gaurele iar de citeva zile ii place sa infiga lingurita lui in castronelul lui unde ii dau eu sa pape si baga lingurita in gurita exact cu mimeaza copii cind vor sa pape doar ca el nu ia nimic in lingura , tot ce face este minjeala peste tot.
De citeva zile a inceput sa se tina de ce prinde prin camera lui si sa paseasca singurel,azi chiar a facut 3 pasi singurel , era agatat de o jucarie inalta si eu ii ziceam "vino la mami!!!" si el hopa a sarit ca din pusca ...nici nu am putut sa realizez pe moment ca el chiar a mers singurel.

... asa cum a scris si vikinga, bebe Alvaro trebuia sa fie operat de Hypospadios doar ca nu sa putut ca bebe are eruptie dentara si a avut putina febra si in acesi zi cardiologista a avut o urgenta asa ca ne-am reprogramat pe 7 septembrie pentru operatie. Operatia este foarte asemanatoare cu ceea a lui Luca bb lui ciuf.Tot ce ma ingrozeste este ca va avea nevoie si de cardiologist si alti asistenti si va fi cu tubu de oxigen si sigur o sa stam in spital 2 zile chiar 3 daca nu ma insel.
ciuf - M-am mirat ca pe tine te-au lasat acasa cu bebe Luca imediat dupa operatie adica 1-2 ore, dar daca bebe sa comportat bine dupa operatie este ceva normal sa il ai acasa, asta cred eu si eu vreau sa il aduc acasa imediat ca URASC spitalele.
Daca ai timp te rog mult sa imi explici si mie cum este cu schimbatul la scutece , adica cum are doua ca sa stiu si eu ce ma asteapta si pe cine sa imi chem sa ma ajute la schimbatul scutecelor ca el acum are putere sa isi deschida pampersi singurel si il gasesc despuiat.Multumesc mult de tot.

Ellie tu ai slabit si mai mult de cind te-am vazut eu pina acum,si arati bine de tot.Tu ai lasat mesaj la mine acasa ? ca nu stiu alta Ellie(o sa te sun cind am timp)te pup si va felicitam pentru dintisori si ai grija ce vise mai ai ca se pare ca la tine visele se indeplinescMulta sanatate frumosilor si pupica pentru SAm cel mic si frumos ca mami si tati.

carmen77 - felicitari pentru dintisori .

Am fugit la bb ca sa trezit .

P.s -tot biberonar este doar ca se trezeste de 2 ori pe noapte si acum il pacalesc putin cu apa dar vrea si laptic.
Va pup pe toate si va dorim multa sanatate la toti bb mici si mai mari.


Elena www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603" target="_blank">Povestea lui Alvaro-Daniel
web1-www.picturetrail.com/Elenalove27" target="_blank">web2-web3


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Am pus pozici noi in albumul de 9 luni .

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

'neatza, mamici frumoase!

Eu inca fac la bagaje , am pana acum 1 valiza si 1 geanta pt. noi si 4 genti mai mici pt. Markus. Plus carucior, tzarc. Plus 2 cutii de carton cu borcanele de mancare si cutii de lapte praf etc. Plus bidon de 10 l de apa distilata. Nebunie curata, ce mai..........Aseara il intrebam "retoric" pe Cristi oare cate bagaje au cei care pleaca in concediu cu 2 copii?? Liliana? Ati luat toata casa cu voi?

Elena, vreau sa-ti spun ca m-am suparat pe tine , esti singura persoana care zice ca Markus seamana cu ta-su! Cu mine, seamana, bey, ai inteles? Cu ta-su ii dau voie sa semene la caracter, da-n rest, sa se "vaza" cine l-a facut!!

Carmen, taaaare frumusel s-a facut Matei si e deja copil, nu mai e bebelas! Era seara sau dimineata cand ati facut pozele, ca tare faina e lumina.......

Ciuf, pe Markus nu-l prea mai intereseaza jucariile, cu exceptia unei mingi usoare. In rest, telecomanda, mobilele, ap. foto, reviste, reviste, reviste, pet-uri, orice cutiuta de carton, si pungi de nylon. Asa ca scap ieftin la capitolul asta

Fetelor, va pupam dulce, ne auzim iar duminica "aviatoare", tineti-ne pumnii sa nu ploua toata saptamana...
Si cand ma intorc, sa gasesc deja alt capitol deschis, ati inteles?




Venera si Markus (10 decembrie 2003)
Fotografiile noastre

Mergi la inceput