Romani din Anglia, postati aici! (3)

Romani din Anglia, postati aici! (3) | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

poftiti de continuati bloody subiect aici,

A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Lovely gal, Andrada !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Motanik, felicitari si casa de piatra. Sa fiti fericiti si sa aveti o viata buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ella 64, multumim pt urari!
Fetelor, am mare nevoie de ajutorul vostru. Ajutati-ma sa iau o decizie. Deci la ambasada aici mi-au zis prin telefon si prin mail ca nu se proceseaza viza dependent si ca nu am nici o optiune. Eu inca mai am viza de vizitator valabila pana pe 20 august iar biletul de avion il am pe 17 august. Acum faza sta asa:
-daca ma duc sa aplic sa zicem pentru o noua viza de vizitator sa zic ca ma duc in honeymoon, e posibil sa ma refuze si sa mi-o anuleze si pe asta pe care o am?
-daca nu ma mai duc deloc la ambasada si plec cu viza pe care o am, e posibil sa maraie ceva immigration officer-ul pe aeroport acolo cand ajung ca am viza doar pe 3 zile? ma gandeam sa zic ca vin iar la o conferinta si ma intorc. la aeroport cere ofiterul sa vada si biletul de avion cand ajung? ca biletul are intoarcerea la anu' in aprilie si atunci m-as da de gol...
Ziceti-mi si mie ce sa fac, ca poate voi stiti mai bine.
Multumesc.
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Andra, eu zic sa nu pleci doar cu viza care expira pe 20, nimeni nu o sa te lase sa intre asa.Mai demult, prin 99 cand am venit eu era chiar o regula ca nu te lasa sa revii cand viza expira in mai putin de ...trei luni.Daca nu te lasa sa ceri viza de dependent du-te si reinnoieste-ti-o pe cea de turist si spune-le franc in fata ca te-ai maritat de 2 saptamani si este dreptul tau sa stai cu sotul in tara in care locuieste el.Zi-le ca te intorci cand iti expira si o sa astepti pana proceseaza din nou vize de dependenti si apoi o sa aplici din nou, pe aceasta baza.Sfatul meu.
Ella_64, sorry ca te-am omis in celalalt mesaj.Sper ca esti bine si te bucuri sa fii acasa.Cum ii place baiatului Romanica? Nu duce dorul "brizelor racoroase" ale relatiilor sociale de aici?
Mi-e mie tare dor de niste mamaliguta cu branza si smantana, bors de leustean, zacusca, etc, etc...
Irrinuca, ce faci, pe aici nu mai dai??Ti-am vazut mandretea de flacau in pozici, o scumpete.Sper ca esti bine.Mai scrie-ne!

Pupici la toti,

Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile Noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Irrinuca sa-ti traisca bebelusul...e frumos foc!!! Mi se pare ca seamna cu tine!!! E tare dulce...
Cum va simtiti? Sunteti bine?
Va pupam
Sinzi si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Draga Patricia,
Eu ca eu ca am dat iama in mancarurile romanesti, dar Peter a inceput sa faca recuperari serioase la capitolul relatii sociale. Din prima zi, nici nu am pus bine piciorul in apartament si a fost dus la prietenul lui de la etajul zece, de unde l-am recuperat aproape de miezul noptii. Acum am trei baieti nu unul: pe Peter si pe cei doi buni prieteni ai lui. Nu ca m-ar deranja.. Dimpotriva ma amuza sa vad cat de avid este de joaca cu prietenii. Ca sa nu mai vorbim de fetita cu care era prieten din clasa a patra. Trebuie sa recunosc ca au un anumit farmec sentimentele la varsta lor: nici copii nu mai sunt, dar nici adolescenti in toata puterea cuvantului nu au ajuns. By the way, ce ai zice de un borcan cu zacusca??!! Oare m-or lasa la vama sa trec cu el??!!.
Irrinuca, sa iti traiasca bebelusul si sa aiba o viata buna, iar tu sa te refaci cat mai repede . Multa sanatate pentru amandoi, iar taticului multa rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Patricia, mersi mult pt sfat, e o idee buna si asta. M-am mai gandit intre timp sa cer de vizita pt luna de miere si sa le spun "dpm'le nu am de gand sa raman ca uite am mai fost o data si puteam sa raman de atunci"...Ce zici? Pe care sa o bag?
Intre timp astept pasaportul care va fi gata la urgenta abia miercuri, ca deh...asa e in Ro! In noaptea asta plecam si noi la mare pana miercuri (asta inseamna 3 zile, of!) si ne mai vedem pe tzeava atunci.
Va pup!
Andra.
http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutare,
Andra, nu am nici o idee cum ar tb sa faci , dar e f bine sa scrii un mail la ambasada ca sa primesti un raspuns oficial si care poate reprezenta o dovada , in caz ca se mai razgandesc.Ca astia de la Ambas una spun si alta fac , dar cand scriu ceva se gandesc de mai multe ori!
Nu pleca la ghici pana nu ai toate informatiile. verifica daca exista, intr-adevar o regula care stipuleaza ca nu poti intra in Uk , daca viza de turist iti expira in mai putin de 28 zile.Mie mi se pare perfect legal sa intri in Uk cu 3 zile inainte de expirare.Insa e imp regula , nu ce cred eu!
Patricia , poate o sa ne vedem vreodata.Tu nu ai deloc drum in LOndra?
Si pe forum se cunoste ca multa lume e in vacanta .......
Despre mine numai bine.
Sunt singura acasa 2 sapt si mi-e tareee bine.
M-am apucat de facut toate mancarurile romanesti care le stiu si imi plac.Asa ca daca va miroase a sarmale si salata beof stiti unde sa veniti!;)
Acum pun sa fac un bors romanesc , ca de asta imi e cel mai dor.
Cristina, duminica am fost in Littlehampton si a fost f frumod.Ai avut dreptate ca apa e destul de calda !A fost putin vant si soarel s-a cam jucat de-a v-ati ascunse-lea , dar a fost fumos pe ansamblu.
De acum ma mai cumintesc si stau pe acasa!
Pupiciiii,
Cristina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Salutare tutuor,

mii de scuze ca nu am mai intrat pe forum, dar sper sa ma intelegeti... Maine pleaca mama acasa in Romania si raman "on my own"! Sincer, nu stiu cum o sa ma descurc.

Dupa cum ati vazut in poze, am nascut un baietzel, pe care eu il vad (ca orice mama) o scumpete. Si este hiar cumintzel, nu ma pot plange. Doar mananca si doarme. Am nascut greu de tot, nici nu vreau sa-mi amintesc Desi inimioara lui coborase la 50 de batai, tot nu au luat decizia sa-mi faca cezariana, l-au scos cu ventuza si au am avut o sutura gradul 2. Chiar nu stiu cat e de nasol, dar cred ca taietura este cam mare. Au mai trecut si durerile, iar acum ma bucur de puiul meu.

La sfarsitul lunii am examen, nu stiu ce o sa fac cu asta mic. Stie cineva cat cere o bona pentru vreo 8 ore? As avea pe cineva care sa stea cu copilul, si a ramas sa imi spuna cat ma costa. Nu vreau sa pic pe spate, de asta intreb, sa ma pregatesc sufleteste.

Motanik, CASA DE PIATRA!
Si eu as mai incerca sa-mi prelungesc viza din tzara, e cam riscant sa iesi cu viza spre expirare. Intr-adevar, te pot refuza aici pe HEatrow. Cum naiba nu dau vize de dependent, ca pana acum se dadeau! O fi vreo regula noua?

VA multzumesc din inima pentru urari, acum inchei si incerc sa citesc tot din urma cat doarme baiatul.

Irinuca si bebe Andreas, 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi72 spune:

pentru fetele din londra.
iar va deranjez...asta e, ce sa faceti!!! as avea nevoie de o chirie in londra, pe o perioada de 3 luni, incepand din octombrie. aveti cumva vreo sugestie, idee??? va multumesc anticipat, ruxi

Mergi la inceput