Mamici de septembrie-octombrie 2004 (23)

Mamici de septembrie-octombrie 2004 (23) | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Continuarea....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Buna burticutelor.
Citesc, citesc, da-s tare lenesa la scris.
Lorena, multumesc pentru complimentele aduse fetitei mele. Am mai pus o poza!
Ralucule, Rh-ul negativ nu e o problema, atata timp cat nu apar anticorpii antiD (la prima sarcina apar de obicei doar in momentul nasterii, cand are loc schimbul de sange mama-fat) si chiar daca apar se face un vaccin (imunoglobulina antiD - unii medici recomanda sa se faca preventiv in luna a 7a)) care inlatura orice pericol. Eu am facut vaccinul imediat dupa prima nastere si nici acum nu au aparut anticorpi.
Frosa - uauu, 4 luni in pat...eu am doar una si ma plang...stai acolo cumintica, ca vei avea timp dupa nastere sa faci miscare.
Roandre, ai fost o mireasa superba. Casa de piatra! Tu vei avea ce sa rapunzi copilului la clasica intrebare "dar eu unde sunt?" cand va vedea pozele.
Mina si eu sunt o canditata sigura la cezariana avand inca una la activ. Nu stiu cand o voi face, prima data am facut-o cand s-au declansat contractiile de nastere si incepuse dilatatia (la 37 sapt.).
Davina si Raisa, bine a-ti venit!
Davina, dureri pubiene am si eu de vreo luna si ceva. La prima sarcina am avut doar in ultima luna - imi venea sa merg cracanata si aveam o chestiutza inflamata si dureroasa, de credeam ca mi-am stricat-o definitiv (hi, hi, si-a revenit imediat dupa nastere). Acum in plus ma doare si osul pelvin. Dr. mea spune ca aceste dureri intra in limita normalului.
Ieri copilasii mei s-au jucat prima data impreuna. Fiindca bb mic ma tot lovea, mi-am ridicat tricoul si am inceput sa mangai burtica. Alexandra (15 luni)a venit si ea sa ma ajute si a vazut cum sare burtica. Si-a pus capul si manutele pe ea si astepta o lovitura si apoi radea cu hohote. Greu am dezlipit-o de surioara/fratior (inca nu stim sigur! - la ultimele ecografii am avut contractii si dr. nu a vrut sa insiste).
Sanatate si pupici la burtici,
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Buna fetelor!
Na' ca am patit-o si eu: am scris romane la vechiul subiect care mi s-a inchis in nas!
Bun venit Anne, Raisa, Davina si Doxi!! Sarcina usoara in continuare, nastere usoara si bebei sanatosi!
Naty, Mina: si eu vin inca la servici, si voi mai veni si August inclusiv daca ma simt bine si daca-mi da voie medicul. Vreau sa-mi economisesc amaratul ala de concediu de 192 zile platit cu 85% din salariu ca cele 5.5 milioane platite de stat dupa nu ma "coafeaza" (nu acopera rata ce o am la banca). Dar mi-ar placea teribil sa stau si eu acasa mai ales cand vad ca majoritatea fetelor au intrat deja in concediu!
Naty ce ai facut la echo ieri? Ce mai facea bebe?
Nature: ma bucur ca mai aud de tine si ca esti bine tu si bebe! Bafta la Iosup pe 29!
Mina: chiar ca ai bebe smecher daca asteapta sa adormi tu ca sa inceapa distractia! In ceea ce priveste nasterea: nu stiu inca cum o sa nasc; medicul va decide cand se va apropia termenul (asa mi-a spus).
Crismir:ai grija cu cosmetizarea care se lasa cu dureri!Adevaru' ca in anumite cazuti nu prea avem de ales. Si eu ma cam chinui cu pedichiura pe care inca o pot executa singura... sa vezi contorsiuni
Fete cu bebei super activi va cam invidiez! Ca al meu bebelush are zile si zile. Azi spre exemplu nu-i asa de vioi ca ieri; simt numai niste "bocaneli moracanoase". Daca ar fi dupa mine mi-ar placea sa topaie toata ziua!
Am asa o senzatie ca nu mi-am mai amintit mare lucru din scrisoarea lunga pierduta in timp ce incercam sa trimit la subiectul precedent...
Daca imi revine memoria "ma bag" iar...
Pana una alta va pup pe toate, si va doresc o zi frumoasa cu bebei vioi!
Cristiana si bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Tre sa spun (vorba baietilor de cartier!)
Vali ai o fetita frumoasa foc!!Frumoasa si scumpa! M-a topit! Indiferent prin ce ai trecut cu ambele sarcini merita!!Ce frumos trebuie sa fie sa fii partasa la jocul bebelushului nascut cu cel din burtica!!Esti o norocoasa!
PS Fetita ta e frumoasa ca si mamica
Cristiana si bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Si eu tot cezariana fac avand deja una la activ dar nu am programat-o inca. La prima nastere (acelasi medic) nu m-a lasat sa inceapa travaliul (si ce ma bucur), am stabilit data nasterii impreuna cu 1 saptamana inainte in timpul unui control. Despre anestezie am discutat si i-am spus ca vreau generala (la prima asa am facut si a fost super).

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Ce ti-e cu inchisul subiectelor! Tocmai scrisesem um mesaj lung si cand sa-l trimit vad "Eroare! Subiect inchis".
Raportez:
Ieri am fost la eco la Herghelegiu. Bebelusa mea e 100% fetita, are 28 sapt + 1 zi dupa UM si 27 sapt + 5 zile dupa eco si 1114 g. Toate sunt normale, se incadreaza in limite pentru varsta ei. I-am vazut fetisoara dulce si m-am topit toata! La fel si tati!
Colul meu e inchis si are 3,6 cm. Lichidul amniotic e in cantitate normala, toate-s OK. Ce usurare! Cand am plecat de acolo, parca zburam (cu taote cele 14 kg. peste normal)!
Am si eu doua intrebari: Ce inseamna placenta anterioara? Cat de lung trebuie sa fie colul?
Raisa, bine ai venit printre noi!
Anne, sa-ti traiasca printesa! Sa sti ca si tati al nostru vroia baiat s numai baiat. La 14 sapt. am aflat ca e fetita si acum e cel mai madru de bebelusa lui si de abia asteapta sa o vada in realitate!
Davina si pe mine ma doare la fel ca pe tine. Cica ar fi de la ligamentele care se intind, asa ca nu te speria.
Mina, doctorul inca nu mi-a zis ce anestezie imi recomanda, iar eu am dubii serioase referitor la aceasta problema. Pe de o parte, cand am facut operatie de apendicita, am facut rahianestezie de la care mi-a fost asa de rau vreo 2 zile ca am bagat pe toata lumea in sperieti. Asa ca nu as alege asta si nici epidurala, care am auzit ca-i tot cam al fel. Pe de alta parte, si de generala mi-e cam teama, mai ales pentru bebelusa. Tie ce ti-a spus dr.? La ce spital nasti?
Stiu ca si dr. meu face cezariana inainte de a incepe travaliul.
Cristia si eu as vrea sa vin pana la 1 septembrie la serviciu, dar nu stiu daca reusesc. Oricum, acum nu mai stau ca inainte de la 9 dimineata la 7 seara, ci plec pe la 2. Si tot imi face rau. Dar problema cu concediul e spinoasa, ca si tine am rata de platit rata la casa si nu stiu ce o sa ne facem cu 5,5 milioane. Eu vreau sa stau doar trei luni dupa ce nasc, care, impreuna cu o luna inainte, sa faca exact perioada pentru care se da 85%.
Dar mai vedem! La urma urmelor, bebeii sunt cei mai importanti.
Cami pe unde esti?
Pupici
Raluca DPN (mai nou) 14 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici pe burtici.

Bun venit fetelor noi: Raisa, Davina si Doxi. Bebei cat mai sanatosi si sarcina usoara in continuare.

Vad ca vorbiti de anestezii, cezariene si alte chestii "sperioase"... Eu am programare la anestezist pe 11 august si inca nu m-am hotarat ce tip de anestezie sa am... Cum zicea si Naty, mi-e frica sa nu-mi fie rau dupa peridurala... dar nici anestezie generala nu as vrea (in cazul in care raman pe cezariana)... Sa nu vad eu pe bebe de la inceput? Sper sa ma lamuresc pana la urma, ca timpul trece...

Si bebe al nostru e tare jucaus pana sa adorm... apoi nu-l mai simt pana dimineata. Mai nou il simt din ce in ce mai des cu piciorusele in partea de sus. Inca nu e atat de mare cat sa nu se mai miste asa des.

Nu mai stiu cine a zis de volumul lichidului (scuze, era in volumul -sic- celalalt). Am auzit si eu ca trebuie sa bem cat mai mult. 3 litri e destul de mult dar e recomandabil. Eu beau continuu (nu stiu daca ajung la 3 pe zi), insa si dusul la baie e pe masura... Nu stiu, mi-e sete intr-una...

Naty, ferice de tine ca ti-ai vazut fetita. Eu abia la sfarsitul lui august ma duc la eco... si mi-e asa dor de bebe... cu toate ca abia acum o luna am facut-o pe ultima.

Ah, si o veste buna. Azi am semnat contractul si maine ne mutam!

Dar si vestea proasta... Abia de luni voi putea intra pe forum... Asa ca o sa mai profit de ziua de azi.

Pupici.

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Naty ma bucur tare pentru tine ca ti-ai vazut bebelusha si ca sunteti bine amandoua! Ai descris perfect senzatia de "pofta de zbor: cand iesi de la doctor si-ti zice ca-i bine!
Habar n-am care-i lungimea standard a unui col de gravidutza. Dar pot sa-ti zic cu siguranta ca cu cei 3.6 cm ai tai nu tre sa-ti faci griji!Placenta anterioara cred ca inseamna pozitionare pe peretele anterior al uterului (adica cel dinspre burtica nu dinspre coloana).
Ai dreptate cand zici ca bebeii sunt cei mai importanti! Eu voi continua sa merg la servici, numai atata vreme cat imi va fi confortabil!
Lorena: sa fie intr-un ceas bun semnarea contractului pentru apartament! Ma bucur pentru voi!! O sa-mi cam lipsesti pana Luni!
Adela, Roandre si restul de fete pe unde umblati? Alaturati-va ca ne e dor de voi!Irina piticuta pe unde mai esti?
Cristiana si bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

A aparut si listuta cu burtici:

Catinca, DPN=27 Aug BAIETEL
Ana_a, DPN=30 Aug BAIETEL
anne33, DPN=01 Sept FETITA
irina piticuta, DPN=03 Sept BAIETEL
Anka M, DPN=05 Sept BAIETEL
timea, DPN=05 Sept FETITA
Vrabiuta, DPN=05 Sept FETITA
raisa, DPN=05 Sept BAIETEL
Nexus, DPN=08 Sept BAIETEL
Mina, DPN=10-11 Sept BAIETEL
alinah, DPN=11Sept
frosa, DPN=12 Sept BAIETEL
roxana_oana, DPN=17 Sept BAIETEL
Davina, DPN=18 Sept FETITA
Blue77, DPN=19 Sept BAIETEL
Raluca B, DPN=22 Sept
Mari74, DPN=22 Sept FETITA
Doxi, DPN=24 Sept FETITA
ionika, DPN=24 Sept
Roandre, DPN=24 Sept FETITA
Camitza, DPN=25 Sept FETITA
Mel_g, DPN=25 Sept FETITA
Adela Iepure, DPN=26 Sept BAIETEL
Cristia, DPN=26 Sept BAIETEL
marimar, DPN=26 Sept SURPRIZA
Dgc, DPN=27 Sept FETITA
Corina G, DPN=28 Sept BAIETEL
mcm, DPN=28 Sept FETITA
Cali, DPN=29 Sept BAIETEL
Onilari, DPN=29 Sept
pufymic, DPN=29 Sept BAIETEL
qstavarachr, DPN=30 Sept BAIETEL
saory, DPN=30 Sept FETITA
Mada, DPN=01 Oct FETITA
Monicatud, DPN=04 Oct
adeline26, DPN=05 Oct FETITA
Cristina78, DPN=05 Oct BAIETEL
marlen_b, DPN=05 Oct BAIETEL
Miky78, DPN=05 Oct FETITA
danyce, DPN=07 Oct FETITA
camipl, DPN=08 Oct BAIETEL
Naty, DPN=08 Oct FETITA
Georgiana.david, DPN=10 Oct BAIETEL
misholina, DPN=12 Oct FETITA
ralucule, DPN=16 Oct BAIETEL
Vali02, DPN=17 Oct
nature, DPN=19 Oct FETITA
arad_linda, DPN=20 Oct BAIETEL
lorena_andreianu, DPN=20 Oct BAIETEL
babirusa, DPN=21 Oct FETITA
Lucia, DPN=21 Oct BAIETEL
Garofitza, DPN=22 Oct BAIETEL
elena_oona, DPN=24 Oct FETITA
ana_miti, DPN=25 Oct
CRISMIR, DPN=27 Oct BAIETEL
Elyanne, DPN=28 Oct FETITA
danina, DPN=30 Oct FETITA
camys_2000, DPN=31 Oct
andrada_coca
iulyp FETITA



Pana acum sunt:
26 si 24 ...si o


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

Buna burticilor!

Cristia Multumesc frumos pt. urari,sa-ti dea si tie Dumnezeu un bebe sanatos si frumos!
Mina Saru'mana!
Si eu am aceeasi dorinta sa dorm pe spate si nu mi-o pot indeplini decat cand merg in vizita si raman peste noapte pe la cineva care are un pat mai vechi eventual rupt cu o mare gaura in mijlocul patului unde sa intru cu totul
Naty Si eu mai merg la lucru dar am un program cat de cat lejer.Ajung la birou pe la 09:30-10:00 si plec cand am chef dar de obicei pe la 15:30-16:00
Ma bucur mult ca totul e ok cu tine si mica printesa!
Anne 33 Sa-ti traiasca si sa fie sanatoase ambele printese si cea mica din burtica si cea mare!
Beau si eu cu tine un pahar ca no fi foc
Mie mi-a spus Iosup ca DPN ar fi in intervalul 24 septembrie - 5 Octombrie.
Sa ne traiasca
Davina & Raisa Bine ati venit !

Fetelor ieri in drum spre casa mi s-a facut un rau de nici nu ma mai puteam tine pe picioare .Am stat si m-am gandit de la ce o fi si am realizat ca mancasem mai nimic toata ziua.
Sotul meu mi-a zis "lasa ca ajungem acasa si-ti dau un pahar de vin rosu sa-ti revii"
Am baut jumate de pahar si m-am imbatatAm tras de mine sa mananc ceva si m-am culcat.Asta ma enerveaza pe mine cel mai tare:de ce sa mananc daca eu nu simt nevoia si nu mi-e foame???
Am destule rezerve de unde se poate hrani bebe sa se faca mare.
Cristina(29 saptamani )& Cristina
Dr. Puia - Giulesti

www.babiesonline.com/babies/c/cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra.C spune:

Buna burticutelor,
Va urmaresc aproape in fiecare zi si-mi pare bine ca avandu-va langa mine reusesc sa trec mult mai usor prin aceasta perioada putin mai neobisnuita din viata mea . V-am mai scris doar o singura data, insa am fost nevoita sa-mi iau un concediu medical si nu am mai putut sa va urmaresc raspunsurile (deoarece nu am net acasa).
Imi pare bine pentru realizarile fiecareia dintre voi si pentru ca sunteti unite indeiferent prin cate greutati treceti.
Multa, multa sanatate voua si bebeilor/bebelinelor.
Andreea si BB (DPN 27 oct.)

Mergi la inceput