Despre gradinarit (6)

Despre gradinarit (6) | Autor: joxy

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Multumesc antoioana! ma voi duce sa-mi cumpar si eu seminte, sper sa-mi iasa ceva si anul asta.Sunt pretentioase?o sa vad eu cit sunt de buna in ale gradinaritului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai182003 spune:

Hai ca apar si io p-aci daca ma primiti.Acasa am o intreaga colectie da flori si le iubesc la nebunie dar am o mica problema, acum cateva zile am cumparat un puiut de leandru si nu stiu exact cum trebuie ingrijit ca sa creasca mare si frumos.
Daca stie cineva ceva despre ei sa-mi spuna si mie pliiiiizzzzz.
Si eu am facut experimente cu seminte. In primavara am pus Nasturei,urzicute si muscate si s-au dezvoltat foarte frumos. Parte nasoala e ca nastureii sunt anuali si tre sa-i polenizez ca sa iau seminte de la ei. Am facut asta cu niste petunii si vad ca a mers. Acum astept sa infloreasca si ei ca sa-i polenizez.
A, si am pus si bulb de begonie da creste cam greu poate stiti voi de ce, ca eu am facut tot ce scria in instructiuni si acum abia daca are 2 frunze!
Va multumesc!

http://photos.yahoo.com/lorelai182003
Adrian,Alinasi sotul Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Draga Lorelai,
Bine ai venit printre iubitorii de plante si flori!
Am si eu un puiut de leandru, mi-a dat cineva anul trecut un lastar.
In primavara l-am plantat afara, intr-o saptamina a crescut mult de tot, dar pe urma a plouat si puiutul meu s-a imbolnavit... De aceea l-am adus inapoi in casa, intr-un ghiveci. Se intimpla ca ploaia sa imbolnaveasca micutii leandri (o maladie bacteriana), si atunci trebuie adusi in casa, feriti de ploaie. Acum leandrul meu si-a revenit si a inceput sa creasca si sa faca o gramada de frunze noi si sanatoase.
Leandrul are nevoie de multa lumina si caldura, deci trebuie pus intr-un loc insorit si cit de cald posibil vara, in fata unui perete alb expus spre sud, de exemplu. Iarna trebuie sa aibe un loc luminos si aerat, la minimum 4-5°C (atentie la geruri daca e plantat afara!!!)
Trebuie udat cu generozitate si pus ingrasamint o data pe saptamina vara. Nu trebuie taiat.
Atentie: este foarte toxic (mortal daca este ingerat)!!! Dupa ce il atingi, spala-te bine pe miini!



PS: Petra draga, unde ai disparut?...
Si celelalte iubitoare de frumos, unde sunteti?

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Buna, fetelor
Capsunile nu mi-au iesit. Am tot sperat ca va merge afacerea, stransesem borcane, vase, etc, dar degeaba.
Daaaaaaaaaar, mi-au inflorit crinii (frumos din partea lor ca s-au gandit sa se deschida cand deja ajunsesem acasa, ca n-ar fi fost fair sa-mi infloreasca cand eram in Ro). Arata super. Tulpina este foarte inalta si florile sunt frumoase. Acum i-am bagat in casa ca sa ma bucur de mirosul lor.
Petra, tie ce iti fac crinii? Au inflorit? Stiu ca ziceai ca tulpinile sunt cam plapande.
Ah, am si eu o intrebare. Acum doi ani imi cumparasem un sago palm. Mi-a placut la nebunie. Dar nu i-a mers. Am incercat sa-i schimb pamantul, sa-i las jumate din radacina afara, dar fara succes. A murit incet si sigur. Ma bate gandul sa-mi iau altul, dar nu as vrea sa patesc inca o data experienta asta. A avut vreuna din voi plantuta asta?
Numai bine la toate floricelele,
Ciuf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Aici sunt!!!!!
Am mai trecut pe aici dar nu am postat. am avut si eu un leandru in Romania, s-a prins tare greu, dat cand s-a prins a crescut foarte frumos. Acum a ramas in custodia mamei mele si mi-a zis ca vara aceasta a fost si este plin de flori. Nu mai stiu la ce tratamente il supune mama mea dar ii merge bine.
Cat despre crinii mei, au inflorit si ei. Tulpinile lor nu erau plapande ci doar scunde. Am avut infloriti trei crini albi cu mijlocul roz, care au fost o splendoare, si mai am unul care acum are boboci si nu mai stiu cum este ce culoare. La anul sunt sigura ca vor fii mai frumosi crinii mei pentru ca in primavara vor iesi mai devreme si au timp sa creasca mai mult. Eu cred ca nu au crescut prea inalti din cauza ca i-am pus in pamant destul de tarziu si floarea s-a grabit la inflorit!
In rest nimic deosebit, doar ca am niste caltunasi superbi, crescuti frumos care acum se revarsa peste marginea vaselor in care i-a pus. Pe cei pe care i-am pus in pamant direct, pentru ca sa nu stea pa pamantul umed si sa se strice i-am ridicat un pic pe niste margini de piatra si acum se vad asa de frumos.
Busuiocul creste ca nebunul. L-am pus intr-un vas in mijloc si pe margini galbenele. Busuiocul are frunzele verde inchis cu marginiile spre roscat, tija de la flori este roscata, iar galbenelele au frunzele verde deschis cu florile portocalii. Este o combinatie frumoasa, chiar daca nu m-am gandit ca o sa iasa asa.
Ma bucur acum ca in sfrasit gradina si florile mele arata cat de cat bine, cam asa cum mi-am dorit.
Ma intreb si eu pe unde or fi celelalte iubitoare de flori? Andreutza nu am mai aparut de f. mult timp pe aici , stie cineva de ea ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Ma ajuta careva cu sfaturi despre ingrijirea fucsiilor, please?
Dintre toate florile, astea-mi mananca zilele, le cad bobocii neinfloriti desi incerc sa le ingrijesc ca la carte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by country girl

Ma ajuta careva cu sfaturi despre ingrijirea fucsiilor, please?
Dintre toate florile, astea-mi mananca zilele, le cad bobocii neinfloriti desi incerc sa le ingrijesc ca la carte



... si totusi ceva nu le place! Am avut si eu fucsii. In orice caz eu le-am tinut afara pe balcon agatate, le undam regulat sa fie pamantul mereu umed, pamantul folosit a fost unul bun si afanat,
le-am mai pus ingrasaminte din cand in cand si le-a mers bine. Acum si la mine le mai cadeau bobocii neinfloriti dar in mare parte era inflorita. Nu mai stiu ce sa-ti zic. Eu nu le-am acordat o atentie speciala, ci le-am ingrijit ca si pe celelalte flori>
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Am si eu o fuchsia si am neglijat-o si aproape ca murise si-am luat-o la puricat, i-am indepartat toate uscaciunile, am pus apa in fiecare zi si acu' iar are floricele.
Petra, ce fel de ingrasamant i-ai pus?

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Hai ca iar va pun intrebari. Scuzoaiele mele.
Trandafirasul cred ca e salvat. Am fost la "doftor" cu el si mi-a recomandat gradinarul o substanta granulata, s-o pun in ghiveci, iar dupa 2-3 zile aceasta va intra pe nervurile plantei si va omora toti paienjenutii pe care i-am spray-at o saptamana intreaga si parca nimic nu se intampla. Mureau unii si reveneau altii proaspat iesiti din oua (si-i dadeam spray de cel putin 3 ori pe zi).
Miriapodele, o sa le elimin prin schimbarea pamantului dupa ce isi mai revine trandafirasul.
Am si eu un crin care a avut 5 flori (mai demult). Ce fac cu tulpinile ramase ? Sa-l scot din pamant sau pot sa-l las acolo ?
Primulele mele le-am separat (se inmultisera) iar de atunci nu mai infloresc. E drept ca le schimbasem si locul. Ce sa le mai fac ? Erau tare mandre si pline de flori anterior operatiunii de separare. Acuma le-am mutat (de 2 saptamani) pe pervazul geamului (nu bate soarele direct pe ele decat cel mult vreo jumatate de ora - geam spre sud, dar soarele e aproape perpendicular sus pe cer).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Oana_B

Am si eu o fuchsia si am neglijat-o si aproape ca murise si-am luat-o la puricat, i-am indepartat toate uscaciunile, am pus apa in fiecare zi si acu' iar are floricele.
Petra, ce fel de ingrasamant i-ai pus?

Oana_B



Eu folosesc de vreo 3 ani, ingrasamaintele de la firma SCHULTZ,
iar pe cutie scrie asa: Expert Gardener, ALL PURPOSE, Granular plant Food, 16-12-12. Este un ingrasamant bine tolerat, si avand in vedere ca fucsia este o planta care creste si in gradina, eu am pus un pic si in vas, dupa care am udat bine planta .
Succes.

Mergi la inceput