Cum a venit pe lume mandarina

Cum a venit pe lume mandarina | Autor: nadina

Link direct la acest mesaj

Buna dragii mei, iata ca m-am hotarat si eu sa imi iau inima in dinti si antitalentul in condei si sa va povestesc cum a venit pe lume Carina-mandarina.
Conceperea ei a fost programata cu minutiozitate. Am renuntat la contraceptivele orale si am folosit altele ca ma speriase o doctorita cu riscul/sansa (apreciati voi) de a avea gemeni. Si...ne-am pus pe munca. In prima luna dupa intreruperea tuturor formelor de contraceptie...nik. Asa s-a dus sansa mandariei de a fi leu (leoaica)-paraleu. Ne-am pus pe munca si mai asiduu.
In ianuarie am inceput sa am niste simptome...imi era sooooomn, luam in greutate si imi intarziase menstruatia.
Pe 16 ianuarie am cumparat un test de sarcina si cu maxima emotie am purces la testare. Imi venea sa imi strig bucuria cand am vazut cele doua liniute. Pana sa vina al meu acasa am conceput tot felul de scenarii prin care sa ii aduc la cunostinta vestea.(sa-i pun testul intr-o placinta si sa ramana cu el in dinti...iach, sa incep un joc cu ghicitori...hmmm). Intr-un mod cu totul neinspirat i-am pus testul pe masa. M-a intrebat bineninteles "si?". M-am dezumflat toata. Bietul om nu stia semnificatia celor doua liniute. Dupa ce ne-am lamurit...au urmat 9 luni de emotii, analize in general bune, o sarcina usoara si frumoasa.
Toata lumea ma admira pentru tonusul meu si pentru figura senina cu care suportam cele 40 de grade ale verii teribil de calduroase si gratia de hipopotam cu care imi plimbam burtoiul.
Singura chestie pe care mi-o amintesc foarte bine e ca eram foarte emotiva. Am plans la ecografie cand am auzit batand inima puiului meu. Am plans prin luna a 7-a cand am facut interviuri cu un grup de vreo 20 solicitanti de azil care venisera multi km pe jos cu copii foarte mici in brate, in spinare cum apucasera si ei. M-a impresionat in special o femeie din Iran care avea doi copii superbi, unul de doi ani si unul de patru ani. Pe cel de doi ani inca il alapta la san. O parte dintre voi i-ati cunoscut pe cei doi feti-frumosi la intalneala de anul trecut din IOR.
Sa revenim, asa cu analize, emotii, intalniri lunare cu Dr. Radoi am ajuns aproape de termen. Eu speram in inimioara mea ca voi naste prin cezariana, deoarece copilul era mare si mie imi era tare frica de nasterea normala. Dr. era total impotriva cezarienei daca nu se impune. Am smuls totusi de la el acordul pentru anestezie, desi nu vroia nici asta. Imi tot facea apologia femeii-erou pe care o vede in mine, capabila sa nasca fara anestezie si sa plece acasa in aceeasi zi.
Trebuia sa nasc pe 19 septembrie 2002. Pe 15 am fost la un control urmand sa ne revedem pe 19. Stabiliseram totul. Pe 16 seara au inceput durerile...dar nu ceva ingrozitor, asa o presiune care tot venea si pleca. De unde sa stiu eu ca asta-i travaliul? Mandarina mea s-a foit toata noaptea (si acum face la fel,dar nu in burta lu mami) si cred ca am dormit vreo 2 ore. Dimineata inca tot nu stiam ca sunt in travaliu, dar eram sigura ca trebuie sa ma vada doctorul. L-am sunat pe mobil si i-am spus ca am contractii. Inevitabil m-a intrebat la cate minute. Habar nu aveam, desi incercasem sa le cronometrez,i-am spus ca la intervale neregulate... de 10-20 minute. Mi-a zis sa ma pregatesc si sa-l sun cand ajungem la spital.
M-am pregatit in fuga, doar ultimele retusuri pentru ca bagajul era facut,revazut si rearanjat demult. Sotul meu s-a spalat, barbierit, parfumat si a inceput sa dea telefoane emotionat ca ii naste nevasta. Imi venea sa-l strang de gat, dar i-am spus foarte calma sa se grabeasca daca nu vrea sa faca pe moasa. M-a privit consternat "dar ce, chiar nasti acum?" Am pupat pisica, am luat-o pe mama si ne-am imbarcat in masina. In viteza maxima am ajuns la spital (Spitalul Municipal). Am asteptat vreo 10 minute, m-au dus la garderoba unde mi-am lasat salopeta si m-au imbracat intr-o zdreanta de camasa de noapte (cica sterila), despicata (rupta) pana la buric. M-a consultat dr. si aveam dilatatie 10 degete. Mi-a zis ca daca mai stateam un pic chiar ma mosea consortul. Era ora 12.
Am urcat la maternitate unde mi-au rupt membranele, mi-au facut doua injectii si m-au pus sa astept pana vine cineva la mine. A venit dr. care mi-a spus ca am ajuns prea tarziu si nu mai e timp de anestezie. La momentul ala l-am privit cu ura si imi ziceam ca precis are treaba pe altundeva si de aia nu vrea sa imi faca.
M-au dus dupa vreo jumatate de ora in sala de nasteri...o oroare. Un fost salon in mijlocul caruia trona o masa de nasteri. Din fericire picioarele erau spre geam. Usa era in permanenta deschisa si tinerii tatici dezorientati care veneau sa isi vada consoartele bagau capul pe usa si se zgaiau la mine. Ma imobilizasera pe un pat si m-au legat de un aparat care ar fi trebuit sa monitorizeze bataile inimii puiului meu, dar nu functiona. Imi era din ce in ce mai incomod si imi venea sa plec cu aparat cu tot dupa doctor. Tot felul de ganduri de razbunare pe intrgul sistem medical imi treceau prin tartacuta. Se perindau tot felul de asistente, doctori care se minunau de cat de cuminte sunt. Dar nu mai eram in stare de nimic.
La un moment dat a venit dr si mi-a propus sa nasc in pat. N-a mers, nu era pozitia ideala pentru "scremut". M-am suit pe masa si da-i si lupta...vreo 40 de minute a durat tarasenia. Cred ca mandarina mea obosise si tragea un pui de somn, ca nu m-a ajutat deloc. La un moment dat mi-au facut oxitocina ca nu ma aveam contractii, apoi xilina si a urmat taietura si tipatul meu de a crezut mama ca mi-au aratat vreo monstruozitate de copil sau ca e mort. Imediat am vazut si mandarina, un bot de carne care facea multa galagie. Cand credeam si eu ca s-a terminat tot si ca pot sa ma intorc la salon am fost oprita de dr care avea chef de lucru manual. Nu stiu ce se intamplase cu cele doua xiline, dar jur ca am simtit fiecare impunsatura si a facut nene, ...adevarata broderie.
Of, si cate ar mai fi de povestit...cum am dat cate 50 mii la fiecare asistenta ca sa ma bage in seama,(noroc ca am stat numai doua zile,ca dadeam faliment), cat de penibil m-am simtit cand ne-au dus la raze (RMN?) si din cauza conflictului dintre doua asistente ca "ba tu tre sa mergi cu ele, ba e randul tau" ne-au lasat sa asteptam langa lift, livide ca niste stafii si aratand patetic in camasile alea stupide. Dar nu va retin ca si asa cred ca v-am plictisit.
Va mai spun doar ca desi nu dormisem decat doua ore inainte de nastere si auzisem despre cat iti este de somn dupa, noaptea imediat urmatoare mi-am petrecut-o admirand minunea pe care tocmai o adusesem pe lume. Si nu contenesc sa ma minunez si sa-i multumesc lui Dumnezeu.
Cam asta e.
Pupici,
Nadina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!
Sa te bucuri de ea si sa ai putere sa o cresti!
Si sa-ti ajute Dumnezeu!


PS SEmnele n-au nici o legatura cu mesajul meu. Dar tu le-ai brodit asa de fain pe ale tale, ca m-am simtit si eu datoare...

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

quote:
Originally posted by adrianangi

Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!
Sa te bucuri de ea si sa ai putere sa o cresti!
Si sa-ti ajute Dumnezeu!


PS SEmnele n-au nici o legatura cu mesajul meu. Dar tu le-ai brodit asa de fain pe ale tale, ca m-am simtit si eu datoare...

"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm



Asa...fa misto de mine.
Multumesc pentru urari. Same to you!
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Moama ce m-am emotionat :-) Acust in perioada lacrimoasa cum vaz nasteri cumd au apa la soricei:-)))
sa va traiasca Mandarina sa aveti parte numai de bucurii:-))
Si nu ma speria cu presiunea aia ca acusi fug la doctor sa ma "caut" :-)))



"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

quote:
Originally posted by papadie

Moama ce m-am emotionat :-) Acust in perioada lacrimoasa cum vaz nasteri cumd au apa la soricei:-)))
sa va traiasca Mandarina sa aveti parte numai de bucurii:-))
Si nu ma speria cu presiunea aia ca acusi fug la doctor sa ma "caut" :-)))



"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)


Papa, fii barbata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

O poveste minunata! Sa va traiasca mandarina si sa fie fericita! Pupici de la o alta mamica de Carina dar nu mandarina ci bulina!

Anda si printesuca Carina (1 an si 6 luni)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Initial am zis ca ai incaput pe mana medicului meu. Si ala e capos nene ceva de speriat! Nu anestezie, nu cezariana, de parca zici ca el naste la fiecare 10 secunde si stie pe propria lui piele cum e cu durerile astea ale facerii.
Bravos si pentru recital.
Sa-ti traiasca mandarina si sa va bucurati de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Bravo mamica frumoasa si sexoasa! Tocmai acu' te-ai urnit si tu sa scrii povestea? Zii mercic ca nu a ajuns mandarina la varsta maritisului....
Pupici frumoasei si dulcei mandarine si felicitari tie mamica curajoasa!
(puteai si tu sa ne mai dai amanunte ca mi-a placut cum povestisi)

danat si bb Radu Stefan

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Pupam si povestitoarea curajoasa si mandarina galagioasa

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Super poveste....sa va traiasc mandarina si sa va bucurati de ea.....

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Sa-ti traiasca printesa si sa aiba mult noroc si sanatate! Frumoasa poveste, m-a emotionat.
Si cu femeile alea, lasa, cand o fi Mandarinutza voastra mare, sa vezi ce-o s-o razbune pe mami pentru felul cum a fost tratata

Sa fiti fericiti si astept curioasa poze cu mandruta voastra. Apropos, cand e nascuta, pe 17.09?
Pupici si numai bine!

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput