Botez cu doua perechi de nasi

Botez cu doua perechi de nasi | Autor: didica

Link direct la acest mesaj

Buna,

In 3 saptamani avem botezul fetei noastre. Si vrem sa punem doua perechi de nasi (preotul a spus ca este in regula dar cu el a vorbit doar barbata'miu care nu s-a gandit sa intrebe mai multe). Pana acum nu am participat la un eveniment de genul asta (la botezuri am fost dar nu cu doua perechi de nasi). Daca cineva stie cum de va desfasura si cum se impart indatoririle(ritualurile) va rog sa ma ajutati si pe mine. (cine tine copilul, lumanarea, cine il imbraca si altele de acest gen).




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

eu tot urmaresc sa vad poate iti raspunde careva dar vad ca nu se inghesuie nimeni :( Si noi vom fi in aceeasi situatie si habar n-am cum va fi. Si ca sa vezi ce minte am, eu credeam ca sunt 2 lumanari, fiecare nas cu a lui Oricum a da-o, tot vor iesi discutii, ca bebele e unul singur si poarta un singur rand de haine, are o sg lumanare etc.etc. Hai poate ne mai ajuta cineva, sa nu ma pun rau cu nashicile chiar de la inceput.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Baiatul meu are doua perechi de nasi. La noi totul a fost mai simplu, una dintre nase neavand copii; sarcina cu imbarcatul-dezbracatul la biserica revenindu-i celeilalte. Lumanari au fost doua, cate una pentru fiecare pereche. De tinut l-au tinut cu randul, o nasa inainte de a fi bagat in cristelnita, cealalta dupa aceea. Baita de mir i-au facut-o impreuna. Nu stiu nici eu toate ritualurile religioase si nici toate obiceiurile mirene legate de botez. Dar am avut grija sa-i "implicam" pe toti in eveniment, cat de cat in mod egal. Le-am cumparat nasilor chiar si cadouri aproape identice - cate un cufar micut imbracat in piele.

Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Baiatul meu are doua perechi de nasi. La noi totul a fost mai simplu, una dintre nase neavand copii; sarcina cu imbarcatul-dezbracatul la biserica revenindu-i celeilalte. Lumanari au fost doua, cate una pentru fiecare pereche. De tinut l-au tinut cu randul, o nasa inainte de a fi bagat in cristelnita, cealalta dupa aceea. Baita de mir i-au facut-o impreuna. Nu stiu nici eu toate ritualurile religioase si nici toate obiceiurile mirene legate de botez. Dar am avut grija sa-i "implicam" pe toti in eveniment, cat de cat in mod egal. Le-am cumparat nasilor chiar si cadouri aproape identice - cate un cufar micut imbracat in piele.

Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

aha, deci stiam bine cu lumanarile! Q, botezul a fost catolic sau ortodox? Ideea cu tinutul in brate e tare buna, chiar ma gandeam cum s-o scot la capat. Mersi!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didica spune:

Si eu tot urmaream si ma apucase groaza ca oi fi singura care vrea asa.

Cristina la catolici nu se baga cupilu in cristelnita, ii da doar cu apa pe cap. Deci nu va fi dezbracat/imbracat. Avand in vedere asta nu prea imi dau seama cum se va face "switch-ul" intre nase (ca daca il baga in apa parca e mai natural schimbul). Zic si eu...

Problema o sa fie cu cadourile pt. ca prima pereche e casatorita a doua nu (este o prietena de-a mea cu un prieten de-al sotului). Noi ne gandeam la cei necasatoriti sa le luam cate o icoana. Pentru ceilalti nu stim ce, ca icoana le-am luat (ei sunt si nasi de cununie si le-am luat cu nu's ce prilej)...

Qsar multumim pentru informatii si daca mai au si altii le asteptam cu placere!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Dragele mele,
Eu am o finuta pe care am botezat-o cu inca niste prieteni iar baietelul meu are si el 2 perechi de nasi.
Inafara faptului ca trebuie 2 lumanari la biserica, nu se schimba cu nimic ritualul, doar ca puisorul trebuie luat pe rand in brate de nasi. In ce priveste cadourile, ele in mod normal tb sa fie identice. Noi le-am luat niste chestii din cristal un tete -a- tete la fiecare.
La imbracat/dezbracat la biserica eu n-am lasat pe nimeni altcineva caci puisorul meu plangea tare -il speriase popa, si asa plangeam si eu de mila lui, cine sa imi mai spuna sa ma dau mai incolo?!!

Practic, nasele cumpara impreuna crisma - 1bc, o paturica si cateva randuri de hainute. Neaparat niste papucei, chiar daca fetita e prea micuta sa mearga, asta e obiceiul, si ceva de imbracat pe deasupra, o canadiana, salopeta ceva... Cheltuielile la biserica revin nasilor.
Dupa botez se merge acasa si se serveste ceva - numai parinti si nasi eventual bunici - cica are nu stiu ce semnificatie- intreaba preotul daca vrei eu nu stiu care e, doar ca asa se face - masa asta nu inseamna neaparat cumatrie.
Scoaterea din mir o face de fapt preotul in timpul slujbei, asa ca scaldatul se poate face in aceeasi zi, dar traditia la romani e sa se tina copilul in crisma 3 zile si sa se faca scaldatul a 3-a zi. Cum vrei tu, eu am botezat 5 copii, si pe 2 parintii au vrut musai sa ii tina 3 zile, pe 1 l-am scaldat a doua zi si pe ceilalti i-am scaldat in aceeasi zi. Pe puisorul meu l-am tinut de joi pana sambata, ca asa au vrut nasii si socrii.
Daca imi mai amintesc ceva iti scriu - am sa caut agenda in care am notat ce trebuuie facut...
Aaaa... daca vrei sa participi la botez - de fapt sa intri in biserica - ca mama tb sa ai citite molioftele de 9 zile si 40 zile.

Pa si sanatate si bafta si sa va traiasca puiutii,
Carmen si Alex - 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

auziti, da' oare eu sunt nebuna rau daca vreaus a cumpar singura hainutele si apoi sa imparta nashicile in doua si sa-mi dea banii? Eu nici nu tin neaparat sa mi le plateasca, dar daca asa "trebuie"... In schimb as vrea sa cumpar de aici ca sunt tare frumoase si mi s-a pus pata pe niste chestii. Plus ca nasele sunt din orase diferite si e cam greu sa mearga amandoua sa cumpere. Crisma o sa o ia una din ele din Ro., sau daca daca o sa avem pana la urma 2 lumanari, os a ia fiecare de pus la lumanarea proprie.
Da, stiu ca la catolici nu se baga in cristelnita, adica stiam ca daca tot discutaram aici, am uitat. In cazul asta nu stiu cum sa facem transferul ca sa il tina amandoua...
Cadourile si eu zic ca am sa iau identice. Ce mai e...? daca imi mai aduc aminte mai intreb. pupici.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didica spune:

Fetelor intreb si eu... ce e CRISMA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Crisma e o bucata de panza 75 cm/75 in care se infasa copilul dupa ce il scaote popa din cristelnita. In crisa cica se tine copilul pana la scaldat - intr-un colt sub paturica ca doar e uda si apoi doar n-ai sa tii copilul neimbracat doar in criasma. O pui la uscat si invelesti puiutul cu ea.
Tot crisma sa puen si incadait la scaldat copilul.

Na, ca m-am facut experta in botezuri!
Anul asta nu am botezat nici un copil inca.
Aviz amatorilor.
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

Fetelor, nu sariti pe mine , sunt doar curioasa...de ce 2 nasi (sau perechi)?? S-au oferit si nu i-ati putut refuza sau asa ati dorit voi(de ce) ? La ce bun?
Scuzati-mi nedumerirea!
Eu nasc la inceputul lui septembrie si habar n-am la cine sa apelez...
Stiu ca nu e musai sa fie casatorit nasul/nasa...dar trebuie sa aiba copii??? Parca stiu ca nu...

Mergi la inceput