Operatie canal lacrimal !?!?!?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Cornelia cat te-a costat operatia?

Va multumesc mult pt raspunsuri si mai astept alte pareri.

Si eu am remuscari c-am tot amanat operatia,dar si dac-o operam poate aveam ca ma gandeam ca daca totusi se rezolva fara.

De doctorita ZAMFIR de la spitalul de oft. a auzit cineva?Am auzit ca ea se ocupa de op de canal lacrimal.


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Lya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Puteti sa luati sau nu in considerare mesajul meu, dar m-am gindit ca poate va intereseaza.
O colega de-a mea a rezolvat baietelul la 5-6 luni cu picaturi din vita de vie, numai din ramurele proaspete din acest an.De trei ori pe zi timp de o saptamina o picatura si a scapat de operatie.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Operatia a costat 3,5 milioane, atunci reprezenta 100 Euro.
Pupici

Cornelia si bb Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Ina mie frica ,dar m-ar bate gandul sa incerc si cu vita de vie.



http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Lya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi c spune:

Draga lya, noi am facut operatia ieri, la galati. sabina are 1 an si trei luni si are aceasta problema de la nastere. am aminat operatia atita timp pentru ca ni s-a spus ca va fi fara anestezie si lucrul acesta ne-a speriat tare, dar pina la urma tot fara anestezie i-au facut-o. n-am vazut nimic din ce i-au facut in sala, doar ca au infasat-o inainte de interventie. nu m-a costat nimic, la doctorita respectiva am ajuns printr-o cunostinta, dar, din ce mi-a spus, la bucuresti, la oftapro, unde ne va trimite daca aceasta interventie nu rezolva problema canalului obturat, costa 80 de euro. multa sanatate va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cghitescumd spune:

Draga mea, sa desfunzi canalele lacrimale ale unui copil nu este o Odisee Spatiala, desi unii medici incearca sa o transforme in asa ceva. Sotul meu a avut aceast problema cind s-a nascut, mama lui spunindu-mi ca medicul l-a rezolvat fara nici o anestezie, in 2 timpi si trei miscari. Ce este drept au fost necesare vreo 6-7 sedinte: in prima s-au desfundat canalele propriuzise si in urmatoarele s-au tot instilat solutii de ser fiziologic + antibiotice pe canale pentru a le mentine deschise suficient timp ca situatia sa se definitiveze in mod pozitiv.
Noi l-am avut si pe primul baietel cu aceasta problema. Fiindca nu am stiut exact ce avem de facut, ne-am luat si noi dupa un oftalmolog de la Budimex (a se evita), care ne-a spus ca daca nu se rezolva cu masaj + antibiotice local, trebuie neaparat ditamai operatia cu anestezie. Crezind ca lucrurile s-au mai modernizat din anii 70’ incoace, am zis: daaaaaaaaa, asa facem. Dupa ce am masat vreo 2 luni de se umplusera ochii baietelului de puroi cu germeni rezistenti la aproape orice antibiotic (intre timp dr. respectiv ne sfatuise sa schimbam succesiv antibioticele), pe la vreo 8 luni a urmat OPERATIA cu anestezie, cu tot tacimul. La fix 1 ora dupa ce am iesit afara din spital (dr. ne-a dat drumul la vreo ora dupa interventie), ni s-a parut ca parca lacrimile pustiului iar curgeau pe dinafara si nasul se uscase in interior. Parerea s-a confirmat a doaua zi cind a reaparut puroiul cu tot cu antibioticul turnat cu constiinciozitate in ochi.
Revenind la dr. ne-a spus: “continuati masajul”
Dupa tot periplul de mai sus, sotul meu s-a dus intr-o seara sa discute cu un oftalmolog de adulti aflat in garda la Spit. Universitar, si acesta dupa ce a zimbit usor pe sub mustata aflind peripetiile, a recomandat-o pe Prof. Dr. Doina Pop de Popa (medic de adulti), sefa de sectie la Spit. Universitar. A doua zi de dimineata barbatu-miu a fost la usa Doamnei Profesor, a treia zi la ora 9 m-am internat cu tot cu pusti, la ora 10 doctorita m-a intrebat dupa ce mi-a ambalat baietelul pachet intr-un scutec mare, daca sunt in stare sa-l tin, si dupa 1 minut de umblat in canalele lui lacrimale fara nici o anestezie, am mers inapoi la salon. De surpriza, baietelul meu nici n-a apucat sa scoata vreun zgomot pina n-am iesit pe usa salii unde se procedase la manevra respectiva. In urmatoarele 5 zile procedura s-a repetat, instilindu-se (ca si la sotul meu in urma cu 30 de ani) ser fiziologic si antibiotic (Rifampicina) in sala, si dupa aceea la salon urmaind sa-i torn eu dintr-o seringa solutie de Rifampicina in ochi si Protargol in nas. Dupa ce m-am externat, a mai urmat masaj usor din cind in cind si un control la vreo 2 luni dupa care a mai urmat o tura de 3 zile cu internare si repetarea instilatiilor de repermeabilizare, si asta a fost tot.
Ce mi-a zis Profesoara: treba cu masajul se face numai un timp, daca rezultatele nu se vad, nu se insista inutil. La baietelul meu daca am fi venit mai devreme si nu am fi lasat citeva luni puroiul sa astupe bine de tot canalele lacrimale, treaba s-ar fi rezolvat mult mai usor. Dupa dezobstructie, nu se iese afara din spital cu copilul in bataia vintului care sa-i bage praf in ochii proaspat rezolvati (in ziua de externare nu a mai facut nici o cateterizare) Dupa dezobstructie, daca nu se fac cel putin 2 sedinte de repermeabilizare, datorita inflamatiei deja existente si a celei suplimentare induse de cateterizare, apare un edem care poate reastupa temporar canalele, si daca infectia este prea dezvoltata, se formeaza membrane de fibrina care mentin canalele alipite, si toata munca poate fi degeaba. Cu cit mai devreme se rezolva lucrurile, cu atit mai usor este si cu atit mai bine.
DECI : Prof. Dr. Doina Pop de Popa medic primar oftalmolog, sefa Sectie Oftalmologie Sp. Cl. Universitar de Urgenta (fostul Municipal de la Eroilor), taxe nu stiu sa-ti spun fiindca eu nu am dat nimic nici la prima si nici la a doua internare (a fost o circumstanta mai speciala), rezolvare sigura, eficienta si fara riscurile unei (unor) anestezii generale.Daca vrei sa stii de taxe, acolo sunt permanent internate mamici cu copii mici sau foarte mici cu aceeasi problema, venite din toate colturile Romaniei, si care sigur iti vor da toate detaliile.
Nu mai bine o luam eu in seama pe soacra-mea?!

Mirela & sotul

Mergi la inceput