Hematom in sarcina

Hematom in sarcina | Autor: crisotexa

Link direct la acest mesaj

Fetelor,

Sunt insarcinata in 20 de saptamani si acum 10 zile am facut cerclaj intrucat aveam colul deschis. Ieri am avut o sangerare (cam cat sa se pateze chilotul fara insa sa se murdareasca si pantalonul). Dureri nu am avut deloc. Am sunat-o pe doctorita mea si azi am fost la control. La ecografie mi-a iesit ca as avea un hematom situat intre placenta si uter. Doctorita mi-a spus ca acest hematom se va resorbi in timp si se va mai si evacua, deci voi mai avea sangerari.
Ati trecut vreuna din voi prin asa ceva?

Mai am un bebe de 9 luni si tare vreau sa duc si sarcina asta pana la capat. Doamne ajuta!!!

Astept raspunsurile voastre.

Pupa Crisa, mamica burticoasa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Buna! Eu nu am avut hematom, adica nu s-a vazut sa am. Dar am avut scurgeri maronii si 2 zile sangerari la inceputul sarcinii. La mamici de iulie-august s-a vb de hematom, stiu ca azumi a avut in prima parte a sarcinii, a sangerat si la ea, in timp, s-a absorbit. Si mai era cineva, dar nu imi aduc aminte sigur, kamiska parca, dar sa nu gresesc. Poate o sa iti raspunda chiar fetele sau cele care au avut asa ceva si iti vor da mai multe detalii.

Multa sanatate tie, lui bebe din burtica si celui de 9 luni! Domane ajuta sa fie totul bine! Dupa varsta sarcinii ai DPN in august, nu? Te asteptam la mamici de iulie-august

la bebei si mamicii!

"Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti."
Eliza, in 19 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Eli,

Multumesc tare de raspuns. Am vorbit cu Azumi si m-am mai linistit.
Mai astept si alte raspunsuri.
Poate am sa vin si la mamici de iulie-august 2004 insa e mai greu acum ca am un bebe mic si e in perioada in care vrea numai sa mearga si bineinteles ca nu poate singur .

Pupa Crisa, mamica burticoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Buna!
Si eu am avut un hematom in timpul sarcinii, mai bine spus in saptamana a 9-a. Sa-ti explic: in urma unui contact sexual mai pasional , am sangerat destul de mult. Am facut echografie la fostul Olimp, la dr. Iosup si s-a descoperit un rest de hematom (sangerarea provenea de la eliminarea unuia mai mare), dar si o mica dezlipire de placenta.
Dr. care ma urmarea pe mine mi-a dat tratamentul urmator: progesteron 2 pastile seara si scopantil supozitoare, la nevoie (daca aveam dureri).Totul trebuia sa se intinda pe durata a 2 luni, dar dupa o luna, totul era in regula si mi-a intrerupt tratamentul.
Restul acela de hematom s-a eliminat in cateva zile de tratament si totul a fost usor dupa aceea.
Copilul s-a nascut normal, ba chiar maricel: 4,100 kg si 53 cm!

Asa ca nu cred ca este cazul sa te sperii! Fii linistita si sati cuminte in asteptarea lui bebenac!!




Adriana si Mihnea (11.11.03)
http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Io ma intreb fetelor de ce nu mai am sangerare ca ieri cand am fost la doctor hematomul era acolo si cred ca e destul de mare. Ma gandesc ca se se resoarba asa de mare? Voi ati avut sangerare in fiecare zi sau cand si cand? Eu am avut sangerare numai sambata un pic si de atunci deloc. Noroc ca nu sunt dureri. Abia astept sa ma duc vineri la eco la dr. Iosup sa vad cum mai stau. Tot de sambata am inceput sa simt bebele ca misca.

Doamne ajuta sa fie bine.

Pupa Crisa, mamica burticoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaella spune:

Crisa, cerclaj am facut si eu chiar joi.
Iti pot spune ca e normal dupa aceasta interventie sa ai o usoara sangerare care se opreste in mod normal in cateva zile.E posibil sa fi fost de la cerclaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Mihaela,

Stiu ca asa e la cerclaj ca am mai facut unul anul trecut. Acum insa, dupa 10 zile de la cerclaj (trecuse sangerarea si scurgerile alea maronii de cateva zile) am avut sangerarea si la eco s-a vazut clar hematomul. Doctorita zice ca nu e de la cerclaj, ca e intre placenta si uter. M-am gandit si eu ca poate acest hematom o fi aparut in urma cerclajului, insa nu cred ca doctorita m-ar fi mintit. Oricum vineri merg la eco la dr. Iosup si vad ce zice si el.

Pupa Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

revin cu intrebarea mea pe prima pagina, ca altfel ma uitati

Pupa Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Crisotexa in saptamna 6-7 de sarcina am ajuns la doc in urma unei hemoragi abundente insotita si de cheaguri,dar si de dureri.La ecografie au gasit un hematom mare care s-a absorbit treptat cu tratament, luat pana in saptamana 20.Sangerari nu am avut tot timpul,si nici dureri,dar erau zile cand mi le doream,pt. ca durerile insemnau ca se mai elimina ceva din hematom...Sanatate multa si fruntea sus pt. ca tot va fi bine!

iuliana & din burtica (28+ sap.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Iuliana,

Ce tratament ai facut?

Pupa Crisa si imi place chestia cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Draga mea, ce pot sa-ti spun e ca si la mine s-a descoperit un hematom , eram prin luna 3, am avut si singerare- m-am speriat, dar s-a intimplat exact ca si in alte cazuri pe care le-am citit ,sa se resoarba...asa ca nu pot decit sa-ti tin pumnii strinsi sa fie bine!Nu ma pricep sa-ti spun de cerclaj,ptr.ca la mine nu a fost cazul de asa ceva! Pupicei si sanatate!

Mergi la inceput