Displazie de sold

Displazie de sold | Autor: Ira

Link direct la acest mesaj

Va rog sa-mi dati niste sfaturi in legatura cu aceasta problema,
prietena mea are o fetita careia i s-a descoperit aceasta displazie
la varsta de 6 luni,
a fost pusa intr-un ham pentru 3 luni,
pe care parintii l-au dat jos dupa 1 luna si jumatate.

Acum, la cea de-a 2-a radiografie,
displazia era si mai accentuata ca prima data,
nefiind, totusi o forma grava.

Maine va fi pusa in ghips pentru 1 luna si jumatate.

Intrebarile mele sunt......

1.Ce pot face parintii astfel incat sa nu se ajunga la operatie?
2.In cazul in care (Doamne fereste) ajunge la operatie,
ce implica asta, cum decurge totul, operatie, recuperare post-operatorie, etc?
3.Care sunt cei mai buni doctori din Bucuresti in domeniu?
4.Cum sa faca parintii ca aceasta perioada de criza pentru fetita, care avand 1 an si fiind f desteapta si vrand sa se miste(normal) sa treaca mai usor si fara traume psihice pentru ea?


Va multumesc mult de tot si....Dumnezeu s-o ajute pe M. sa nu ajunga la operatie!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinutza spune:

Ira, fetita mea a fost suspecta de displazie la nastere. Noi am purtat 2 luni cate 2 perechi de Pampers+o carpa moale intre, asta ca sa stea cu piciorusele cat mai departate. I-am facut masaj la 2 ore zilnic(m-a invatat doctorul cum).Intr-un final a fost o furtuna in pahar cu apa. Am ajuns la Dr. Jianu(avea si la Medicover program) si ne-am linistit, am plecat acasa doar cu un Pampers. Copilul e foarte bine, merge bine, alearga, are 1 an si 7 luni si nu sunt probleme. Displazia se trateaza acum daca e descoperita din timp.Nu stiu insa de ce spui:operatie. Cel mult dupa cate stiu se poate ajunge la ghips... Oricum Dr. Jianu e foarte bun ortoped pt. copii, din cate stiu eu daca nu cel mai bun, printre cei mai buni. Ti-l recomand cu incredere.
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Cristina, cazul fetitei este mai grav,
ea are f mari sanse sa faca operatie la sold,
ma intrebam daca au mai existat cazuri ca al ei pe forum...


Multumesc pt. doctor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Ira, asa cum am mai scris manadrinita noastra a avut intai tal valgus si apoi displazie de sold la soldul stang. A stat in Ham Pawlick 2 luni si s-a recuperat total. Ne-a zis sa mai mergem la o radiografei cand merge fara sprijin. De ce au dat parintii hamul jos inainte de termen? Noi l-am tinut 2 luni, 24 ore din 24. Il dadeam jos numai la baitia. Ghipsul mi se pare mai traumatizant decat hamul.
Noi am fost la Dr. Albert Stanciu la Gr. Alexandrescu si ni s-a parut super din toate punctele de vedere. Cel mai mult ne-a placut ca glumea tot timpul si ne mai destindea, ca eram disperati si cred ca se pute citi pe fetele noastre.
Am auzit ca sunt doctori buni si la Budimex.
Recuperare rapida puiutului!
Pupici,
Nadina si Carina-mandarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Ira, eu nu inteleg: este sau nu grava displazia?
- daca se diagnostigeaza pana in 6 luni se poractica imobilizarea in Ham Pawlik pe o perioda de 2-3 luni. Parintzii ar fi trebuit sa o lasa in ham toata perioada indicata
- dagnosticarea mai tarzie (6-9 luni)si in forme mai usoare presupune o manevra de aducere sub anestezie a osului (capul femurului) in locasul bazinului (actabulum)cunoscuta sub numele de abductie inchisa. urmeaza apoi imobilizarea in ghips pentru 3 luni
- daca este vorba de o luxatie congenitala de sold diagnosticata tarziu cand bb deja merge si osul a alunecat in sus sau nu exista locasul respectiv la osul bazinului se practica abductia deschisa: prinoperatie se aduce osul in pozitia normala urmata de reconstructia soldului( se creeaza cirurgical locas pentru capul femurului).urmata apoi de imobilizare in ghips pentru 2-3 luni
In Romania nu am auzit sa se practice abductia inchisa, medicii trecand direct la operatie.
Finutzei mele i s-a diagnosticat luxatie congenitala de sold, duble, la 1 an si cinci luni. deja mergea un picutz cam sontac. I s-a facut o operatie, urmata de imobilizare in aparat ghipsat de de 2 luni si apoi recuperare prin gimnastica cam 1 luna. va urma o operatzie la acelasi piciorus pentru a i se scoate tija,cred. Apoi peste 6 luni se incepe cu cel de-al doilea piciorus.
Finutza mea este un copil foarte intelegator: a cooperat tot timpul, dar a ramas traumatizata:plane ori de cate ori vede un halat alb.

Parintzii nu prea au cum sa impiedice o operatzie daca intr-adevar situatia o impune.Poate doar o rezerva in spital in care sa se simta mai bine si personal medical de calitate. Din pacate, traumele cred ca se vor produce.


Sper ca sa nu se ajunga in situatia operatziei si imobilizarea in ghips sa rezolve displazia.

Corina



Corina si bb Ilinca 11 luni

http://community.webshots.com/album/102112374prZfDZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna,
Nadina, intr-adevar, parinti au gresit dandu-i hamul jos inainte de termen.Multumesc pt. informatii.

Corina,
fetita are acum 1 an si 1 luna, nici parintii nu stiu cat e de grav,
ei spera acum sa nu se ajunga la operatie.

Copilul nu prea a apucat sa mearga,
insa, fiind mai grasut decat normal, probabil si asta a contribuit.

Asa cum am mai spus, azi i se va pune ghips-ul pentru 1 1/2 luni
urmand ca dupa asta, printr-o radiografie,
sa se decida daca va fi operatie sau nu.


Doamne, Dumnezeule, prin ce a trecut finuta ta,
ii doresc multa sanatate si putere, sa speram ca se va rezolva totul cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Daca spui ca displazia s-a accentuat e destul de rau.Displazia de sold inseamna ca ,capul osului femur(osul coapsei)iese din articulatie ceea ce daca se agraveaza duce la operatie punandu-se proteza de sold.Nu stiu daca si la copii se face aceasta operatie dar la adulti asta se face.La un moment dat daca nu se intervine in cazul displaziei apar dureri mari de solduri.Adultii nici nu recurg la interventie chirurgicala doar cand durerile devin f mari si omul incepe sa schiopateze.
sanatate copilasului

Mergi la inceput