NU-I PLACE BAITA

NU-I PLACE BAITA | Autor: boubba

Link direct la acest mesaj

PITICULUI MEU DE O LUNA NU II PLACE DELOC BAITA TIPA CA DIN GURA DE SARPE!!!APA ESTE INTOTDEAUNA LA 37-38 DE GRADE!!!CUM POT SA-L OBISNUIESC SA-I PLACA?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Pai daca nu e temperatura apei... vezi sa fie caldut, chiar cald in camera (25 de grade la nevoie daca e puiul micut). Si poate l-ai speriat o data si acum tipa din reflex de frica. Asa ca dezbraca puiul incetisor, ramai si tu doar cu sutienul in sus si inainte de a-l pune in apa pune-l in contact cu pielea ta putin. Asa va fi calm inainte de baie si incurajat. Apoi incearca sa-l pui intai cu piciorusele si apoi cu restul. Vorbeste-i sau chiar cantai incetisor cand il pui in apa... daca tu esti stresata cand ii dai baie si el va fi stresat. De asemenea baia sa nu dureze mai mult de cinci minutele initial, sa nu-i intre apa in urechi. Incearca sa vezi daca tot tipa si daca nu-l speli pe cap. A mea a tipat pana la 4 luni imediat ce incercam sa o spal pe cap. In rest zambea.
Ideea e sa se diminueze intai tipetele..abia apoi va uita si nu va mai tipa deloc.
Ah si poate nu-i place baita. In carticica de bebe pe care am primit-o in Olanda scrie ca-l poti imbaia cand e mic prin partiala scufundare intr-o galeata... Zau nu radeti:):):) N-am incercat, dar:):)

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Vezi daca gasesti o chestie din plasa care se monteaza la marginea caditei si bebe poate sta in ea ca intr-un sezlong....iti va fi mai usor sa-l speli si s-ar putea ca bebe sa fie mai confortabil...Mai poti incerca o varianta..imediat dupa ce-l bagi in cadita acopera-i pieptul si burtica cu un prosopel inmuiat in apa.S-ar putea sa-i placa si sa-l faca sa se simta protejat.
Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Buna,
Si ilincutza tipa ca din gura de sarpe la baita cand era mica.
Cred ca erau mai multe motive:
- ea vroia numai la mine in brate si dupa ce o tot suceam eu ca sa o dezbrac ar fi vrut sa stea lipita de mine, asa ca mai zaboveam cu ea in brate putin inainte sa o pun in cadita,
- nu-i placea senzatia data de apa si atunci ii puneam un prosopel incalzit in prealabil pe fundul caditei si doar o udam cu apa ca sa o clatesc,
- ea sugea foarte des, asa ca ii era foame pana terminam eu spalatul si imbracatul. aici era o dilema: daca ii faceam baita dupa ce sugea, ai voma din cand in cand, asa ca preferam concertul ei decat sa o vad ca varsa laptic.
- cand am fost in vizita la ai mei, i-am schimbat cadita , era una rosie, mai multa lume prin preajma si a plans ca din gura de sarpe. poate nu i-a placut culoarea

pe la trei luni a inceput sa nu mai planga la baie.pe la patru radea si se juca

Corina si bb Ilinca 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Draga mea, dupa ce incerci toate solutiile oferite de fete, daca nu obtii rezultate... nu disepra. Fetita mea a urlat ca din gura de sarpe vreme de 5 luni... dupa care brusc a inceput sa ii placa la baie. asa ca daca nu se rezolva altfel... se rezolva cu rabdare si urechi tari!
Succes!
Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marioara78 spune:

Si bb meu in primele 2 luni tipa la baita pana cand
m-am prins si i-am facut baie cu apa putin mai rece si de atunci
e indragostit de apa. Daca vreau sa-l calmez e suficient
sa-i fac baie sau sa dau drumul la apa si sa auda el
zgomotul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Ah da asta am auzit si eu daca dai drumul la un robinet pe aproape de un bebe suparat se calmeaza.. Am auzit si de aspirator.. asta-i dura: mami face baita, tati curatenie.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sympa spune:

Sa stii ca si Andrea mea tipa la baie in prima luna ca desi eu am cadita cu suport imi era totusi frica sa o las singura in ea,asa ca o tineam pe la spate si de-aia plangea. Cum am inceput sa o las singura cum nu mai urla fata mea.....

http://community.webshots.com/user/sympa200

Mergi la inceput