Mamici din Constanta (2)

Mamici din Constanta (2) | Autor: Otilia

Link direct la acest mesaj

...continuarea...

Otilia&LaAdelita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns layla spune:


In sfarsit am terminat un capitol!
Imi revine onoarea sa-l deschide pe al 2-lea.
Fetelor aveti dreptate cu alaptatul, dar ce sa fac daca nu se satura? O sa vad maine ce-mi mai zice pediatra si poate iau niste buline ca sa sporeasac lactatia. Eu ii dau un singur biberon seara, dupa ce il alaptez.
Si pentru ca azi aniversam o luna iata cateva poze cu noi:
http://community.webshots.com/user/layla374
Layla si Daniel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Layla, La multi ani!!!! sa stii ca se vede ca a crescut Daniel, sincer!!! e un dulcic, nu degeaba ii zici tu Dulci...sa iti traiasca !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns layla spune:

Roxana mercic. Este un scump!
Ai voie sa iei algocalmin in sarcina? Intreb si eu ca toanta, eu nu am luat nici o bulina in afara de acid folic, sorbifer (care ma constipa) si prenatal.
Pupici, Layla si Daniel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da, nu e asa o mare tragedie, am luat o fiola ieri si una azi-dimineatza.
hahahaah, daca iti spun....eu am fost o "incuiata" toata viata (la capitolul mentionat de tine cu sorbifer-ul) dar de cind il iau.....e mai bine ca in orice perioada a vietii mele!!! si eu m-am panicat major cind m-am gindit ca o sa iau fier...dar uite ca m-a contrazis.
se mai intimpla si din astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Layla, sa-ti traiasca baiatul!
Am vazut fotografiile si sa stii ca arata foarte bine. Cred ca a luat cel putin 1000g in aceasta luna.

Sanatate multa tie si celor dragi!

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns layla spune:

Crixia ce mica este lumea! Fetelor noi am descoperit ca "ne cunoastem", Crixia a fost colega de liceu cu sora mea!
Da, a luat in greutate are 4.300 g de la 3.350 la nastere (3.200 a iesit din maternitate). Poate m-am pripit cu laptele praf, dar nu mai stiu ce sa fac pt. ca urla efectiv de foame, colici nu are. Azi m-a supt din 2 in 2 ore de m-a distrus. Si tot nu este satul. In seara asta dupa ce i-am dat san, i-am dat si un biberon cu 90 ml, si ceai si tot mai plangea. Ce sa mai fac? La noapte la fel o sa ma trezesc din 2 in 2 ore, si eu sunt atat de obosita, plus ca numai eu il potolesc si fac ture cu el in brate prin case de imi amortesc mainile.
Cam asta este m-am lamentat destul. Cred ca o sa iau medicamente pt. lactatie (Galactogil-am citit pe forum), o sa vorbesc maine cu doctorita,pentru ca in ritmul asta nu prea o sa mai rezist.
O noapte linistita,
Layla si Daniel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Layla, cum mai stai cu "productia de laptic"? ai vorbit cu doctorul de pastile? sper ca ai mai reusit sa dormi un pic...toate cele bune.
Crixia, tu ce mai zici?
Roxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Layla ,pana acum totul este Ok! Felicitari! Daniel Alexandru a luat in greutate foarte bine. Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Laptele tau este foarte bun si suficient. Ceea ce produce organismul tau nu gasesti nicaieri, nimeni nu produce ceva mai complet pentru hrana puiului tau.
Eu am fost sfatuita de la maternitate, apoi de medicul de familie si chiar si de pediatra sa hranesc copilul exclusiv la san.I-am dat primele 4 luni NUMAI LAPTE. Nici o picatura de apa, ceai sau alceva.
M-i s-a explicat ca sanul produce lapticul astfel incat il satura si de foame si de sete. Imi faceam griji ca eram in mijlocul verii, imi era frica sa nu se dehidrateze bb, dar nu s-a intamplat absolut nimic rau, iar bb a luat f.bine in greutate, 1 kg in prima luna si 1.100 in a doua.
Sanii ii goleam dupa fiecare masa, pentru ca lapte mai era,chiar daca bb adormea la san, iar golindu-i se crea loc pentru a produce un lapte proaspat pentru masa urmatoare. Nu insemna ca daca a adormit a golit sanul, ci a obosit mancand, pentru ca din san trage de 7 ori mai greu ca din biberon, iar lapticul cald ii da senzatie de satietate si adoarme. Sanul, la randul sau, elibereaza la inceputul suptului un laptic mai apos, care il satura de sete, iar pe parcurs ce bb suge vine lapticul mai consistent,pentru a-i tine. Mai trage-l de nasuc daca adoarme!
Ar mai fi multe de spus, dar poate le stii deja, iar daca nu, te pot ajuta. Eu sunt pentru alaptarea exclusiv la san si asta o recomand tuturor mamicilor. Este cel mai bun pentru bebici si mamici!

Roxanazai auzit de MALTOFER? Ce parere ai de el? Pentru mine a fost formula ideala de fier si acid folic. Il recomand, mai ales daca fierul buvabil creeaza neplaceri.
Va salut pe toate mamicile si voi fi alaturi de voi!


Alooooo! Celelalte mamici unde sunt?

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Buna,suntem aici!
Layla,nu uita ca laptele matern se digera ff.repede,de aceea iti cere sa suga la 2 ore.Poate sa ceara laptic si la 1,5 ore.Iti spun ptr.ca mie nu mi-a zis nimeni,fetita mea plangea de foame din 1,5 in 1,5 ore,eu la sfatul pediatrei i-am dat completare cu formula si-am ajuns usor-usor la intarcat.Daca ti-a luat atata in prima luna inseamna ca laptele tau este f.hranitor,doar ca il digera repede.Incearca sa lasi treburile gospodaresti pe mana altcuiva,cere ajutor din toate partile ca sa te poti odihni.Greu este in primele 2,3 luni,dupa care iti intri in ritm.
Dupa cum ti-a zis si Crixia,goleste sanii bine dupa fiecare alaptat.Stiu ca este obositor,dar asa stimulezi lactatia.Bea cu 1/2 ora inainte de fiecare alaptat ceai sau o cana cu lapte.Lichide la greu.
Roxana,ce-ti mai face bb. din burtica?Ai ales bine cu d-na dr.Tomescu.Este sufletista,cu frica lui Dumnezeu.Am asistat la 2 nasteri(o cezariana si una naturala) supravegheate de dumneaei si pot sa spun ca totul a fost bine.Pune suflet in ce face si vorbeste f.frumos cu gravidele.Pe la sfarsitul sarcinii nu uita sa te duci la medicul de familie ca sa ti se faca antitetanosul.Oricum,pana atunci mai vorbim!
Crixia,sa-ti traiasca puiutul si sa va aduca numai bucurii!

July si bb.Teodora Cristiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns layla spune:

Multumesc de sfaturi fetelor! Nu am ajuns la Policlinica pentru ca faceau niste renovari, mergem luni. Sunt tare curioasa si nerabdatoare sa-mi zica cum se prezinta ingerasul nostru.
A venit sora mea de la Constanta si deja i se pare asa de schimbat si de grasun!
Nu i-am mai dat nici ieri nici azi lapte praf, dar azi am stat toata ziua cu el la san!
Beau 1.5 l ceai de anason pe zi + 1 l lapte. Deci fac toate eforturile sa am lactatie si parca am observat o usoara imbunatatire.
Pupici,
Layla si Daniel Alexandru

Mergi la inceput