Plante si flori pentru suflet

Plante si flori pentru suflet | Autor: pojogam

Link direct la acest mesaj

buna mamicilor
va invit cu drag sa facem un schimb de idei si de experienta in domeniul de mai sus. Mie imi plac florile foarte mult si as vrea sa aflu de la voi cum sa le ingrijesc mai bine chiar daca avem putin timp, caci restul e ocupat de bb sau de servici. Ce spuneti, la urma urmei e pentru suflet ?!


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Buna!
Eu nu prea am rabdare cu plantele dar am acasa doua ghivece in care am plantat bulbi de lalele si de narcise si acum abia astept sa infloreasca, dar se pare ca nu vor sa creasca. Probabil simt ca nu am grija destula de ele. Am luat niste ingrasamant lichid dar nu le-a priit mai deloc. Mai am si niste cactusi mititei pe care in viitor vreau sa-i plantez intr-un ghiveci patratos sau intr-o ladita, ca sa-mi fac o "gradinita" de cactusi cum am vazut intr-o revista. Ai crescut cumva vreodata plante aromatice in ghiveci?

Leah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Imi plac enorm cactusii. Am acasa vreo 6 feluri de cactusi, dar din nefericire nici unul nu mi-a inflorit pana acum. Nu stiu cum sa procedez ca sa-i fac sa si infloreasca.

Am si cateva ghivece de violete de Parma care toata primavara si toata vara ma binedispun de-a dreptul cu florile lor vesele si colorate.

Adrianain saptamana 38

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna spune:

Buna fetelor,

Si mie imi plac cactusii. Iar acum 2 ani, vara mi-au inflorit toti odata. A fost cva superb, la toata lumea i-am laudat. Asta vara nu au inflorit decat doi. Ce pot sa iti spun din proprie experienta: le place caldura foarte mult, vara ii tin in balcon, ii ud odats pe saptamana si se vede cum cresc. Iarna ii tin in casa si ii ud numai o dat pe luna, dar nu prea le place ca nu cresc deloc. Pe unul din ei chiar l-am "tuns" asta vara ca era prea mare.

Oanna si bb Codrin , dpn 5 iunie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Eu am multe flori, si cred ca ma pricep sa le si ingrijesc (sunt inginer horticultor). daca pot si stiu, va ajut cu sfaturi...

V .

veni, vidi, Victorie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

mai intai multumesc ca participati alaturi de mine la aceste discutii
am flori de camera insa nu ma pricep.. deci adresez o intrebare, Victoria: ex. am o begonie care frunzele se usuca parca sunt arse de soare desi e udata si nu a mai inflorit cam de un an; am si o gardenie care a crescut si de asemenea flori pauza.

despre cactusi pot spune ca tb pusi in pamant un pic nisipos si iarna nu tb udati decat o data pe saptamana.
astept solutii...
sa va traiasca bebeii


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Si eu am avut 2 begonii frumoase cu flori. Erau o minunatie cand le-am primit. Dupa ce au stat la mine au inceput sa li se ingalbeneasca frunzele si incetul cu incetul s-au ofilit de tot. Asa ca acum le admir doar in vitrinele florariilor si atat.
Eu am o intrebare legata de muscate. Vara le tin pe cele 2 balcoane si sunt superbe. Au flori, frunze bogate, sunt superbe. Iarna nu le pot lasa pe balcon pentru ca ingheata (cu toate ca balcoanele sunt inchise). Prin urmare le aduc in casa. Incet-incet incep sa li se ingalbeneasca frunzele si imi este frica ca nu mai ramane nimic din ele. E normal? Ce trebuie sa fac?
Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna spune:

Se pare ca sunt multe flori caraora nu le place in casa. Si muscatele mele merg mai prost iarna, insa vara explodeaza de flori. Le uzi suficient de des? Aau destula lumina?
Eu am un copacel (habar nu am cum se cheama)poate stiti voi: Are tulpini lemnoase si face frunze putin ovale si mai grosute. Oricum il am de vreo doi ani si am o mare problema cu el: Iarna in csa se scutura. In iarna asta e mai grav ca anul trecut mi-e frica sa nu il pierd. I se usuca frunzele, asa parca se stafidesc si cad. I-am schimbat si locul mai la lumina dar degeaba. Stie cineva la ce ma refer? Macar daca asi sti cum se numeste!

Oanna si bb Codrin, dpn 5 iunie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Este cumva vorba de copacelul care face o floare mai maricica(cam cat o moneda de 100 de lei) formata din flori mici galbene care ulterior devin rosii? Eu am aceeasi problema, caci i-au cazut toate frunzele.
Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna spune:

Al meu nu a facut flori niciodata. Are doar frunze. Cand se usuca se inchid la culoare si au asa ca un praf argintiu pe ele, iar apoi cad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Clar ca nu e vorba de acelasi copacel. Al meu saracutul face flori si acum cand e chel de frunze.
Aurora

Mergi la inceput