retete pentru microunde

retete pentru microunde | Autor: sorm

Link direct la acest mesaj

Buna la toata lumea! Voi stiti ceva retete pentru microunde?M-am capatat cu un cuptor cu microunde si grill si nu prea stiu ce sa fac cu el.Astept sugestii de la voi.
va pup
sorm

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

aceeasi intrebare am si eu.In afara de faptul ca incalzesc in el tot ce se poate altceva nu stiu nimic sa fac cu el,adica ba da ,sa dezghet carne.Dar de gatit nici vorba.
Asteptam retete cu nerabdare.
Pupici!

mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Pai sa fiu sicnera, scopul cuptorului cu microunde este acela de a incalzi mancarea in profunzime.
Dupa cate stiu eu este contraindicata folosirea lui pentru gatit, deoarce spre exemplu - nu retin cum se numea boala aceea provocata de oua infectate - solmonela sau salmonela- nu este distrusa in ou prin coacere in cuptor cu microunde, de asemenea si la carnea infestata cu nu mai stiu ce tot asa microundele nu distrug.
Deci folositi cu incredere cuptorul adevarat iar cel cu microunde pentru incalzit mancaruri gata preparate.
PARERE PERSONALA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Exista in librarii sau chiar la tarabe o carte numita (cred ca asta e denumirea) "Retete pentru microunde" . Are o coperta rosie, lucioasa. Sunt multe retete dar eu am incercat o singura data si m-am lamurit. Nu iese mancarea asa cum iese la aragaz. Concluzia: microundele sunt bune la incalzit mancarea, dezghetat carnea si cam atat.
Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Si noi folosim in general microundele pt incalzit, dezghetat.
Ce imi vine acum in minte sunt "faimosii" cartofi pe care si prepare iubitul meu cand eu nu sunt acasa.

Ia cartofi mai micuti de marime (pot fi si mai mari dar timpul de stat la microunde creste), ii spala (in coaja), ii taie in patru (dar nu de tot ca sa iasa 4 bucati, ele sa fie putin lipite)...ii pune pe o farfurie, deasupra o folie de plastic (ca aburul degajat sa ramana) si ii da la microunde 6 min. In gaura pune unt amestecat cu verdeturi si branza (se gaseste special in magazin).

Alti cartofi pe care-i fac: curat cartofii de coaja, ii tai cubulete potrivite, ii dau la microunde cam 10 min. iar apoi la cuptor 15-20 de min. intr-un vas de yena. In timpul de stat la cuptor se tot intorc sa nu se prinda de vas (pt ca eu nu folosesc grasime de loc), dar se poate folosi f. putin ulei cat sa unga vasul usor. Folosesc cartofii astia ca o alternativa pt cartofii paii care nu-s prea sanatofi gatiti in asa mult ulei.

Nu fac mancaruri elaborate in microunde!!!

pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Eu sunt din principiu impotriva microundelor (parere personala) si nu am cuptor cu microunde, deci nu pot da sfaturi, dar am citit mai demult pe aici, pe forum, ca fetele din SUA si Canada (si chiar din Europa de Vest) coceau si vinete (parca si ardei) la cuptorul cu microunde, nu stiu daca mai sunt subiectele acelea pe aici. Parca am citit ca se mai pot face si alte chestii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

daca tot s-a lansat subiectul asta as vrea sa ma bag si sa va rog sa-mi spuneti si mie daca puteti sa faceci :pandispane , placinte la cuptorul cu microunde.

la mine incercarile au esuat : se coceau , apoi ardeau la suprafata dar nu se patrundeau in interior..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Si eu folosesc cuptorul cu microunde mai mult la incalzit si dezghetat. Am incercat sa fac mincare - pizza, cartofi,omlete,budinci- dar nu mi-a placut cum iese.
Singura mincare care o fac in microunde e mamaliga. Noua ne place cum iese.
...aaaa, si mai fac citeodata, pe grill, cirnati cabanosi sau carne taiata foarte subtire.

Va pup , Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

problema e ca eu nu am alt cuptor, si asa ca as vrea sa mai gatesc una-alta cu ce am ...si nu prea pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Cartofii se pot face la microunde si asa: se spalä f. bine coaja si se inteapä fiecare cartof cu furculita in cateva locuri, dupä care se pun in cuptor 6-10 minute, chiar pe farfuria cuptorului; timpul de coacere depinde de märimea cartofului si de puterea cuptorului.
Si mai fac (destul de des ) floricele (pop corn)! Sunt deja introduse in pungi de hartie, condimentate ... Dureazä doar 4 minute. In rest si eu folosesc cuptorul mai mult la incälzit. Carnea o dezghetz in cuptor numai in caz de crizä de timp, deci nu im mod obisnuit. Prefer asa pt. cä nu prea imi place cum aratä ... dupä.


Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellap spune:

quote:
Originally posted by mirela68

Si eu folosesc cuptorul cu microunde mai mult la incalzit si dezghetat. Am incercat sa fac mincare - pizza, cartofi,omlete,budinci- dar nu mi-a placut cum iese.
Singura mincare care o fac in microunde e mamaliga. Noua ne place cum iese.
...aaaa, si mai fac citeodata, pe grill, cirnati cabanosi sau carne taiata foarte subtire.

Va pup , Mirela



Buna,
Poti sa imi explici si mie mai in amanunt cum faci mamaliga in microunde ? M-ar interesa f mult ca m-ar scuti de munca sa stau sa o tot amestec ... ca mi-e teama sa o pun si sa explodeze acolo ... pui malaiul cu apa ? si o lasi acopertita sau cum ?
Multatam mult

Mergi la inceput