Nasterea lui Alexandru

Nasterea lui Alexandru | Autor: orzu irina

Link direct la acest mesaj

Fetelor m-am hotarat sa va povestesc si eu cum a decurs nasterea ingerasului meu. Pe 11 iulie 2003 merg la ultima ecografie la d-l dr Onofriescu si stabilim data cezarienei. Mai in gluma mai in serios eu ii spun ca vreau sa fie in zodia Leului asa ca sar in sus de bucurie ca ma programeaza pt 24 iulie. Toate bune. Eu familista convinsa , cum sa las ceva neterminat si eu sa merg la spital pt nastere? Ii propun sotulu ca in timpul care a ramas pana la operatie sa ma ocup de debransarea apartamentului nostru de la caldura (este cumparat dar nu locuim inca acolo, speram anul acesta sa ne mutam). sotul nu a fost de acord dar eu mi-am luat actele si da-i umblatura si lupta cu funtionarii :cand la asociatie, cand la termoficare c, cand la asociatie.etc. Bineinteles ca nu mi-am dat seama de riscurile la care m-am expus, medicul recomandandu-mi chiar repaus pt bb-ul era cam jos. Si ma trezesc fetelor intr-o vineri pe 19. Si sa va spun programul. De dimineata alergatura de rigoare insa ma simteam mai obosita ca de obicei, ma dureau ingrozitor picioarele, capul .. Vine sotul din delegatie pe la 15. Ma duc cu el la cumparaturi: ceva carnita de purcel pt. un gratar, un harbuz mare, mare si vin acasa. Face sotul friptura, mananc harbuz, se face ora 22 si ma intind in pat si eu. Cand m-am asezat in pat am simitit o contractie ceva mai puternica, imi impun sa ma relaxez dar de unde ca ma trezesc toata uda.. Mi se rupsese apa. Repede cu sotul si cu cumnata (satateam la mama socra) la spital , o anunt si pe mama care vine si ea la spital. Ajung la maternitate , imi fac fisa de internare ca sa aud ca dr meu este plecat din localitate dar aveam noroc ca era ehipa d-lui de garda, doi doctori tineri. Ajung la moasa, imi face clisma de rigoare, vine anestezista si ma intreaba ce-am mancat in ultimele 4 ore si cand ii expun meniul meu nu era de acord sa-mi faca anestezie generala. Am convins-o si m-am urcatpe masa de operatie. Am adormit, m-am trezit la reanimare cand sotul, mama si cumnata ma felicitau, am adormit din nou. M-am trezit dimineata la 7 si m-am dat jos din pat si m-am dus glont la copil. Doamne, sunt cele mai frumoase momente din viata mea si sper fiecare sa aiba parte de aceste minuni ale vietii:copiii. Cred ca v-ati dat sema ca nu este Leu ci este o frumusete de Rac. Va pup.

orzu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Moama,ce-mi plac racusorii astia!!!
Sa va traiasca si sa fiti fericiti!



Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Sa-ti traiasca racusorul si sa iti aduca numai bucurii! Si eu astept anul asta tot un racusor, DNP 18 iulie, tot pe-acolo! Ei, lasa ca am auzit eu ca racusorii sunt niste copii plini de sentimente si tare cuminti!
Pupici pt Alex si mamica lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Sa va traiasca baietzelu si sa va aduca multe, multe bucurii

Un an nou fericit si sanatos tuturor!

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

sa va traiasca si sa va bucure sufletul...si eu am vrut Leu cu orice chip..si e nascut pe 27 august...o frumusete de FecioaRA!!!!!!!!!!!!!
SANATATE CA E MAI BUNA CA TOATE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns layla spune:

Sa-ti traiasca racusorul si sa te bucuri de el! ( si eu sunt Rac si cred ca este o zodie buna).
Pupici,
Layla si Daniel Alexandru 14 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Sa-ti traiasca bb-ul, sa fiti sanatosi si fericiti cu totii. Si sa stii ca racii sunt niste oameni deosebiti. Am 4 raci in familie; mama, un frate si 2 nepoti.

Laura, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orzu irina spune:

Va multumesc f mult pt cuvintele de bine. Numai bine pt voi si bb-ilor vostri ! Bineinteles si la tati.

irina, mama lui Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danais spune:

Sa va traiasca racusorul, sa creasca mare, frumos si destept si sa va aduca numai bucurii.

Daniela si Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Felicitari si sa va traiasca bebelushul

Eryka & sufletzelul din burtica --->22 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Sa va traiasca baietelul, sa fie sanatos si sa aiba mult noroc!


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 4 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput