David - cel prea iubit

David - cel prea iubit | Autor: Tara

Link direct la acest mesaj






















Povestioara noastra...


Spre sfarsitul toamnei trecute,intr-un cabinet medical,o voce de bariton ma intreaba ca pt. un proces verbal:"Varsta?" "32 de ani",zic."Hmmmm!-imi raspunde,scotandu-si nasul din hartii-intr-un an,ceeel muuuult doi,ar cam trebui sa-l facem".Abia imi retin un zambet,desi situatia nu pare prea roz.
Dupa o saptamana,in timp ce-mi analizeaza histerosalpingografia:"Nu vad nici un motiv pt.care sa nu puteti ramane insarcinata,atata doar,ca din cate stiu eu,copiii nu se pot face prin scrisori,sms sau telefon"."Multumesc ca m-ati luminat,dom' doctor!Auzisem eu ceva,dar nu eram foarte sigura:)))" "Succes,sarbatori fericite ;) si ne vedem la inceputul anului viitor!"
.....................................................................

Acelasi cabinet,aceeasi voce de bariton:"Sunteti insarcinata!Felicitari!"
Am plecat de-acolo aproape zburand!

Am avut o sarcina relativ usoara,fara probleme,fara greturi prea mari,fara"pofte"...cu o singura exceptie:prin luna a treia,cred,intr-o seara,o pofta cumplita,inexplicabila,de coniac.Am cumparat o sticla minuscula pe care mai mult am "pupat-o" si gata...
A...si o ciudatenie:as fi stat toata ziua cu nasul in canistra cu benzina(nu degeaba tati il alinta acum pe David:"Schumaher".Mai ales ca metoda cea mai eficienta de a-l adormi(credeti-ma,am incercat multe!!!) -si care doar lui ii reuseste din plin- e aceea de a-l aseza in carut si de a-l impinge,pret de cateva minute bune,cu viteza maxima(...ma rog,atat cat poate prinde un astfel de vehicul!).
Si iata-ma,in Irlanda,la ultima consultatie prenatala mai amanuntita(cu ecografie -la care mai speram inca sa aflam daca-i baiat sau fata- analize etc)...
Planificasem cu sotul meu ca dupa consultatie sa profitam si noi de inca putin timp liber in doi (plimbare,cumparaturi,masa la restaurant) constienti fiind ca bebele va aduce schmbari radicale si mai ales pt. ca incepusem sa ma simt si sa arat de parca as fi inghitit simultan,pe nemestecate,o spada si un pepene de 15 kile.

La clinica lume multa,femei cu alti 2,3,4 copii pe langa cel din burta,soti,parteneri,cu totii asteptand de mult timp,dar nici unul,in afara de copii,nu era agitat sau nervos.Nu aveai pe cine sa te superi,totul mergea ca pe roate,asistentele super-dragute (stiam ca-i zambet profesional,dar,oricum,nu pretindeam efuziuni sentimentale).
Vine randul nostru si...bomba!..."ramai in spital,nu-i nimic grav,bebele e-n prezentatie transversa...ba...daca ne uitam mai bine, parca ar sta in picioare" (asta era spada!)...amandoi,si eu si sotul meu,cred ca eram livizi...ajungem in salon..."stati linisiti...sunteti de azi dimineata aici...probabil n-ati mancat...va aduc ceva?...daca se intoarce si sta asa cel putin 48 de ore puteti pleca acasa..."
Din Romania,familion,rude,prieteni ma incurajau:"nu-i nimic,indiferent daca-i fata sau baiat e clar ca promite:nu vrea sa plece capul!"
Si nu l-a plecat...a mai stat asa aproape o luna.

23 septembrie -cu sotul meu langa mine(si acum il felicit in gand ca n-a tinut cont de dorinta mea-deh,hormonii!-de a nu fi acolo!) si cu o echipa atat de tanara,incat prima impresie a fost aceea ca se pregatesc de un party,a venit pe lume,prin cezariana,David Ioan.
...Cat e Apgarul?....9...De ce-i cianotic?...Nu-i cianotic,e rozaliu...si...neaparat trebuie sa-i facem si o surioara...e clar,delirez!...nu delirez...telefoane...da mama,ai auzit bine,4,700kg...nu stiu cum a incaput...da,avem grija...si io te pup...
.........................................................................................
Efectul anesteziei a trecut demult.La fel si cel al injectiei calmante.Ma doare tot corpul."Chestia aia" rozalie e de ore in sir langa mine in pat,in cautare disperata de hrana,numai ca acum e lac de apa si,mai mult ca sigur,arata ca un rac fiert.N-am putere sa apas pe butonul soneriei sa cer sa-l aseze in patutul lui.Capitulez.
La un moment dat imi simt degetul aratator strans intr-un pumnisor."Chestia" s-a linistit,are fetisoara senina si pare ca imi spune:"Stai linistita,totul e OK,sub control,doar sunt barbat,ce naiba!"
E clipa in care il simt pentru prima data AL MEU,parte din acea legatura indestructibila pe care Dumnezeu a creat-o si a carei taina doar El o cunoaste...




Tara si David Ioan



Pagina: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 din 10 Subiect


Pagina precedenta | Pagina urmatoare
Subiect nou Subiect inchis
Trimite subiectul unui prieten
Versiune pentru imprimanta Mergi la: Alege Forum Anchete Sondaje de opinie Desprecopii.com: liste de discutii Zona artelor Un ochi rade, unul e vanat ... Scoli, gradinite, crese, bone... Probleme legislative Prieteni dintotdeauna... Parintii intreaba, parintii raspund! La bucatarie Interzis femeilor&Lectii(know how) on line Interzis barbatilor In unul sau in doi... mergem mai departe! Discutii generale Calatoriile sufletului Generatia 'Desprecopii.com' Clinica Virtuala Desprecopii.com Botezuri, nunti, evenimente, petreceri Asteptand un ingeras in viata noastra ! Nasterea pe glob Felicitari & anunturi Poznasii sunt mereu la panda In floarea copilariei: copiii intre 4 si 12 ani Maculatura! Zona Zoster (Dispute temporare) Containerul verde Revista Mami de vorba cu voi In dialog cu Revista Mami Zona problemelor&sugestiilor pentru DC Probleme & Sugestii FAQ Anunturi desprecopii.com -------------------- Home Subiecte active Intrebari si Raspunsuri Informatii membru Cautare

Desprecopii.com forum © 2000-03 Desprecopii.com

Pagina s-a incarcat in 0.36 secunde. Snitz


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tara spune:

Scuze pentru halul in care arata in pagina!!!Am copiat-o din forumul in care am postat-o prima data.O colega de pe forum mi-a dat ideea s-o postez si aici.
Scuze!

Tara si David Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Mai Tara, nu tza shi rushini? Pupicei lui Davidutz-grasutz-lungutz :)) si sa va traiasca si sa va bucurati de el.

http://community.webshots.com/user/emma_ana
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Frumoasa poveste! Felicitari! Sa-ti traiasca puiul!

_Ella & Emma

http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Ce dragut!...David a zis, "Daca mami nu ma baga in seama, hai sa o bag eu si s-o incurajez!..."
Sa fie sanatos, sa creasca mare si fericit!



Irina si bebe(ii?) din burtica

saptamana 15 (DPN 9 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

David, sa fii iubit de toti cei din jurul tau...si nu numai. Sa le aduci numai bucurii lui mami si tati!

Tara, povestea ta m-a impresionat de pe site-ul cu bebei, asa ca..nu mai am cuvinte!

multi si voua si...ne mai intalnim.


Mihaela, Diana si Silvia

http://community.webshots.com/user/mihaela_s20

www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

David multa sanatate si fericire sa cresti mare si baiat voinic.

Eryka & sufletzelul din burtica --->17 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Felicitari si sa fiti fericiti!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Foarte,foarte frumos!Felicitari!
David,sa cresti mare si frumos si sa le aduci multe bucurii celor ce te iubesc!

***Alba***
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Sa va traiasca! Mi-a placut povestea

Sarbatori fericite!!!
http://community.webshots.com/user/aalinador

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Frumoasa tare povestea voastra, asa cum am mai spus !

Sa fiti fericiti toata viata, asa cum ati fost la nasterea lui David !

Si, nu renunta la ideea cu surioara !

Pupici

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput