Covrigei,saleuri,saratele

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

si eu am o reteta de covrigei.250 gr untura(eu am pus unt)2 oua,250 gr brinza burduf(la noi e brina farmer)putin chimin,drojdie cit o nuca.dupa ce se framinta se pune la rece 20 min..se intinde foaie putin mai groasa si se taie cu cutitu sau cu forma de covrig.se unge cu ou ,si se presara cu chimin si cas razuit.pofta maremona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Simona, nu se pune faina la covrigei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

quote:
Originally posted by simonaM
si eu am o reteta de covrigei.250 gr untura(eu am pus unt)2 oua,250 gr brinza burduf(la noi e brina farmer) si 250 gr faina putin chimin,drojdie cit o nuca.dupa ce se framinta se pune la rece 20 min..se intinde foaie putin mai groasa si se taie cu cutitu sau cu forma de covrig.se unge cu ou ,si se presara cu chimin si cas razuit.pofta maremona78
mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

nu mai vrea nimeni sa ne raspunda cum se fac......saleurile,covrigi,saratele.asteptam mai multe retettemona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Saratele
- un pachet de margarina de 250 g (eu folosesc margarina Unirea, mi se pare mai potrivita pentru aluaturi);
- 2 oua (un ou pt aluat, celalalt pt uns saratelele);
- 3 linguri de smantana;
- o lingurita de otet;
- faina cat cuprinde;
- sare;
- chimen.
Se amesteca ingredientele si se formeaza un aluat potrivit (nici prea tare, nici prea moale). Aluatul se poate pastra la frigider o jumatate de ora (ca sa poata fi mai usor de modelat). Se intinde o foaie, se taie fasii cu cutitul (fasiile late cam de 1 cm si lungi de 10-15 cm), se asaza in tava tapetata cu faina, se ung cu ou deasupra si se dau la cuptor. Se pot forma si covrigei din acest aluat (ca niste ineluse-modelam bastonase si unim capetele) sau se pot taia diferite forme din aluat (dar forme mai micute - se poate folosi si capacul unei sticle de 2l...)


Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

adda tu nu pui brinza la saleuri.o sa incerc si retetta ta.thanks .mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

pt milia si babirusa.sa stiti ca de sarbatori am facut retetele voastre si au fost bune de tot.....miine o sa mai fac o portie.eu am mincat o farfurie de craciun si revelion.....deci ,intr-o saptamina si ceva.....sa nu va ginditi ca le-am mincat pe toate intrr-o zi.sunteti dragute.multumesc pt retete.adda am sa o incerc si pe a ta cit de repede.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Ma bucur ca ti-au placut. Ti-am spus ca sunt bune si se fac destul de usor. Nu are ce sa nu-ti iasa la aceste saleuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de azibel

Saleuri
Am facut astazi niste saleuri dupa o reteta din revista Ioana.Vad ca puiul meu mananca de zor dar eu parca as fi vrut altceva.Va scriu reteta,dar daca stiti altele va rog spuneti-mi si mie!

200 g de cascaval ras se amesteca cu 200 g de faina,1 lingurita de boia,1 galbenus si 200 g de unt.Se framanta un aluat care se pune la rece 1 ora.Dupa,se intainde o foaie groasa de 1 cm si se taie fasii late de 1,5 cm si 12 cm lungime.Eu le-am facut in forma de inimioara si steluta.Se mai pun la frigider 30 min dupa care le-am pus in tava,le-am uns cu galbenus.Se poate pune deasupra chimen,susan,cascaval ras,boia.Eu n-am mai pus nimic.Se tin la cuptor 20 de min ,la un foc destul de iute.
Au iesit foarte aspectuoase ,sunt bune si la gust ,dar parca as fi vrut altceva..

Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Eu sint noua pe aici si doresc cu placere sa impart cunostintele mele de bucatarie cu voi si bine inteles ca doresc si eu putin vint proaspat in bucate.
Acum cind a dat caldura parca nu mai ai asa pofta de micaruri de iarna.Mie cel putin imi merge asa si as dori sa gatesc ceva mai usor.
Stiti voi ceva corespunzator cerintelor?
In moment nu imi vine nici o idee.
Poate aveti voi cite una.
Va multumesc!


schuster laura

Mergi la inceput