Cum pregatiti rata ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Multumesc, Babirusa, as vrea (daca si cand ai timp) si retetele de rata cu castane si rata cu masline (cea cu masline cred ca se face ca si puiul, nu?) si, ane2, mi-ar placea si cea cu mere (mie imi place piept de curcan cu mere coapte in cuptor).

Pentru fetele care n-au mancat rata: este foarte gustoasa, imi place foarte mult, dar este cam grasa, motiv pentru care nu abuzez. Dar mai fac din cand in cand, si atunci prefer o reteta mai elaborata, ca sa fie un adevarat festin. Mai cumpar piept de rata (de la supermarket), simplu sau afumat, sau pulpe, si le fac simple, la cuptor (friptura), si sunt exceptional de bune, cu piure de cartofi si salata. Sunt bune si pe varza, fiind carnea mai grasuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

quote:
Originally posted by Milia

(mie imi place piept de curcan cu mere coapte in cuptor).





Incearca reteta: "Curcan umplut cu mere"

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=15545

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

RATA CU CASTANE

Ingrediente:

o rata
150g carne tocata de porc
o ceapa
100g slanina
2 linguri de ulei
o felie de paine
un ou
o lingura de faina
doua cuburi concentrat de supa de pasare
o ceasca de vin alb
30 de castane
patrunjel verde
sare, piper

Preparare

Se face umplutura din: carne de porc, miez de paine inmuiat si stors, ceapa calita in ulei, ou, patrunjel tocat, sare si piper. Se umple rata, se coase, se pune intr-o cratita cu ulei impreuna cu slanina taiata cubulete. Cand slanina incepe sa se rumeneasca se adauga sosul: faina, putin ulei stins cu supa de carne si vin alb. Se baga la cuptor. Castanele, fierte si curatate de coaja, se adauga peste rata din cuptor si se lasa 30 min.
Pofta Buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

RATA CU MASLINE:

1. Se rumenesc bucatile de rata cu o lingura de ulei. Se adauga cate putina apa si se lasa sa fiarba inabusit.
2. Se taie 3-4 cepe, felii subtiri si se rumenesc in putin ulei. Se adauga un varf de lingura de faina, se stinge cu putina apa.
3. Se toarna sosul in cratita cu carne, se potriveste de sare si se lasa sa fiarba inabusit la foc potrivit.
4. Se adauga o lingura buna de bulion si cand rata e aproape fiarta se pun 15-20 masline fierte in apa, deoparte, 10 min.
5. Se lasa sa mai dea 2 clocote.
6. Se serveste fierbinte si cu paine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Mancarea asta de masline se face asa cum am crezut eu. Eu insa mai pun si foi de dafin, si boabe de piper, si chiar 1-2 felii de lamaie, si, obligatoriu, 1/2 cescuta de vin. Cred ca merg astea toate si la rata, ca doar e carnea mai grasuta. Si pun ceapa mai multa, si, ca sa dea gust la sos, 1 morcovel si putina telina rase pe razatoare.

Merci mult, Babirusa, pentru retete! Mariana, curcanul stiu cum sa-l pregatesc cu mere, am scris doar ca-mi place. Merci, oricum! Cand nu am timp de retete laborioase, iau pieptul de curcan si-l fac friptura (simplu), si-l servesc cu cartofi prajiti si cu mere coapte in cuptor. E foarte bun. A propos, cum sunt gutuile coapte in cuptor? Se potrivesc ca garnitura la fripturi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Cu placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tunad spune:

Pentru mine, cea mai buna leguma este carnea, asa ca ...

O rata intreaga curatata, iau o sticla de 1/2 L, o umplu cu apa si o bag in rata satfel incat sticla sa tina rata cu gatul in sus.
Ung rata cu untura (ulei), sarez, condimentez: cu piper, boia dulce de ardei, rata, apoi o bag in cuptor intr-o tava in care pun apa si ulei(pelicula-incetineste evaporarea, daca ramane fara apa adaugati apa fiarta-sa nu se sprga sticla).
Secretul este urmatorul: curat 2 capatani usturoi pe care le pisez bine cu sare, adaug apa rece 200 ml, strecor foarte bine si.... cu o siringa din cand in cand (cate o siriga (de 4o ml)odata peste tot) injectez usturoiul in rata.(asta face sa curga multa grasime, si fragezeste ff mult carnea)
Tot asa cam 3 ore avand grija se nu se arda(gatul si aripile-eventual acoperite cu folie de aluminiu cand sunt aproape gata, rat trebue sa mai stea 1 ora)(dau foc mediu), pana se rumeneste.
La ocazii, face ravagii..., aceasta reteta!

Mergi la inceput