refuz vaccin ROR - consecinte

refuz vaccin ROR - consecinte | Autor: ariel_7000

Link direct la acest mesaj

Ne-am hotarat sa nu vaccinam baietelul cu ROR, din diverse motive. ultima luna a fost foarte dificila pentru el, deoarece a avut o viroza eruptiva din cauza necunoscuta, apoi diaree cu mucus si sange datorita antibioticului dat in mod inutil, e in plina eruptie dentara, foarte grea...face febra de 39.5 la fiecare canin sau masea iesita si inevitabil "prinde" si cate o viroza in perioada asta...e slabit imunitar destul de mult, dupa bolile din ultima luna, care au fost precedate si de o otita in luna precedenta...
nici nu am apucat sa-l pun pe picioare, caci i s-a facut DTP-ul (cu ceva intarziere), de la cabinet a contactat viroza, in ziua vaccinarii...
Problema e ca am refuzat atunci sa-i fac si ROR concomitent, am considerat ca e un soc prea mare pt sistemul lui imunitar si mare dreptate am avut! am semnat ca nu vreau...
Acum, la doar 1 saptamana dupa ce s-a vindecat de viroza, diaree, inca mai apare putina eruptie la caldura (de aici si banuiala ca a avut parvovirus uman, la care eruptia poate sa mai apara inca 6-8 saptamani in conditii de caldura)...
Insa dr pediatra insista si chiar m-a amenintat "subtil" ca voi avea neplaceri ca nu vreau sa-i fac acum ROR.
am intrebat-o daca ea risca, caci eu nu am curajul sa o fac, adica sa vaccinez copilul care nu e inca restabilit complet...
raspunsul ei m-a lasat masca!!! ca nu stie ce fac sau nu, dar ea trebuie sa faca acest vaccin luna asta, ca de fapt trebuia sa-l faca inca de acum 2 luni .
i-am zis sa anexeze la dosar toate analizele lui teo (avem 5 seturi din 5 surse diferite), in felul asta sa justificam "absenta" vaccinului pe acea perioada.,
Vreau sa stiu ce mi se poate intampla, dpdv legal, daca refuz aceasta vaccinare. e posibil, tot legal, sa i se refuze inscrierea la scoala? ca de gradinita, sincer, nu ma agit...dar stiu ca inscrierea la sc este unul din drepturile copilului si vreau sa stiu daca din cauza lipsei acestui vaccin vor avea dreptul sa ne respinga.

Nu vreau sa starnesc polemici cu cei care sunt pro acest vaccin, asta este opinia mea si va rog sa mi-o respectati.
Multumesc si astept raspuns la intrebarile mele si daca mai e cineva in situatia asta...il rog sa ma ajute cu sfaturi.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Din cate inteleg eu, baietelul tau are doar 1 an si 3 luni.
Pana la 6-7 ani, cand il vei inscrie la scoala, ai tot timpul sa ii faci vaccinul.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Patricea spune:

Nici eu nu as fi vrut sa-i fac acest vaccin, de altfel nici cele ce vor urma de acum inainte, dar mi s-a spus, de catre doctorita pediatra, ca nu o sa-mi accepte fetita la scoala si ca, pana la urma voi fi nevoita sa il fac.Mie, sincer mi-a parut rau ca am cedat pana la urma fiindca aceste vaccinuri sunt o absurditate(nu trebuie sa-mi impartasiti opinia),iar fetita mea a facut febra 39,2 doua zile la rand .Asa ca va las pe voi sa hotarati.Poate va ajuta daca o sa citi si acest link:
http://www.romanianmedicalfoundation.com/3/364/noutati-editoriale/publicatii/pericolul--vaccinarii/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Pe fie-mea am nascut-o in Romania si pana la 2,5 ani cand am plecat din tara, i-am facut toate vaccinurile ''obligatorii'' - unele din ele cu intarziere de pana la cateva luni, tot din cauza de sistem imunitar slabit. Nu am avut nici o problema cu nimeni.
Pe Henrik l-am nascut aici si asa am aflat ca aici nu e nici un vaccin obligatoriu, singurul care se cere este Tetanus pt inscrierea la gradinita, dar si pe asta il poti evita daca dai o declaratie ca nu vrei sa vaccinezi copilul din motive private.

Mi se pare aberanta afirmatia doctoritei. Eu as incerca sa par ceva mai sigura pe mine in relatia cu ea si sa ii explic clar ca nu sunt de acord sa fac vaccinul in aceste conditii si ca imi asum responsabilitatea in cazul eventualelor intrebari.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Mi se pare aberanta, este parerea mea proprie si personala, aceasta vaccinare obligatorie.
Din mai multe motive, nici eu nu l-am vaccinat pe Andrei cu R.O.R.
Am spus la circa unde este in evidenta ca nu vrem acest vaccin si punct.
Este dreptul nostru, ca mame, sa hotaram ce e mai bine ptr copilul nostru.
Iti inteleg perfect alegerea facuta.

Acum intrebarea mea: daca acesti copii, nevaccinati cu ROR, contacteaza bolile in perioada dinainte de scoala, tot nu sunt primiti la scoala, si asta doar ptr ca in carnet nu este trecut vaccinul?
Aberant si specific pentru Ro!


Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Medicul meu de familie mi-a spus ca pot refuza acest vaccin. Si ca acesta nu-i motiv sa-i fie refuzat copilului accesul in scoala.

Se va completa pe fisa de inscriere la scoala ca nu l-a facut; asta pt statistica, respectiv pt a sti cine este mai vulnerabil in caz de epidemie.






Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

dar ai putea sa i-l faci mai tarziu fara probleme.
asta daca vrei, bineinteles.
eu i l-am facut pe la 1 an si 7 luni...ca tot asa...a avut o viroza, apoi o alergie alimentara...

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Ariel, nu este nici o problema daca se face mai tarziu, asta daca nu decideti sa nu il faceti deloc.

In jurul varstei de 1 an Dudu a facut enterocolita, apoi a venit toamna si inevitabil, ceva viroze. Pediatra a venit de cateva ori special ca sa ii faca vaccinul, dar de cate ori termometrul arata peste 37.5, a preferat sa il amane. Pediatra ne-a asigurat ca nu este nici o problema in acest sens, asa incat am facut DTP la 1 an si 7 luni iar ROR la 1 an si 8 luni. Nu s-a pus nici macar o data problema vaccinarii in acelasi moment cu ambele vaccinuri.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

multumesc mult, mult pentru raspunsuri. mai astept si altele.

alexutzei i-am facut ROR, cu toate ca nu era obligatoriu atunci, insa ... credeam tot ce mi se zicea de catre dr. pe vremea aia . ea a avut rubeola la 5 luni, luata tot de la cabinet :( , dar am zis macar sa o protejez contra oreionului si rujeolei...
nu am rezolvat nimic, chiar mi-am dat palme dupa, caci a facut reactie la vaccin si a facut o forma urata de oreion, bilateral, complicat cu otita, cu febra 40-41 timp de 3 zile, cu convulsii...a fost oribil! si la 2 ani jumate a facut si rujeola, la care raspunsul dr-ei a fost ca:"aaaa, vaccinul nu-i protejeaza pe toti! pot face boala chiar daca sunt vaccinati sau unii o pot face de 2 ori, chiar daca au avut virusul..."
preietena mea are un baietel care a fost vaccinat ROR si a facut reactie panencefalita subacuta...de 3 ani starea lui este din ce in ce mai rea, dr i-au zis ca aceasta boala nu se trateaza, ca duce inevitabil la deces, doar timpul variaza...la unii mai repede, la altii mai incet si ca ea sa se roage sa se termine mai repede...

Mi-e imposibil psihic, moral, instinctiv sa-i fac ROR-ul, in conditiile astea si mai ales ca Teo are imunitatea la pamant si ca el la fiecare vaccin a avut reactii destul de urate...
Sotul meu chiar e dispus sa adere la o alta religie, daca asta ne-ar da siguranta ca nu va exista respingerea dosarului de inscriere in colectivitate.

La fetita mea la gradinita, gradinita foarte flexibila de altfel in conceptii, toti copiii care nu au avut bolile respective sau nu au fost vaccinati anterior (cu toate ca atunci cand erau ei bebei nu era vaccinare obligatorie), au fost "obligati" sa faca vaccinul inainte de inscriere.
Sincer, nu inteleg de ce, dintr-o data cele 3 boli au devenit o asa mare problema, caci pana acum 3 ani, acest vaccin se facea optional!
Singurul raspuns obtinut de la pediatra e ca ea face ce-i zice Ministerul, ca daca ea are schema de vaccinare ROR pana la 1 an si 5 luni asa trebuie sa-l faca...daca nu, sa semnez ca nu vreau si treaba mea ce fac pe urma.
Dar eu asta ma intreb, daca scoala este obligatorie, cel putin invatamantul primar, pot sa ii refuze inscrierea pe motivul asta? Dr asa sustine...
ruxandra, vad ca dr tau a spus ceva...foarte important pt mine! imi poti da pe pm datele lui de contact, eventual sa putem vorbi cu el sa ne explice? pana acum nu am gasit pe nimeni sa ne "lumineze" in problema asta...ca noi nu vrem sa i-l facem nici acum, nici mai tarziu. ma refer strict la ROR, restul le vom face, caci am facut pana acum primele si ar mai fi doar un rapel la DTP la 2 ani jumatate...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

si noi am refuzat vaccinul la 1 an spunandu-i pediatrei ca mai asteptam pana la 2 ani, nu din motive de boli sau alte probleme, ci pur si simplu fiindca prefer sa-l las asa, fara sa-i supraincarc sistemul imunitar, macar pana la 2 ani cand inteleg eu-din ce am mai citit- ca e un punct de cotitura in ce priveste imunitatea organismului uman. eu inca sunt in dubii daca sa-l facem sau nu, cu inclinatie spre nu. la 2 ani vreau sa-l inscriu la gradi, sa vedem daca vom intampina dificultati fara el. in ce priveste pediatra...sincer, nu ma intereseaza prea tare reactia ei, o pot schimba oricand daca se va ajunge la asta. nu e ca si cum ar fi vreun pericol pt societate daca nu-mi vaccinez eu copilul pt rubeola si rujeola. ea pentru moment a acceptat alegerea fara sa comenteze prea mult

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am raspuns la legislative dar reiau:
O prevedere expresa nu exista, dar e discutabila interpretarea privind obligativitatea. Pe de o parte, refuzul poate fi justificat prin evitarea aparitiei in colectivitate a bolilor transmisibile, pentru protejarea sanatatii celor din jur. Pe de alta parte, nimeni nu poate fi obligat la manevre medicale fara sa fie de acord. In acelasi timp, Codul Penal considera acest tip de atitudine infractiune, pedepsita cu inchisoare sau amenda.

Art. 308. Z#259;d#259;rnicirea combaterii bolilor Nerespectarea m#259;surilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor molipsitoare, dac#259; a avut ca urmare r#259;spândirea unei asemenea boli, se pedepse#351;te cu închisoare de la o lun#259; la 2 ani sau cu amend#259;. Sub aceasta incidenta intra in aceeasi masura si cel care n-a prevenit prin vaccinare, dar si cel care a permis raspandirea bolii (adica cel care a permis intrarea in colectivitate a potentialului purtator). Pentru a nu comite o infractiune, orice director/profesor/etc se va putea raporta la acest text si ar putea refuza, legal, inscrierea in colectivitate.
.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput