Sindrom Marfan

Sindrom Marfan | Autor: mcm

Link direct la acest mesaj

Care sunt sansele ca ca o pacienta cu sindrom Marfan sa duca la bun sfarsit sarcina? In cazul in care se afla sub medicatie permanenta cu propranolol care sunt implicatiile acestui medicament asupra fatului?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romeostanescu spune:

Sarcina la femeile ce sufera de sindromul Marfan poate duce la nasterea unui copil afectat(boala fiind cu transmitere genetica),iar pe de alta parte duce la aparitia riscului disectiei acute a aortei.
Propranololul face parte din categoria medicamentelor din clasa C (cu risc necunoscut).Siguranta folosirii lui in timpul sarcinii nu a fost demonstrata. Pacientele ce sufera de sindromul Marfan prezinta un risc de 50% de a transmite gena copiilor , indiferent de sex.Pentru multe femei este posibila o nastere vaginala.Sectiunea cezariana este facuta pentru motive obstetricale ca preeclampsia sau disproportia cefalopelvica,cu exceptia femeilor ce au probleme cardiovasculare.
EKG trebuie efectuat la fiecare 6-10 saptamani in timpul sarcinii ; deasemenea e necesar si un examen cardiologic inainte de concepere si altele in timpul sarcinii.
Mult succes!
Dr. Romeo Stanescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Stiu ca sindromul Marfan se transmite genetic dar cum se intampla acest lucru? Va intreb asta pentru ca mama mea, fratele meu si tatal meu nu au acest sindrom si nici afectiuni ale inimii iar bunicii au avut putere de munca si au trait pana la adanci batraneti. Problema pe care o simt cel mai acut este rezistenta scazuta la efort de unde si medicatia permanenta cu propranolol. Din pacate informatiile pe care le detin sunt putine iar medicii care m-au lamurit pana acum, la fel de putini datorita frecventei reduse a acestui sindrom - 1 caz la 5000 persoane. Pana acum am inteles ca fatul poate fi afectat doar daca mama are o forma grava a acestui sindrom (daca se poate spune asa pentru ca din moment ce ai un sindrom nu stiu in ce masura se manifesta mai grav sau mai putin grav).

Cristina

Mergi la inceput