Mamici de octombrie-noiembrie 2003(10)

Mamici de octombrie-noiembrie 2003(10) | Autor: Lucia2

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

Mi s-a parut ca s-a lungit prea mult celalalt subiect si am facut unul nou, cu gandul sa-l gasim mai usor.
La botez a fost destul de bine cu exceptia fetitei care a plans non stop si care m-a facut sa-mi fie putin greu, eu fiind cu o burtica destul de mare si grea.
Astazi am fost la control. Sarcina este de 32 de saptamani si surpriza care m-a pus pe ganduri este ca sarcina este inca pelviana iar sanse sa se mai intoarca sunt destul de mici. Atunci eu ii spun dr. ca va trebui sa nasc prin cezariana ? Ea imi spune ca nici vorba fiindca este a doua nastere si nu se face cezariana decat daca intervin probleme mai mari.
Deja mi-a infipt un cui in inima si ma tot gandesc cum va fi fiindca prima nastere a fost extrem de usoara, dar acum fiind pelviana nu stiu ce sa mai cred. In rest totul este ok, copilul este bine si eu la fel, daca se poate spune asa, caci m-a ingandurat foarte mult aceasta veste. Eu voi naste la Filantropia si stiu sigur ca in protocolul spitalului se prevad cezarenele foarte greu si in cazuri grele. Sincera sa fiu imi doresc din suflet sa nasc natural, eu am trecut printr- o operatie si stiu ce inseamna perioada post-operatorie, dar acum am inceput sa am mari indoieli; ba chiar ma gandesc sa merg la Municipal, unde cezariana se face mai usor.
Este vreo mamica in situatia aceasta ? Poate imi raspunde si mie ce atitudine are in cazul acesta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleur spune:

Eu nu prea stiu ce sa-ti raspund Lucia,nici nu stiu ce e aia sarcina pelviana.Nici aici nu sunt acceptate cezarienele decat in ultima speta,deci si eu va trebui sa nasc natural fie ca-mi place sau nu.Daca ai incredere in doctora ta atunci mergi pe mana ei.Oricum nu dispera caci mai ai timp de gandire.O sa incerc sa caut pe internet cate ceva despre acest subiect.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

buna fetelor
nici eu nu stiu ce sa ti spun lucia dar mai este destul pina atunci si poate poti naste normal.oricum conteaza sa fi tu bine si bb dupa nastere indiferent cum nasti.si eu am prob si s ar putea sa nasc cu cezariana cu toate ca eu vreau normal,dar la mine o sa vad cum este la eco din sapt 35.
catia tu ce mai faci?mai scrie si tu ceva sa stim cum esti,oricum stiu ca mai ai f putin asa ca ti doresc nastere cit mai usoara si fara prob si un bb sanatos.
noi sintem bine,bb se misca tot timpu,contractii nu am mai avut si nu am mai luat nici pastile,o sa mai iau doar daca mai am dureri sau contractii.tensiunea este cam mica dar mai bine asa decit sa fie mare si sa avem prob.eu am inceput sa mi pregatesc bagajul pt spital si nu prea stiu ce sa fac la nastere:sa ma asiste sotul sau nu.mai avem pina atunci timp sa ne hotarim.
laura tu ce mai faci?
ileana tu pe unde esti?cum te simti?noi o sa ne intilnim iar sapt asta si sapt viitoare mergem la baby expo,poate poti veni si tu.
restul fetelor ce fac?
va pupic
julia 32 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Lucia, ma aventurez sa-ti dau eu un raspuns, daca minte dr mint si eu. Mie mi-a spus ca la a doua sarcina bebe se intoarce in jur de sapt 34-35, mai tarziu decat la prima, deci sa stam linistite si sa asteptam, eu sunt in sapt 30, mai am putin pana sa ma ingrijorez si eu. Peste doua sapt o sa am o eco si vedem atunci.

Julia, mai am repreize de contractii fara motive aparente, am avut si joi si vineri. Vineri seara am chemat dr-ta pt ca dupa prima pastila si 3 ore dupa ce am luat-o inca nu se oprisera, asa ca mi-a spus sa iau a doua pastila mai repede si sa beau cel putin 1litru de apa. Cam la 30 de minute dupa aceea mi-au trecut, dar ma si vedeam la urgente. Tu cum mai esti?

Fleur, cum stai cu tensiunea?

Va pup si mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Mamicilor, am nevoie sa va exprimati opinia in sondajul de mai jos:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=13460
Va rog sa participati. Va multumesc.
Vilma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:

Dragele mele ,
Iata ca am ajuns si eu la internet. Sunt in sapt 36 acum, mai am putin... M-am cam dat la fund dupa plecarea din Tokyo, dar as vrea sa stiti ca toate au fost OK. Acum suntem foarte ocupati cu amenajarea, zugravirea apartamentului si de asta nu am mai avut cum sa intru pe internet.
Poate ca reusesc sa mai intru pe internet pana ce voi naste sa va tin la curent.
Voi naste la Giulesti, ideal at fi nastere normala (cu epidurala), dar cine stie? nici cezariana nu e exclusa, pentru ca se pare ca baietelul meu este mare.
Daca mai tineti minte inainte de a pleca din JP stiam ca voi avea o fetita, dar doctorii de aici au vazut mai clar si mi-au zis ca voi avea baietel. Inca ne gandim la nume, dar ne vom decide noi pana la urma.

Va pup si va doresc si voua nastere usoara.
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_dof spune:

dragi mamici si in special lucia
eu am tot 32 de saptamani, am fost la control si mie mi-a zis dr. ca inca e cu capul in sus (pelviana) si eu simt asta din plin pentru ca in ultima luna cel putin ii simt capusorul cum sta tot timpul in ficatul si coasta mea dreapta. dar nu mi-a zis ca ar fi vreo problema pentru ca bebe se poate intoarce si in ultima luna.
eu o sa nasc prin cezariana pentru ca am 35 ani si e prima sarcina, si am inteles ca in cazul asta se face automat cezariana ca sa nu existe riscuri. nasc la municipal si fiind de aceeasi "varsta" de bebe, s-ar putea sa nastem in aceeasi perioada.
din ce stiu eu, daca incepe travaliul si copilul nu e cu capusorul jos, automat iti face cezariana.
mamicilor, as vrea sa aflu de la voi cum e cu sotii in sala de nastere. fiecare unde nasteti si daca ati abordat acest subiect cu medicii vostri.
va pup si va astept. cu drag, ancuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleur spune:

'neata burtici!
Laura,pulsul mi-a mai scazut putin iar analiza urinii a iesit buna,deci nu mai sunt motive de ingrijorare.
Ancuta, eu pana la urma imi las sotul langa mine cand voi naste ,nu de alta dar eu nu vorbesc olandeza asa de bine iar in chinurile alea s-ar putea sa uit si de engleza si sa nu ma inteleg deloc cu cei de pe acolo.Aici e o emisiune saptamanala despre nasteri si vreau sa-ti spun ca la ce-am vazut as fi preferat ca el sa astepte afara.
A! Asta inseamna sarcina pleviana,adica bb nu s-a intors.Pai eu am o prietena careia i l-au intors asistentele pe bb in ultima clipa,s-ar putea si la voi sa se incerce mai intai asta .
Monica , sarcina usoara in continuare si sa ne tii la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

Buna burticilor,
Cind am crezut si eu ca a venit toamna, a aparut iarasi un val de caldura. Am crezut ca de cind merge Melany la camin o sa mut casa. Dar mare chef nu am, dimineata dupa ce o duc la camin ma intorc si stau in pat. Noptile ma trezesc de mai multe ori si greu adorm la loc. Caldurile ma omaora, cite 2 tricouri pe zi folosesc.
Bebe misca de n^are treaba, uneori asa de tare ma lovste de @arca as urma sa nasc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Buna dimineata! Of ce de probleme! Nu mi-am pus problema ca nu se intoarce bebe, dar acuma ca tot vorbiti o sa intreb dr mai des cand ma apropii de soroc. Eu de fapt sunt fericita cand trece o saptamana fara contractii, vreau sa va spun. Acuma nu ma simt tare bine, nu stiu voi daca aveti chestii dina stea. Simt o apasare in partea de jos a uterului, uneori chiar dureri, daca stau mai mult in picioare. Daca stau culcata sunt ok. Arsuri am si eu berechet, am mai luat bicarbonat cu apa minerala si vad ca asa imi trece.

Sotul meu va fii in sala de nastere, aici ar fii privit ca ciudat daca nu ar veni inauntru cu mine. Desi fetelor, de mare ajutor nu sunt barbatii nostri, iar noi o sa uitam de ei oricum in momentele alea. Dupa, cand vad copilul sunt in transa, iar cand sunt in salon cu tine, apoi sa vedeti umflare in pene. La al meu trebuie sa-i pregatesc si lui gentuta, ca are voie sa doarma cu mine in salon, este un fotoliu pat. Este vorba numai de doua zile, daca va amintiti, ca aici asigurarea nu plateste mai mult (cu cezariana 4 zile).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleur spune:

Laura stai mai mult in pat daca acolo te simti bine.Cand mai faci o pauza spune-ne si noua cate ceva despre nastere (pe mine m-a apucat frica).
Eu sunt tot asa,cu arsuri pe gat (rau de tot),ma misc din ce in ce mai greu,maini si picioare umflate,din cand in cand dureri de spate si ce-i mai rau e ca zac toata ziua,nu-mi arde de nimic,mi-e o lene de ma doare...astept sa vina clipa si sa scap ca nu mai rezist.Burta e din ce in ce mai grea,deja se simte clar care-i manuta,care-i piciorusul... si am impresia ca a si "cazut",o sa vad vineri la control.

Mergi la inceput