O lume nebuna!

O lume nebuna! | Autor: danitin

Link direct la acest mesaj

M-am tot gandit ce sa scriu in introducerea subiectuui. Si am ajuns la concluzia ca mai bine postez stirea pur si simplu.

Politia italiana a arestat la Brescia un barbat originar din Kosovo, acuzat de violente sexuale asupra unei fete de 11 ani, devenita mama in urma acestor abuzuri, informeaza AP, citata de Rompres. Fata, originara din Serbia, a fost vanduta de proprii parinti barbatului de 21 ani, pentru o asa-zisa "casatorie aranjata". Dupa ce barbatul a platit 17.000 de euro, fata a fost adusa ilegal in Italia anul trecut, unde a fost supusa violentelor sexuale si redusa la sclavie. Potrivit politiei italiene, ancheta a fost declansata dupa ce fata, acum in varsta de 12 ani, a nascut luna trecuta, intr-un spital din Brescia. Mama si copilul au fost plasati in custodia serviciilor sociale, au precizat politistii.
Sursa: ziarul Ziua

Mamica de spiridus

"Nu inteleg cum o femeie poate iesi din casa nearanjata - e o lipsa de politete. Si nu poti sti niciodata, poate chiar aceea este ziua in care-ti intilnesti destinul. Iar in fata destinului trebuie sa apari cit poti tu de frumoasa."
Coco Chanel

NOI

Spiridusul meu drag

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

De ce te surprinde? Cuvintele "trafic de persoane" cred ca iti dau o idee despre amploarea fenomenului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oocristina spune:

Traim intr-o Societate de Consum. Viata nu mai are valoare nepretuita. S-a transformat intr-o marfa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Nu ma surprinde, ma ingrozeste ...

Mamica de spiridus

"Nu inteleg cum o femeie poate iesi din casa nearanjata - e o lipsa de politete. Si nu poti sti niciodata, poate chiar aceea este ziua in care-ti intilnesti destinul. Iar in fata destinului trebuie sa apari cit poti tu de frumoasa."
Coco Chanel

NOI

Spiridusul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns okusan spune:

trist,tris chiar foarte tris,a luat lumea o intorsatura,nu mai avem viitor pentru copii nostri.stiri nebune sunt pe toate posturile tv!va doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Unde esti tu Tepes Doamne...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Tepes??? Acelasi care a omorat 20.000 de barbati, femei si copii si i-a pus in tarusi in jurul cetatii ca sa sperie dusmanii, Tepes? Ca sa nu mai pomenim de torturile oribile, incendierile de sate, omorarea cu sange rece a zeci de mii de oameni printre care si copii sau chiar bebelusi.

Ce se intampla azi in lume e groaznic dar e mult mai bine decat in trecut.


Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Tepes??? Acelasi care a omorat 20.000 de barbati, femei si copii si i-a pus in tarusi in jurul cetatii ca sa sperie dusmanii, Tepes?



Ala, da. Se pare ca functiona...

Si ai dreptate. E mult mai bine acum decat in trecut.
Cum pentru cine? Pentru hoti, criminali, violatori...

Am uitat sa intreb: eu n-am auzit de bebelusi trasi in teapa. Exista astfel de informatii?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui okusan

trist,tris chiar foarte tris,a luat lumea o intorsatura,nu mai avem viitor pentru copii nostri.stiri nebune sunt pe toate posturile tv!va doresc numai bine!

http://japanlife.myfreeforum.ro/index.htm



Pe cuvāntul meu daca pot sa īnteleg viziunea asta!?

"lumea a luat o īntorsatura...", "nu MAI avem viitor..."

Dar ce īti da impresia ca pāna acum, de-a lungul istoriei, sau chiar īn ultimii cātiva ani, a fost calm si frumos si armonie si PAC!!! Deodata s-a stricat totul, s-a "īntors lumea" nu stiu cum, "viitorul a devenit sumbru samd.

Nu crezi ca īntotdeauna au fost si lucruri rele si foarte rele, doar acum au aparut, asa deodata?
Ca sa fiu on-topic, sclavia si traficul de persoane dateaza de adineauri? Ba, io cred ca epoca post-coloniala a redus drastic sclavia pe glob!
Iar sclavia neoficiala... a existat īnainte de sec. XX mai dihai ca acum, asta mi se pare atāt de limpede.

Vorba lui BP: nici acu' n-o fi grozav, dar īnainte a fost muuult, mult mai rau (īn pb. asta precisa).


PS: as avea o explicatie a prejudecatii ca "e din ce īn ce mai rau": povestea aia cu Apocalipsa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Tepes??? Acelasi care a omorat 20.000 de barbati, femei si copii si i-a pus in tarusi in jurul cetatii ca sa sperie dusmanii, Tepes?



Ala, da. Se pare ca functiona...

Si ai dreptate. E mult mai bine acum decat in trecut.
Cum pentru cine? Pentru hoti, criminali, violatori...



Ma surprinde nostalgia dupe un sadic ca TEPES din partea cuiva ca tine

... Rufus, crezi ca īnainte era foarte greu pt. hoti, criminali, violatori? hmmmmmmm...

Copil fiind, ma īngrozea povestea serial-killerului Rāmaru...
Sau uciderea īn lift a nepoatei lui Olivotto...
... si multe alte grozavii care circulau si atunci, doar ca nu apareau la stirile de la ora 5...

Nici atunci nu se gaseau toti violatorii si criminalii, īn schimb au ajuns multi nevinovati la puscarie... ca era cam obligatoriu sa existe faptas dupe gratii, altfel nu se numea ca s-a facut planu', ca sa zic asa...

Ramān la parerea ca grozaviile astea sunt vechi de cānd lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Gabi, mi-ai luat-o inainte. Mai oameni buni, lumea a fost rea dintotdeauna, ba mai rea decat acum. Inainte se petreceau la ordinea zile niste cruzimi pe care azi, in societatea noastra civilizata, le intalnim in procent scazut. Acum stim ca putem denunta, vorbi, adresa psihologilor, avea incredere in serviciile sociale, in organele de control si ordine etc...
Inainte se musamaliza mult din rusine pe de o parte, iar pe de alta nu era goana dupa senzational atat a mass mediei si a consumatorilor de EVZ, Stirile de la ora 5. De cate ori deschid computerul, pe prima pagina vad "senzational": fulgerul a traznit o casa, un pacient a fost trimis acasa cu osul rupt, africanii nu au apa s.a.m.d.

Totusi, ma scandalizez cand vad cazuri in care sufera copiii, in care autorii sunt oameni care ar trebui sa aiba grija de copii, in loc sa ii vada si foloseasca precum marfa de schimb. Inca nu exista o pedeapsa destul de dura pentru aceste bestii. As vota imediat pentru o lege de pe vremea Evului Mediu pentru abuzatorii de copii.

Mergi la inceput