Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Mi-e frica de Priorix!

Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 5

Tonnia
Tonnia

3617 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Tonnia un Mesaj Privat

Mi-e frica de Priorix!

M-am uitat aseara la Oprah, era invitata o actrita, imi scapa numele, prietena cu Jim Carrey, al carei baietel de 2 ani a fost diagnosticat cu autism. Totul s-a declansat dupa vaccin, era un copil normal si buuum!Nu stiu ce vaccin intra in schema lor la varsta de 2 ani, dar mi s-a facut frica tare mai ales ca ma pregatesc sa-mi vaccinez copilul cu Priorix.
Multe voci incrimineaza legatura dintre thimerosal, continut in vaccinuri (nu stiu care exact) si autism. Este prima data cand Centrul National a afirmat ca se cerceteaza o eventuala legatura de cauzalitate.
Statisticile sunt ingrijoratoare, 1 din 94 de baieti se imbolnavesc. Stiu ca nu sunt cunoscute cauzele, ca sunt incriminate multe.
Uitati si aici:
http://youtube.com/watch?v=zrIM2hwrLoc

Va rog sa nu-mi trimiteti subiectul la "Totul despre vaccinuri" macar pentru o zi.
Sunt in panica!

Antonia
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

membru veteran roxanaz

18695 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite roxanaz un Mesaj Privat
eu nu iti "trimit" subiectul la totul despre vaccinuri dar macar citeste-l pentru ca si acolo s- dezbatut aceasta problema.

Roxana
Mergi la inceput

Cristina_C

8099 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cristina_C un Mesaj Privat
Eu i l-am facut copilului si, din fericire, n-a patit nimic (nu stiam pe atunci de riscul de autism). Eu, cand eram mica, n-am facut vaccinul asta pentru ca nu exista. In schimb am facut toate bolile - si oreion, si rujeola, si rubeola si am supravietuit. Sunt boli ale copilariei, oricum, multi dintre noi le-am avut si nu s-a intamplat nimic grav.
Copilul meu sa imbolnavit de varicela si a fost OK, a luat virusul inainte sa-mi pun problema unui vaccin (de-abia aflasem ca aparuse vaccin).
Daca ti-e frica, nu mai vaccina copilul. Te inteleg, si eu as face la fel acum.

Mergi la inceput
locca
locca

2113 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite locca un Mesaj Privat
Eu imi aduc aminte ca la vremea respectiva (adica acum 1 an si ceva), cand am studiat prospectul priorixului nu continea thimerosalul asta blamat.
Din cate imi amintesc probleme erau la vaccinurile multi-doza, adica cele care sunt deschise si folosite pt. mai multi copii, nu la cele doza unica, cum este priorixul.
Sper sa ma corecteze cineva avizat daca gresesc.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)
Mergi la inceput
monaraus
monaraus

687 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite monaraus un Mesaj Privat
Noi avem 3 ani jumate acum si am facut toate vaccinurile cerute... si nu am avut nimic niciodata.
Mergi la inceput
miti2004
miti2004

1717 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite miti2004 un Mesaj Privat
Si Alex al meu a fost aseara la pediatru si pt 18 luni ni s-au recomandat Priorix si Pentaxim ( sau Infanrix 5 ).

Acum m-am cam speriat si eu.
Stie cineva mai multe amanunte ?

miti, mamica de 20 iunie 2006
POZE_Alex
www.dropshots.com/mitilica" target="_blank">FILME_Alex
Mergi la inceput
mariamunteanu
mariamunteanu

2892 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mariamunteanu un Mesaj Privat
Si baietii mei au facut toate vaccinurile si n-au patit absolut nimic.
Bolile "copilariei" pot sa nu fie periculoase pt copii, dar pot deveni suparatoare daca le fac la maturitate.

Maria
Mergi la inceput
Tonnia
Tonnia

3617 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Tonnia un Mesaj Privat
Eu chiar m-am speriat. De multa vreme cunosteam banuielile ce aplanau asupra mercurului, dar mi se pare ca lucrurile se cam precipita.
Nu stiu cum se explica dar in 1999 era vorba de un caz la 3000, iar acum de 1 la 130-150, iar printre baieti de 1 la 94.
Pe baiatul cel mare l-am vaccinat fara sa ma gandesc prea mult desi citisem inainte, acum am mari retineri.
Stau cu vaccinul in frigider si nu stiu ce sa hotarasc!
Eu as vrea sa stiu daca substanta asta incriminata se afla doar in anumite vaccinuri sau doar in unele. Stiu ca Priorixul este dintre cele mai pomenite.
In orice caz, este prima data cand s-a recunoscut ca se cerceteaza posibila legatura dintre ele. Pana acum negau la unison ca ar fi ceva in neregula.
Locca, nu sunt trecuti excipientii in prospect.

Antonia
Mergi la inceput

Darria

4026 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Darria un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by Tonnia
nu sunt trecuti excipientii in prospect.
Antonia

http://www.gsk.ro/produse_cu_prescriptie.asp?id=113
"Substantele active continute in Priorix sunt: o tulpina de virus rujeolic viu atenuat (denumit Schwartz), o tulpina de virus urlian viu atenuat (denumit RIT 4385, care este un tip de virus urlian Jeryl Lynn), o tulpina de virus rubeolic viu atenuat (denumit Wistar RA 27/3).
Priorix contine, de asemenea, si componente inactive (excipienti). Acestia sunt : liofilizat pentru solutie injectabila: solutie de aminoacizi (L-alanina, L-arginina, glicina, L-histidina, L-isoleucina, L-leucina, L-lizina HC1, L-metionina, L-fenilalanina, L-prolina, L-serina, L-treonina, L-triptofan, L-tirozina, L-valina, L-acid aspartic, L-cisteina, L-cistina, L-hidroxiprolina), sulfat de neonicina, lactoza, manitol, sorbitol ; solvent: apa pentru preparate injectabile."

Mergi la inceput
mariamunteanu
mariamunteanu

2892 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mariamunteanu un Mesaj Privat
Din linkul postat de Daria am citit ca acest vaccin protejeaza impotriva oreionului. Din cate stiu, oreionul este periculos pt baieti/barbati mai tarziu, asa ca ma bucur ca i-am vaccinat pe baietii mei.

Maria
Mergi la inceput
Tonnia
Tonnia

3617 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Tonnia un Mesaj Privat
Merci,Darria.
Nu mai inteleg nimic. Despre care vaccin e vorba? care contine substanta cu pricina?

Editez: nici la Infanrix nu figureaza. Are cineva habar despre care vaccin este vorba?

Editat de - Tonnia on 29/01/2008 18:45:49
Mergi la inceput
Pag. din 5 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com