Parinti AP

Parinti AP | Autor: dianocica

Link direct la acest mesaj

m-am saturat sa aud numai mamici nemultumite ca copilul vrea in brate, vrea sa doarma cu ea, vrea sa manance ce si cand vrea el, e prea rasfatat...etc... si m-am saturat si sa incerc sa conving lumea ca nu e nimic rau in a-ti iubi copilul si a-i arata-o.

nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. si nici sa fiu convinsa. vreau doar sa stau de vorba cu parinti care gandesc la fel ca mine, pt care ceea ce simte/crede/vrea copilul lor e cel mai important lucru. ca m-am saturat sa-i tot vanez pe la alte subiecte


*AP=www.kellymom.com/parenting/ap-frame-of-mind.html" target="_blank">Attachment Parenting


diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

io's aici
numai ca imi mere greu netul



Ce mai citim noi

pe ulitza noastra magica
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Pai si tu crezi ca mamele daca se plang de copiii lor o fac pt ca nu ii iubesc? Din contra , ii iubesc prea mult si din cauza asta le e teama sa nu ii rasfete tot atat de mult.Si inca un lucru, crezi ca daca lasi un copil sa faca ce vrea el, de exemplu sa nu manance , sa nu doarma singur, sau sa nu vrea sa mearga in picioare atunci cand poate, este o modalitate prin care ii arati ca il iubesti? Daca vrei atat de mult sa vorbesti cu mame care gandesc ca tine, pai atunci intreaba de acelea care au copii in inchisoare, in centre de dezintoxicare, in scoli de corectie.Acele mame cu siguranta si-au lasat copii sa face ce simt, ce cred si numai ce vor ei. Dupa cum zici tu, asta e cel mai bine. Nu trebuie sa ne convingi pe noi ce e bine si ce-i rau. Stim si noi asta, si tot la fel de mult stim si cum sa ne crestem copiii, chiar daca uneori ne mai plangem si cerem sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

si eu ...,si eu...


Micuta chinezoaica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by cllaudia

Pai si tu crezi ca mamele daca se plang de copiii lor o fac pt ca nu ii iubesc? Din contra , ii iubesc prea mult si din cauza asta le e teama sa nu ii rasfete tot atat de mult.Si inca un lucru, crezi ca daca lasi un copil sa faca ce vrea el, de exemplu sa nu manance , sa nu doarma singur, sau sa nu vrea sa mearga in picioare atunci cand poate, este o modalitate prin care ii arati ca il iubesti? Daca vrei atat de mult sa vorbesti cu mame care gandesc ca tine, pai atunci intreaba de acelea care au copii in inchisoare, in centre de dezintoxicare, in scoli de corectie.Acele mame cu siguranta si-au lasat copii sa face ce simt, ce cred si numai ce vor ei. Dupa cum zici tu, asta e cel mai bine. Nu trebuie sa ne convingi pe noi ce e bine si ce-i rau. Stim si noi asta, si tot la fel de mult stim si cum sa ne crestem copiii, chiar daca uneori ne mai plangem si cerem sfaturi.





cllaudia, tine-o tot asa, dear!esti tareeeeeeeee




Ce mai citim noi

pe ulitza noastra magica
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

iaca-ma si pe mine
placut sa va cunosc fetelor
pe Noe o suspectam io de mult

quote:
vreau doar sa stau de vorba cu parinti care gandesc la fel ca mine, pt care ceea ce simte/crede/vrea copilul lor e cel mai important lucru. ca m-am saturat sa-i tot vanez pe la alte subiecte


idem

Bendis, 10 luni solidarietate :-))
Felix, 2 ani jumate
botezul muntelui
www.youtube.com/watch?v=IVnPotcVkFQ" target="_blank">Giorgio Gaber "Non insegnate ai ... "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

eu zic sa bolduiesti si eventual sa tragi si-o dunga rosie ,sub " vreau doar sa stau de vorba cu parinti care gandesc la fel ca mine"



Micuta chinezoaica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by gazzella

iaca-ma si pe mine
placut sa va cunosc fetelor
pe Noe o suspectam io de mult

quote:
vreau doar sa stau de vorba cu parinti care gandesc la fel ca mine, pt care ceea ce simte/crede/vrea copilul lor e cel mai important lucru. ca m-am saturat sa-i tot vanez pe la alte subiecte


idem

Bendis, 10 luni solidarietate :-))
Felix, 2 ani jumate
botezul muntelui
www.youtube.com/watch?v=IVnPotcVkFQ" target="_blank">Giorgio Gaber "Non insegnate ai ... "





hopaaa, sunt suspecta? pai deja mi-am dat intalnire cu Diana la penitenciar, e clar, sunt guilty





Ce mai citim noi

pe ulitza noastra magica
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Si io sunt data in urmarire de muuult timp!
Diana, bine te-am regasit!

Gratiela, Maria si Stefan

Crede in ochii copilului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

Does she include her children in every appropriate aspect of her life? Are her children an integral part of her life, rather than an inconvenience that must be quickly taught to comply?

tare mult mi-a placut pasajul de mai sus
si asta-mi aminteste de acum cateva seri
vroiam sa ne uitam la un film de mult si parea seara potrivita, atat doar ca tot culcam printesa si tot din cinci in cinci minute se trezea, cum ma puneam langa ea in dormitor se linistea, readormea
la un moment dat mi-am zis "de ce nu?"
am luat-o in brate, am adus-o in sufragerie, ea dormea langa mine pe o saltea, noi ne uitam la film, Felix mai sarea, mai vorbea, ba-i punea morcovi, paine in mana,...ea nimic
se simtea continuta, in siguranta, intre ai ei
senzorii ei de aceasta data ii spuneau ca e bine, continua sa doarma adanc, multumita


Bendis, 10 luni solidarietate :-))
Felix, 2 ani jumate
botezul muntelui
www.youtube.com/watch?v=IVnPotcVkFQ" target="_blank">Giorgio Gaber "Non insegnate ai ... "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

claudia da-mi voie sa-ti ofer un buchet maaare de . dupa o zi crunta cum am avut azi ai reusit sa ma faci sa zambesc cu gura pana la urechi. multumesc

heeei, ce vad, se strange gasca...io zic sa venim si cu niste retete de papa ca maine -poimaine ne vedem la usa inchisorii cu pachetelul sa vezi ce schimbam atunci retete de inglobat o pila intr-un pandispan



diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput