SALATE

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

]Originally posted by karlla

BLUE CHEESE DRESSING
½ cana de maioneza (preferabil non fat). Poate fi folosita si smantina. Sau jumate, jumate.
2 linguri de lapte
1 lingura de zeama de lamaie
½ lingurita zahar
½ catel de usturoi
¼ lingurita praf de mustar
½ cana de (blue cheese) (eu zic ca brinza de burduf ar fi cea mai apropiata la gust cu blue cheese)

Intr-un castron folosind un mixer combinati primele 6 ingrediente; amestecati cu viteza pina arata ca o pasta. Adaugati brinza si mixati bine. Serviti peste salata preferata. Puneti extra dressing intr-o sticla de plastic preferabil si pastrati la frigider. Aceasta reteta va face 14 linguri de dressing.

Creamy Ranch Dressing

½ cana de maioneza (fat free)
½ cana de iaurt
½ catel de usturoi
1 lingura de ceapa uscata maruntita
1 lingura de patrunjel tocat foarte fin
¼ lingurita piper macinat fin
sare dupa gust

Puneti maioneza si iaurtul intr-un castron si mixati cu mixerul pina se face crema. Adaugati si celelalte ingrediente mixind bine.

Note: Multora le place ceapa verde toccata in loc de patrunjel.
Daca vreti ca acest sos sa fie picant adaugati ardei iute proaspat si tocat fin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Initial creeata de alba

E o bunatate,merita incercata!!!

Salata de carne de pasare KEY WEST !!!

Ingrediente

800 g piept de pui fript la grill, fara piele si oase
4 grepfruturi roz
6 morcovi
4 dovlecei mici (zucchini)
600 g iaurt slab (1,5% grasime)
praf de curry
coriandru macinat(cui ii place)
chimen macinat
cimbru faramitat
sare
3 l.s. zeama de lamaie
200 g salata asortata (produs finit)

Mod de preparare
1. Pieptul de pui se taie cuburi. Se decojesc grepfruturile, se desfac feliile de pielita alba cu grija si se taie feliutele in romburi. Morcovii si dovleceii se razuiesc (nu prea marunt).
2. Iaurtul se amesteca cu praful de curry, coriandrul macinat, cu chimenul, cu cimbrul si cu sarea. La urma se adauga zeama de lamaie.
3. Romburile de grepfrut, morcovul, dovlecelul se pun intr-un castron si se amesteca cu sosul marinat.
4. Salata asortata se asaza pe un platou mare. Mixtura din grepfrut si legume se pune peste salata. Cuburile de piept de pui se aranjeaza peste compozitie.

POFTA MARE

***Alba***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Initial creeata de Marianar

Salata frantuzeasca de legume


Ingrediente: 300g mazare fiarta, 2 morcovi, 100g cascaval, 4 linguri ulei, 5 linguri smantana, 2 castraveti, 2 oua fierte.
Mazarea si morcovii se fierb. Se taie morcovii, cascavalul si castravetii cubulete si se pun intr-un castron impreuna cu mazarea. Peste ele se toarna smantana, ulei si se condimenteaza cu sare dupa gust. Se amesteca si apoi se asaza pe platou si se decoreaza cu felii de ou.

salata de fasole cu maioneza
Ingrediente: 500g fasole uscata, 2 oua, 3-4 castravati murati, o jumatate de lamaie, 300g sunca, 6-7 catei de usturoi, o lingura de mustar, o ceapa, o telina, un morcov, ulei, sare, piper.
Se fierbe fasolea, avand grija sa nu se striveasca boabele. Se face maioneza din ou, mustar, zeama de lamaie, piper, sare si ulei. Morcovul, telina si ceapa se dau pe razatoarea mica. Sunca si castravetii se taie cubulete si se amesteca cu morcovul, telina, usturoiul pisat, ceapa si maioneza. Se pune apoi totul peste fasolea fiarta si racita si se condimenteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Initial creeata de niponel

salata stil ASIA(Japonia)

Ingrediente :jumatate de varza taiata marunt,ciuperci orice fel dupa preferinta,carne porc sau vita fisii subtiri sau sunca,un arde gras taiat feliute ,asparagus . Cum se face:pima data se caleste carnea dupa care se pun toate ingredientele peste carne la calit se sareaza se pipereaza iar la sfirsit se adauga putina seama de lamiine .Pofta buna Niponel si emmytsu from

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

SALATA DE PASTE

150g mazare din doza
200g paste scurte(melci sau fundite) fierte si scurse
300g maioneza
150g iaurt
1 catel usturoi
250g castraveti taiati cuburi
100g cascaval taiat cuburi
1 mar bucati
1sardei gras rosu taiat fasii
o lingura suc de lamaie

maioneza se amesteca cu iaurtul si usturoiul pisat.se adauga sare,piper,suc de lamaie dupa gust.se amesteca cu restul ingredientelor si se lasa 1 ora la rece.

svetlana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Salata orientala cu salata verde, adica:

Cartofi fierti in coaja taiati felii, oua fierte tari taiate idem, ceapa taiata pestisori, masline si,, salata verde taiata marisoara sare, ulei, otet.
Cantitatile in functie de necesar.

salata de conopida ( se foloseste ca garnitura la friptura)

O conopida rupta buchetele mari, se fierbe in apa cu sare, se scurge si se lasa la racit. Se pune apoi intr-un castron si se toarna peste ea o maioneza mai picanta, adica cu lamaie si mustar iute, eventual si iaurt. Maioneza sa fie mai moale ca sa nu fie nevoie sa amestecati prea mult ca se farama conopida.

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Mi-a lasat gura apa citind bunatatile scrise de voi! Ce bunut! O sa salvez toate retetele.

De la mine trei retete f.f.f. simple, dar gustoase:
1. cartofi fierti taiati cubulete + macrou afumat + maioneza + patrunjel
2. o telina + 2-3 morcovi + 1-2 mere (toate date pe razatoare) + maioneza + patrunjel
3. ciupercute din conserva taiate in bucatele mai mari + usturoi + maioneza


Va pupic.
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Buna fetelor!
Mi-a lasat gura apa cand am citit cateva din retete ... nu am apucat sa le citesc pe toate, dar sper sa nu ma repet, daca va dau si reteta mea ptr. o salata reusita.
Numele nu-i stiu ... am vazut o emisiune la tv si am incercat-o si eu dupa aceia.
Se pune de toate si ce aveti in casa ( rosii, salata, ardei gras, castravete, sau ce cruditati mai gasiti prin tarile unde stati :), cartofi fierti in coaja si taiati cuburi, ton sau sunca presata, jumatati de oua fierte, masline, branza telemea sau cascaval). Sosul este acela care da gustul ... Se curata cativa catei de usturoi (depinde de marimea salatei), se freaca cu sare pana sunt ca o pasta, se adauga putin piper, se freaca cu putin ulei de masline, 1-2 linguri de mustar - tot dupa marimea salatei - si se adauga otet ca sa fie un sos destul de lichid. Se toarna peste salata care se serveste cu paine alba. Este delicioasa!
Pofta buna! :)

O zi minunata si copii sanatosi! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Initial creeata de miruna

Salata cu paste
Se fierbe o mana de paste si un piept de pui.Se taie marunt.Se amesteca cu porumb din conserva , cu castraveti in otet si gogosari in otet taiati marunt.Faci un sos de maioneza cu usturoi si amesteci.E delicioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Originally posted by danat

Salata de salata

O salata verde taiata fishii micutze, amestecata cu porumb, masline, roshii taiate cubuletze, castravetzi taiatzi fishiutze mici, un gogoshar taiat cubuletze. Totul se amesteca cu un dressing de iaurt shi o lingura ulei masline, marar, patrunjel din belshug (asta dupa preferintze!). Deasupra se rade telemea cam cit doo linguri cu virf.

Mergi la inceput