Comoara mea cea mai de pret!

Comoara mea cea mai de pret! | Autor: bebelusha28

Link direct la acest mesaj

In sfarsit m-am hotarat sa scriu si eu despre inspaimantatoarea zi a nasterii Corinei care pana la urma nu a fost deloc inspaimantatoare!
Dupa o sarcina cu cerclaj in luna a cincea si stat in pat 4 luni jumatate toata lumea inclusiv doctorita mea credea ca o sa nasc in jurul datei de 1 mai chiar daca termenul era 20-21 mai.Si uite asa ne programam la rezerva cu plata la Municipal de pe 1 pe 5 mai caci atunci sigur o sa nasc.
Pe 29 aprilie imi scoate firul de la cerclaj si-mi spun ca pot sa nasc oricand! Uite ca am ajuns si aici si iau si recitesc toate povestirile despre cezariana -caci urma sa nasc oricum prin cezariana-bazin stramt,etc,etc-recapitulez temeinic tot ce vreau sa-i cer doctoritei-sa ma adoarma inainte sa-mi puna sonda,etc,etc.
Pe 2 mai merg la control,ma duce intr-o sala de nasteri,ma monitorizeaza si...nimic! Contractiile erau 4-5 asa ca nu era timpul sa nasc.Plec acasa urmand sa ne vedem peste o saptamana daca intre timp nu se intampla nimic.
Trece si saptamana cu pricina,eu eram convinsa ca ma va opri la spital sa nasc,merg la control,iar monitorizare si...nimic!Ne mai vedem peste inca o saptamana! Eu zic de data asta chiar ca e trasa de par ,adica de unde trebuia sa nasc pe 1 ajunsesem pe 12-13 si mi se spune sa mai stau o saptamana?! Dar nimic nu se intampla nici in saptamana cu pricina.Joi seara ma gandesc ca daca nici vineri cand ma duc din nou la spital nu vrea sa ma opreasca sa nasc eu ii zic drei ca nu mai pot si sa ma taie! Mancam noi un pepene,niste inghetata,pe la 12.30 ne culcam caci trebuia sa mergem dimineata la 8 la spital,pe la 4 ma trezesc ,parca ma durea ceva asa dar nu stiam exact ce,ma duc la baie ca de obicei-unul din multele drumuri pe cararea catre baie-ma intorc in pat sa ma culc la loc cands simt ca parca imi vine iar sa ma duc la baie.Ma scol din pat si nu mai ajung unde trebuie ca incepe sa curga ceva!-Cred ca mi s-a rupt apa,dar nu sunt sigura asa ca mai stau ,nu-l trezesc pe sotul ,imi iau o carte si astept sa vad ce se mai intampla!Trece un sfert de ora,zic m-am alarmat degeaba,cand incepe sa se reverse Dunarea...Ma duc la sot,il trezesc,ii zic ca trebuie sa mergem la spital,el suparat ca mai avea de doprmit vreo ora,ce m-a apucat...se trezeste,constata ca de fapt lucrurile se precipita,isi face o cafea,mai stau o jumatate de ora sa se faca macar 5.30,o sun pe doctorita care raspunde imediat,ii zic ca mi s-a rupt apa si ne dam intalneala la spital la ora 7.
Imi iau frumusel valijoara ,ne urcam in masina si la 6.45 plecam la spital.Culmea e ca eram foarte linistita ,ma tot gandeam ca inca nu e momentul...
Ajungem la spital(eu aveam deja fisa medicala completata de randurile trecute)la 7.05 ne intalnim cu dra,ma ia cu ea si ma duce intr-un salon de la post operator,imi da o camasa sterila,ma trimite sa-mi faca analiza lichidului,dureaza 3 minute,ma intorc inapoi si o asistenta imi zice sa merg in sala de alaturi.Nu apucasem decat sa il pup pe sotul meu,crezand ca va mai dura mult si bine si ne mai vedem.Intru in sala cu pricina care era sala de operatie,ma urc pe masa,deja contractiile erau destul de puternice,ma rog la Dumnezeu sa se termine mai repede si sa ma adoarma,imi pune sondacare mi s-a parut cea mai naspa chestie,toata lumea se pregateste,dar ...anestezistul nu avea asistenta si zice ca singur nu se baga.Asa ca dupa vreo 15 minute ma dau jos de pe masa si ma trimit inapoi in salon...Dupa alte 5 minute ma cheam,a inapoi ,ma urc din nou pe masa ,incep sa ma vait ca nu mai pot,ca sa ma adoarma,intre timp asistenta imi pusese perfuzia in mana si astept sa-mi zica cand imi baga anestezicul.Si tot asteptand eu mi se inchid ochii si noapte buna!Ma trezesc dupa un timp in salon ,cu sotul langa mine,cineva imi spune ca am o fetita de 3 kg si 50 cm,mie nu-mi vine sa cred,cum? gata?asta a fost?Nu ma doare deocamdata nimic...Pupaturi,flori,etc.Fetita s-a nascut la 8.03!Incepe sa ma doara,imi baga in perfuzie calmante ,ma apuc de dat telefoane,dar parca tot nu imi vine sa cred ca eu sunt mamica!Asta pana cand pe la 11-12 vine si mi-o aduce la san!Incredibil !Doamne cat de mica e !Si are doi ochisori care ma indoaie cand se uita la mine,si nu-mi vine sa cred ca e a mea si o tin in brate!
Si uite ca au trecut aproape doua luni,pe 16 iulie le implinim,si este toata numai un zambet si in fiecare zi ma uit la ea si parca tot nu-mi vine sa cred ca sunt mamica!

Va pup,si va doresc la toate viitoarele mamici nasteri la fel de usoare ca a mea,iar la mamici sa le traisca bebelusii si sa fie sanatosi si norocosi!





http://community.webshots.com/user/corinutza111

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

felicitari din nou, bebelusho... sa-ti traiasca puiuta mica si frumusica, sa nu-ti provoace niciodata nici cea mai mica durere si sa nu te mai lase sa o astepti atat cat ai asteptat-o (desi pana la urma a fost aproape punctuala).
multe bucurii mamicii si lui tati

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina spune:

FELICITARI Bebelusa!!!! Sa-ti traiasca fetita si sa-ti aduca numai bucurii!! este frumusica foc!!!

numai bine va doresc!

gianina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:


Bebeluso, sa-ti traiasca bebelusa, sa fie sanatoasa si sa te bucuri de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Bebelusha scumpa, felicitari, sa iti traiasca minunea de fetitza si sa va aduca numai bucurii!!!


danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

La multi ani, chiar daca ai doar 2 luni bebelusa scumpa. Sa fii cuminte si sa cresti mare, mare.
bebelusei si mamicutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Sa iti traiasca printesa si sa creasca mare si frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Felicitari si multe bucurii va doresste o mamica tot cu cezariana foarte usoara.

Pupici ! Pupici



Ioana si Stefan Dimitri
http://community.webshots.com/user/bebetica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusha28 spune:

Va multumesc si va doresc si voua toate bucuriile din lume!

http://community.webshots.com/user/corinutza111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

felicitari! sa-ti traiasca bebelusa!

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput