Ati auzit de ovulatie multipla?

Ati auzit de ovulatie multipla? | Autor: try

Link direct la acest mesaj

Am citi azi un articol si am sa incerc pe scurt sa-l redau

Femeile pot ovula de mai multe ori in decursul unei luni, au declarat niste cercetatori din Saskatchewan

Nu este de mirare ca metoda calendarului, ca metoda de contraceptie nu functioneaza foarte bine - cativa cercetatori din Saskatchewan au anuntat ieri ca exista femei care uneori ovuleaza de mai multe ori intr-o luna.
Aceasta descoperire, daca se verifica, va rsturna ideea conform careia o femei produce un singur ovul intr-o luna. Asta ar explica de ce anumite metode "naturale" de contraceptie, bazate pe ideea prevederii ovulatiei, dau des gres.Dr. Roger Pierson, director al Reproductive Biology research Unit al Universitatii din Saskatchewan, conducatorul studiului, a afirmat "Literalmente o sa rescriem cartile de medicina... este exact motivul pentru care metoda calendarului nu functioneaza".
Medicina clasica spune ca o femeie are un ciclu de 28 de zile in care un ovul este eliberat de un folicul, parcurge tubul falopian si apoi este fertilizat sa ueliminat in decursul menstruatiei.
In jurnalul "Fertility and Serility", Pierson si colegii sai au descoperit ca acest lucru nu este adevarat intotdeauna.
In studiul sau, Pierson, dr. veterinar Gregg Adams si absolventa AngelaBaerwald au facut zilnic scanari cu ultrasunete de inalta rezolutie (care le-a permis sa vada clar foliculii) pe un esantion de 63 de femei (studiul a durat numai o singura luna).

"Am avut 63 de femei cu ciclu normal. Din acestea numai 50 au avut ciclu ovarian normal", a adaugat Pierson.
13 femei au ovulat de mai multe ori, in mai multe feluri.Din cele 50, 40% au avut pana la 3 valuri deactivitate ale foliculilor, fiecare din ele putand rezulta in eliberarea unui ovul. Nivelul hormonal al acestor femei insa nu atins nivelul corespunzator pentru a elibera efectiv ovulul. Pierson a spus: "sa speram ca asta va ajuta femeile sa-si explice cum au ramas insarcinate atunci cand nu au vrut sa ramana insarcinate si bine-ntelesca ne va ajuta pe noi sa dezvoltam noi terapii de fertilitate".
Echipa dr. Pierson urmeaza sa studieze daca teoria este valabila si in urma unui studiu pe mai multe luni.


Nu-i asa ca ar fi descoperire grozava?


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

este adevarat .
O prietena foarte buna(este verisoara sotului) a ramas insarcinata cu o singura trompa cu gemeni si saci diferiti, cand a nascut s-a descoperit ca fata era conceputa mai tarziu cu 2-3 saptamani decat baiatul si din cauza asta a avut multe coplicatii pt.ca baiatul trebuia sa iasa si fata sa mai stea.Pana la urma a facut cezariana dar a avut ea probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Cu uimire am aflat si eu, azi dimineata, ca foliculii 'vechi" din ziua 15 s-au "dus", dar ca a aparut unul nou, si sa mai incerc, ca cine stie...

Deci, ar fi posibil...

V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ferice de cele cu 2-3 ovulatii caci pot face intr-o luna ce fac altele in 2-3 luni

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Asta se intampla de obicei in urma tratamentului de stimulare hormonala (cazul meu). Cand nu stii data ovulatiei e o problema, totusi - mergi "la noroc", ceea ce e mai greu...
V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Cred ca se poate .Altfel cu am putea explica sarcinile multiple.Si eu am avut o ovulatie dubla intr-o luna cu stimulare dar din pacate fara rezultat.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Da, am auzit, este foarte posibil, dar oare asta ve reiesi si in graficul de temperatura?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Draga mea, nu ma surprinde nimic!Este chiar cazul meu! Sunt insarcinata cu sarcina gemelara(5 luni si 1/2),placente diferite, provenind din ovule diferite, fecundate la 4 zile diferenta.(fetite) Am ramas insarcinata exact in ziua in care mi s-a terminat ciclul,deoarece doar in acea zi sotul a fost in tara.Nu am facut nici un fel de tratament de stimulare ovariana deci...Tine-mi pumnii sa duc sarcina cu bine la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Draga mea, nu ma surprinde nimic!Este chiar cazul meu! Sunt insarcinata cu sarcina gemelara(5 luni si 1/2),placente diferite, provenind din ovule diferite, fecundate la 4 zile diferenta.(fetite) Am ramas insarcinata exact in ziua in care mi s-a terminat ciclul,deoarece doar in acea zi sotul a fost in tara.Nu am facut nici un fel de tratament de stimulare ovariana deci...Tine-mi pumnii sa duc sarcina cu bine la termen!

Mergi la inceput