Duphaston-Solicit informatii

Duphaston-Solicit informatii | Autor: anida67ro

Link direct la acest mesaj

Buna Doamnelor,

Incepand de azi fac tratament cu Duphaston desi am fost la doctor si in urma unui eco vaginal a ajus la concluzia ca endometru a crescut simtitor, ca ovocitul a inceput sa creasca corespunzator si teoretic luna asta daca incercam ar putea aparea o sarcina.

Desi am citit prospectul medicamentului(unde nu scrie nimic despre efectele secundare), as vrea si parerea voastra. Am vazut ca unele spuneau pe forum ca poate avea efecte cancerigene, altele spuneau ca dupa o luna de tratament cu Duphaston au ramas insarcinate, in fine as vrea sa aud mai multe pareri.

Mersi,

Anida

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Desi eu sunt din Bucuresti...aici se foloseste foarte mult Utrogestan.
Dr meu mi-a recomandat Duphaston....din mai multe motive....adica are mai putine efecte decat utrogestanul, de la care te poti ingrasa..poti avea stari de somnolenta etc.Era o fata aici pe forum care se plangea ca s-a ingrasat de la Utrogestan.

Deci, eu luna asta am luat Duphaston, azi e ultima zi in care il i-au, m-am simtit f bine.Duphastonul e progesteron....nu stiu cum ai auzit tu ca unele fetele au ramas insarcinate dupa ce l-au luat.N-are nici o legatura !

Duphastonul, regleaza progesteronul in corp, ca suport al fazei luteale, adica dupa ovulatie cand se formeaza corpul galben, care elibereaza progesteron, progesteron pe care endometrul il colecteaza si care l-a randul lui hraneste "ouletul" daca s-a nidat in el.

Doamne , cate o data mi se pare o mare bazaconie..cand aud " ca a ramas pt ca a luat nu stiu ce"....mai mult ca sigur nu se ramane asa..dar disperarea asta te impinge in laturi extreme..ajungi sa crezi ca daca iei x sau y se intampla....nu e deajuns!

Cam asta!



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloe spune:

Anis,

Anida s-a referit ca unele fete au ramas insarcinate "dupa Duphaston" in sensul ca a ajutat la fixarea sarcinii. Progesteronul are mare legatura cu sarcina! Daca ai nivel prea scazut de progesteron nu se fixeaza sarcina, si poate asta era problema la fetele pe care le-a ajutat. La unele - din fericire - problema e simpla si se rezolva rapid cu niste suplimente de progesteron. Sa dea Dumnezeu sa fie si la tine asa, Anida. Va doresc la toate mult succes!

Sa auzim de bine,

Cloe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Da..stiu exact despre ce e vorba , ai dreptate referitor la rolul progesteronului si asa si e....

Pe mine ma deranjeaza exprimarea asta cu "a ramas dupa"....nu stiu..imi suna aiurea!



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anida67ro spune:

Da, eu ma refeream la chestia cu progesteronul, adica Duphastonul care ajuta la fixarea sarcinii. Ideea ar fi sa ma ajute si sa ajute si la altele ca mine. In orice caz, desi se spune ca nu are efecte secundare, eu ma simt putin ametita dupa ce il iau, nu foarte tare, insa nu ma las. Voi urma intocmai sfaturile medicului si sper sa reusesc. Imi doresc prea mult sa reusesc ca sa nu se si intample odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bombonica27 spune:

Uita-te pe www.google.com si gasesti tot ce vrei despre duphaston.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Tocmai am aflat...durerile pe care le ai la terminarea tratamentului cu progesteron..sunt dureri tocmai din cauza lui, uneori pot fi insotite si de dureri de cap (tip migrene).Pot fi f violente , ambele dureeri, ca intensitate sau la unele femei deloc.Asta ar fi un prim efect! cel putin eu luna asta..am simtit efectele astea pe pilelea mea...



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brigi spune:

Draga anida,
Eu sunt din Timisoara si am facut urmatorul tratament:
in luna in care am facut prima inseminare am facut 9 injectii cu Puregon luam estrofem (e cu estradiol)doua/zi. Foliculul s-a dezvoltat am facut inseminarea si nu s-a intamplat nimic. Beta HCG-ul a iesit 0. Luna urmatoare am facut in prima parte a lunii (pana la ovulatie) tratament cu estrofem (2mg de 2ori/zi) si cu duphaston in a doua parte a ciclului, doar 10 zile. Urmatoarea luna am incercat cu clositbegyt n-a reactionat in nici un fel foliculul, apoi am facut injectii nu mai stiu cum le spune (daca te intereseaza am sa ma uit pe retete sa-ti spun) un fel de Puregon, dar o idee mai tari (am facut cam 8 injectii, 1/zi) dupa care a crescut foliculul la 18 mm cum trebuie si inseminarea a avut succes total.
Din pacate eu am o deficienta de progesteron si am reusit sa duc sarcina pana la 8 saptamani, s-a oprit in evolutie. Asta e, acum mi-am mai revenit psihic si o iau de la capat.
Deci, la mine tratamentul cu duphaston a fost ca un fel de pregatire, pentru luna urmatoare. In luna in care am luat estrofem si duphaston am fost urmarita doar de doua ori pe parcursul intregii luni. Altfel mergeam din doua in doua zile la echo vaginal.
Iti doresc succes si nu te lasa.

Mergi la inceput