retete arabesti/ramadan? ( 2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

alina, ma bucur ca ti-a placut prajiturica
si io-s curioasa rau...abia astept reteta de inghetzata...cred ca am luat-o razna de tot mai dar sa-l vedeti pe sotul meu ce interesat este de mancarica asta arabeasca... am zis ca trebuie neaparat sa invat sa vorbesc si sa

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

in seara asta am papat Mujdara(dupa reteta Ortansei) asa la prima vedere sincer nu dai 2 bani pe mancare dar la gust este atat de buna si de gustoasa cum nu mi-am imaginat
(Ortansa tu sti daca asa trebuie sa arate sau am gresit ceva...dar repet este super la gust)
iat-o
Mujdara reteta libaneza

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

hello fetelor, ce faceti, pe unde sunteti?
eu astazi am facut File arabesc...un fel de rulade din file de piept de pui si inauntru cu masline si cascaval....foarte gustoase
File arabesc cu garnitura de cartofi prajiti
mod de preparare


nu stiu cat de autentice sunt aceste retete fiindca am vazut tot aici... spre ex un "soi" de macaroane preparate cu carne de porc...ori eu parca stiam ca in nu se foloseste carnitza asta in bucataria arabeasca, nu?

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Moni esti bestiala . Pleaseeeee zi si mie exact cum ai facut rulada asta , ca nu m-am prins de reteta si am o poftaaaaaaaaaaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

louisea,multumesc
reteta pentru rulada asta este data de hannen(in sumarul de la primul capitol la nr 21 daca dai clic acolo ti se deschide pagina unde a scirs ea reteta)
dar uite iti zic cum am facut-o eu
foaie de placinta(cumparata) si intinsa f subtire
apoi am pus deasupra putina miere, am presarat un strat de nuca, am mai pus cateva picurele de miere am mai pus un strat de nuca de cocos, am mai pus iar cateva picaturele de miere(ca sa faca priza si sa se lipeasca unele de altele) apoi alune neprajite rupte jumatati, stafide daca ai tot asa din loc in loc...rulezi foaia cu umplutura peste ea,pui sirop de miere deasupra o pui in tava si o bagi la cuptor dupa ce este aproape coapta o scoti pentru 1 minut o tai rulouri si pui din nou sirop de miere peste ea...o mai lasi in cuptor pana se face aurie...
dar vezi ca hannen a explicat acolo cu lux de amanunt.
mie-mi seamana cu sarailia pe care o mancam pe vremuri in cofetariile din ro.
numai bine


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Merci mult

Acu ramane sa gasesc foaie de placinta. CaŽ-am vazut numai din aia de foietaj.
Am citit si unde a dat hannen reteta, da ma gandeam c-a dat si reteta de la foaie si io n-am zarit-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Fetele,rulada se poate taia doar mai scurta!Deci cum rulezi foaia de placinta iti iese o "chestie" lunga cit o zi de post Ei,chestia asta se taie in bucati mai mici ,nu feliute.Aaa,si se ruleaza si subtire de ies niste "betze" umplute.
Stiti ce,cel mai mult conteaza gustul,nu aspectul!Asa ca spor la mincat!
Louisea,imi pare rau da` chiar nu-mi dau seama cum e facuta foia,desi io zic ca e ceva ff simplu.Foaie de placinta din comert(aia de la noi e tocmai buna).

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abeer spune:

fetelor cu toate ca s cam pe langa subiect... mai ales in perioada asta... as vrea sa te intreb monica.. fileul asta arabesc este si prajit ori numai in staniol si la cuptor?
multam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by alinaluchian

Fetelor, ce desfatari gustative aici la voi !
M-am lipit de subiectul vostru deja. Am probat prajitura cu cocos de care pomenea Monica. "Mmmmmm !!! Ce savoare !" - asta fuse parerea colectiva.

Nimic nu e facut din nimic si ce nu intelegi in corpul tau nu vei intelege nicaieri.



fetelor, care este reteta... ca nu am gasit-o la index( de fapt nu mi-am dat seama dupa denumire) vreau si eu sa fac.




Mari 23+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

nemary, nu ai gasit-o fiindca nu am pus-o am zis ca nu-i reteta arabeasca si sa nu inducem lumea in eroare ...o gasesti la deserturile nataliei, reteta este data de alinutza
uite Aici si pozica mea aici

louisea , pai este foarte bun aluatul de foietaj...cel din care se pot face pateuri sau placinte cu diverse umpluturi...din ala cumperi si-l intinzi cu sucitorul subtire...ai vazut ce-a zis hannen , de fapt gustul conteaza...poti sa o rulezi cum vrei...mai subtire, mai groasa...
eu am fost la bazin cica sa ard calorii si acum iesim la in orash asa ca n-am gatit nimic
hannen, chiar ma uitam azi prin retetele date de tine si as incerca o reteta de "placintele" cu fructe de mare(reteta de la soacra ta parca)...sper sa am succes si sa iasa bune
numai bine tuturor
sa aveti o Duminica placuta

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput