chisturi dupa stimulare...

chisturi dupa stimulare... | Autor: Tia

Link direct la acest mesaj

Fetelor....

s-a intamplat cuiva sa fie hiperstimulata in urma tratamentului cu clostilbegyt si pregnyl? Ieri am facut eco (ziua 20), dr. a scris pe fisa "formatiuni chistice diamentru 25.9mm si 25.6mm, continut transonic neomogen, cu multiple septari fine".... uhhh!!! mie mi-a sunat tare prost si pe chipul medicului am citit ingrijorarea!

Ce sanse sunt ca aceste chisturi sa se resoarba? Se face tratament? Dr. de la eco mi-a spus sa-i monitorizez... E vreo problema pentru viitor?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Tratamentul chisturilor astora este acela de-a pune ovarele in pauza! Adica contraceptive!Se intimpla dupa coltylbegit.

Când apa-ți ajunge la gură.....CAPUL SUS! Matia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana spune:

Draga mea !
Nu doresc sa te necajesc, dar eu dupa aceste stimulari am fost nevoita sa fac o laparascopie (decorticare ovarelor de chisturi) pentru ca nu se mai putea face nimic cu aceste chisturi.
Dr. mi-a recomandat sa nu mai incerc sa fac nimic (tratament) dupa aceasta interventie si daca dupa 1-2 nu se intampla ceva abia atunci sa mai merg la el.


te si un cat mai curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Matia, cum mai fac eu bb daca iau contraceptive? Am 35 de ani si multe teama din cauza asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Dana,

si mie mi-a spus dr. ca ma "paste" laparoscopia, si asta mi-a spus-o inainte sa incep stimularea... ce dragut!!!

ce vrei sa spui cu 1 sau 2? luni???

va pup pe toate si va multumesc pentru raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Tia,nu intra in panica.Eu am facut laparoscopie pentru decorticarea ovarelor si eliminarea unui chist de 3cm.La 3 luni de la interventie ,chistul s-a refacut ,avand tot 3cm.Medicul mi-a recomandat 3 luni de anticonceptionale si mi-a spus ca daca nu se retrage ,incercam o stimulare chiar si in aceasta situatie.Norocul a fost ca la urmatoarea ecografie efectuata chistul,stupoare,se absorbise de la sine si nu a trebuit sa mai iau anticonceptionale.A urmat stimularea,inseminarea si...esecul.Fac o mica pauza si o voi lua de la capat.Deocamdata nu ma simt prea bine.Deci,ai toate sansele sa se resoarba de la sine,tinand cont si de faptul ca nu sunt prea mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Meme,

multumesc si bine ai revenit... Si eu sper din suflet sa se resoarba... azi am tot citit pe net si am vazut ca aparitia acestor chisturi este un fenomen obisnuit, sau de asteptat dupa o stimulare. Eu am avut foarte multi foliculi, mai ales in a 2-a luna, pana si ieri in ziua 20 mai aveam 2 de 25mm fiecare (in afara de chisturi) .... In fine! Incerc sa fiu optimista!

Iti tin pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Tia,tu cate pastile ai luat pe zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

2 si pe prospect scrie sa incepi cu una, dar eu am zis sa ascult dr.................... desi dupa prima luna se profila hiperstimularea, in a 2-a mi-a dat tot 2

Jasmine...de ce ma intrebi? Ai avut si tu probleme de aceeasi natura? Sper sa nu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Si mie mi-au aparut 2 chisturi in urma stimularii cu clostylbegit si s-au resorbit dar nu am mai facut nici un fel de tratament de stimulare 3 luni.Doctorul mi-a zis ca daca sunt chisturi pe ovare nu am nici o sansa sa raman gravida.Daca nu dispar natural atunci e foarte posibil sa iti recomande contraceptive pentru ca ovarele sa se odihneasca.
multa sanatate si cat mai repede vesti
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Asi,

multumesc mult.... in consecinta ar trebui sa astept menstruatia poate se resorb, nu? sau se pot resorbi in mai multe luni? La tine dupa cat timp au disparut? La cate zile de la venirea menstruatiei ar trebui sa merg la eco sa vad ce s-a intamplat cu ei? Tu cum ai procedat?

Mergi la inceput