Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini 2

Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini 2 | Autor: anis

Link direct la acest mesaj

Fetelor,

Asa cum ziceam am redeschis un alt subiect,ca continuare a celuilat ,ca sa ne fie mai usor sa urmarim informatiile.

In cazul , in care cineva "nimereste pe acest subiect", si vrea sa inteleaga despre ce anume a fost vorba si despre ce anume e vorba , rog sa se citeasca si prima parte.

Pupici

AniS

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Haideti sa va spun noutatile !

Azi fiind in ziua 21-a, m-am dus la eco sa vad cum au "evoluat cei 2 foliculi giganti".

Nu stiu daca mai tineti minte..ultima data cand am fost la ecografie ,in ziua a 16-a , imi gasise un folicul pe dreptul de 29mm si un folicul de 22mm (pe cale de spargere) pe stangul, si endometru de 12mm.(asta dupa stimulare cu Ova-Mit si 2 Pregnyl..etc.)

Deci in ziua respectiva eram distrusa......va aduceti aminte ce am scris dincolo la prima parte a celuilalt subiect.

Ok...hai sa va spun , azi in ziua 21-a mi s-au zis urmatoarele :
endometru secretor 13mm
-epansament lichidiar in Douglas (nu stiu daca e scris corect 100%..asa am descifrat de pe hartie)
-OS – MPC 37/24 mm
-OD- corp galben hemoragic de 26/17 (21,5 diametru cred ca scrie prin zero taiat); ).


Voi stiti sau puteti sa ma ajutati sa-mi spuneti ce inseamna fiecare lucru?Eu una nu am inteles..

1.Cat trebuia sa fie sau mai bine zis cum trebuia sa fie fiecare valoare in ziua 21-a? Si ce inseamna fiecare valoare gasita?Inclusiv ce inseamna epansament lichidiar in Douglas?
Deci , as vrea o explicatie la fiecare plssssssss!


2.Asa cum arata, inseamna ca s-a produs ovulatia? (din cauza corpului galben de pe stangul?Si ce inseamna prezenta lui acolo? De obicei e normal sa fie in ziua 21-a?

3..Daca valorile spuse de dr, sunt asa din cauza tratamentului luat de mine (cele 2 Pregnyl+progesteron)?

4.Progesteronul are vreo legatura cu endometru (care mi s-a zis ca e gros)si daca ii influenteaza cresterea? Endometru chiar si la stimulare cum trebuie sa fie ca marime dupa ziua ovulatiei…cum e la mine in ziua 21-a, cresterea lui e influentata eventual de o sarcina sau el creste oricum pana la urmatoarea menstruatie??

5.Ce inseamna corp galben hemoragic? Si ,CORPUL GALBEN SE FORMEAZA NUMAI DACA AI OVULATIE? Sau el exista sau se formeaza si cand nu ai ovulatie????

6.Ce ziceti la mine a fost sau nu ovulatie?

Respectivul doctor, care m-a vazut parerea f multumit de ceea ce vede…si sincer eu nu stiu de ce?Ca oricum timp de explicatii nu a binevoit sa aibe…

Asa din perindarile voastre pe la ecografii, ce insemna valoarile gasite la mine in ziua 21-a?Sincer....dupa ce mi-s s-a zis....ca bye bye luna asta (din cauza foliculului f mare)..cica evolutia de acum e un pic ciudata.....

Nu mai zic nimic..va las sa ma ajutati...ca eu una nu mai cred nimic....oricum vad totul "in negru".

PS : TIA, tu ce mai faci, care iti sunt noutatile??

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

vesti proaste!!! Si eu am fost ieri la eco - ziua 20. Si stupoare... 2 foliculi s-au transformat in chisturi... de ieri nu mai sunt om..................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Offff Doamne Tia, imi pare asa de rau.......cand vad vestile prostea ma apuca "nebunia"....dar sigur o sa vina si "bucuria".

Fii tare....si o scoatem noi la capat !

Cat despre mine...eu sunt in ceata...nu mai inteleg nimic...astept si eu fetele sa-si dea cu parerea....

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Draga Anis..prea multe nu am inteles dar un lucru l-am inteles clar: ai avut ovulatie!..se pare ca pe ovarul drept (OD - ai scris)ptr. ca acolo este corpul galben! Corp galben se formeaza numai daca ai avut ovulatie si se transforma in corp galben de sarcina daca ramai insarcinata..deosebirea stiu ca nu se prea vede...deci asta nu iti putea spune deocamdata! Hemoragic nu stiu ce inseamna! Vezi ca te-ai suparat prea rau degeaba?..dupa cum vezi ai avut ovulatie...iar endometrul arata f bine! Daca nu aveai ovulatie s-ar fi format chist in loc de corp galben!

Pupici
Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelursu@k.ro spune:

Fetelor, as vrea sa ma lamuriti si pe mine mititica.Pe aceasta sectiune a forumului(Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini) se vorbeste numai despre ovulatie si folicului sau pot sa-mi spun necazul (eu deja am facut-o in prima parte) si astept un ajutor? Va rog sa-mi explicati si mie, nu vreau sa ma bag ca musca-n laptic. Va multumesc si multi pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Normal ca poti sa-ti spui necazul....dupa cum vezi cu toatele avem necazuri....

Subiectul titlui se refera la orice metoda pe care cineva o face pt a ramane insarcinata....

Te ascult si te ascultam aurelursu@k.ro

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

MERCI frumos HELEN.....TU CE MAI FACI!

Sper sa ma ajute fetele cu raspunsuri la intrebarile puse de mine mai sus.....ca nici eu nu am inteles nimic.

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Chiar asa nimeni nu poate sa ma ajute cu raspunsuri la intrebarile mele puse mai sus????

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Crinuta...unde esti??????????/Vreau sa vorbesc cu tine!!!!!

Uffff, am scotocit internetul dupa informatii...si n-am gasit nimic..despre toate cele care ma framanta...uffff

Cand esti online da-mi un bip!

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

si eu am facut la ecografii in ultimele 2 luni ca m-au invatat toate asistentele de la clinica ... Explicatiile de pe rezultatul tau mi se par tare savante, in fine, nu prea seamana cu ce mi-a notat mie dr. Si eu m-am "lovit" de "lichid in fundul de sac Douglas", insa n-am reusit sa aflu daca e de bine sau nu, endometrul cred ca bine daca are 13mm, dar cam atat. Corpul galben n-a fost niciodata mentionat, poate e de bine la tine... am inteles ca trebuie sa fie in cantitate insemnata daca e sa fie . Sorry, cu mai mult nu te pot ajuta, poate nici fetele nu s-au lovit de aceeasi situatie...

Mergi la inceput