Naturiste si homeopate (31)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

chivutamonica chiar nu stiu de unde ai putea cumpara , in statia spitalul de copii pe partea celalta deci pe str motilor e un magazin naturist aprovizionat foarte bine eu mereu am gasit acolo tot ce cautam , am observat ca au si produsele de la firma celor care fac Vitex-ul si preturile sunt bune.
Ai incercat in centru la farmacia homeopata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Chivuta draga! Chiar in dupa-masa asta am cumparat o cutie de supoz.cu Carpiron ,as fi luat 2 dar nu au avut decat una...Este o famecie veche vis-a-vis de Catedrala din Piata Avram Iancu( cum mergi spre cartierul Zorilor este pe partea dreapta). Oricum,zilele astea am intrebat la mai multe farmacii si nu am gasit,cica la Plafar sunt sigur. (este o farmacie seminaturista vis-a-vis de Sora Shopping si are sigur...)
maine imi primesc Mastodynonul din Ungaria.Acolo este fara probleme.
Pupici si spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

fetelor dragi,va multumesc pentru raspuns ,acum o sa dau zarva in tara pe unde sa mai alerge ai mei.
,MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

UITE UN ALT PRODUS BUN SI NATURIST:DONAVITALSindromul premenstrual poate fi ameliorat cu extracte naturale
Sindromul premenstrual este un complex de simptome fizice #351;i/sau neuropsihice care apar īn faza luteal#259; tardiv#259; a ciclului menstrual si care remit o dat#259; cu apari#355;ia sānger#259;rii menstruale.Studiile arat#259; o prevalen#355;#259; de 20-55 %.
Axul hipotalamo-hipofizo-ovarian este responsabil de reglarea ciclului menstrual la femeie.Īn sindromul premenstrual exist#259; un dezechilibru intre secre#355;ia de estrogen si progesteron in sensul sc#259;derii nivelului de progesteron.Īn ceea ce priveste modific#259;rile morfologice in sindromul premenstrual cre#351;te secre#355;ia de hormon foliculostimulant (FSH) #351;i scade secre#355;ia de hormon luteinizant (LH).
Simptomele caracteristice sindromului premenstrual sunt de ordin fizic: mastodinie, dureri abdominale, constipa#355;ie, balonare abdominal#259;,grea#355;#259;, apetit exagerat, cefalee,edeme,dureri musculare si osteo-articulare,palpita#355;ii, fatigabilitate, tulbur#259;ri de somn si neuropsihice : schimbarea dispozi#355;iei, iritabilitate, depresie, anxietate, sc#259;derea aten#355;iei si concentr#259;rii.
Vitex agnus castus este un arbust cunoscut #351;i folosit pentru propriet#259;#355;ile sale de pe vremea lui Hipocrate.Īn materia medica a lui Discoriedes īl g#259;sim īn tratamentul afec#355;iunilor genitale la femei sub form#259; de b#259;i de #351;ezut.
Ast#259;zi extractul de Vitex agnus castus este recunoscut #351;i folosit in tratamentul sindromului premenstrual .
Exist#259; īn literatura de specialitate numeroase studii si trialuri clinice care certific#259; efectul preventiv sau curativ al Vitex agnus castus īn sindromul premenstrual.
Vitex agnus castus ac#355;ioneaz#259; la nivelul axului hipotalamo-hipofizo-ovarian, avānd ac#355;iune agonist dopaminergic#259;, produce sc#259;derea secre#355;iei de prolactin#259;, #351;i hormon luteinizant #351;i cre#351;te secre#355;ia de hormon foliculostimulant #351;i de progesteron.Uleiurile volatile care intr#259; in compozi#355;ie au efect progesteron-like.
In Germania,Wiesbaden in 2001, in Deutche klinik fur diagnostik, s-a efectuat un studiu multicentric pentru a investiga eficacitatea #351;i tolerabilitatea extractului de Vitex agnus castus īn sindromul premenstrual. Dup#259; 3 luni de administare a produsului au fost chestionate 1634 de paciente participante la studiu cu privirea la simptomele cele mai caracteristice ale sindromul premenstrual (mastodinie, reten#355;ie hidric#259;, depresie, anxietate). 93% dintre paciente au relatat ameliorarea sau chiar dispari#355;ia simptomatologiei.Doar īn 1,2% cazuri s-au semnalat minime reac#355;ii adverse.Rezultatele au demonstrat eficacitatea administr#259;rii extractului de Vitex agnus castus pentru ameliorarea sau chiar dispari#355;ia simptomelor somatice #351;i psihice din sindromul premenstrual.
Īn ceea ce prive#351;te terapia se pot combina m#259;surile igieno-dietetice, preparate cu vitamina B6, E, calciu,magneziu, tratament simptomatic (diuretice, antiinflamatoare), medica#355;ie psihotrop#259;, tratament hormonal, tratament chirurgical dar de multe ori sunt grevate de reac#355;ii adverse.Tratamentul cu produse fitoterapice este o alternativ#259; in sindromul premenstrual. Donavital este un produs fitoterapic al Laboratoarelor Plantextrakt ce combin#259; dou#259; extracte naturale: extractul din fructe de Vitex agnus castus si extractul gemoterapic din ml#259;di#355;e de zmeur- Rubus idaeus, care restabilesc īntr-un mod blānd echilibrul hormonal al femeii ameliorānd simptomatologia caracteristic#259; sindromului premenstrual, f#259;r#259; a avea reac#355;iile adverse caracteristice terapiei hormonale.
SI UN WEEK-END PLACUT !
MONI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

PT.TZUCA74,
citeste cu atentie!!!!!!!!!
un inlocuitor pentru mastodynon se numeste donavital si este produs de plantextrakt. se pare ca este la fel de eficient, dar mai putin cunoscut ...
www.forum.romedic.ro/prod/mastodynon_03399.html - 56k - May 24, 2007 - MONI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna,

Am revenit pe aici dupa foarte mult timp.
Intrucat azi mi-am luat o mega reteta de la homeopat , am si eu o intrenare pentru fetele homeopate, pe care am uitat sa o pun doctoritei. Asadar, cat timp ati luat tratamentul homeopat, ati mai continuat sa luati acid folic si vitamina E?
in plus as vrea sa va rog daca puteti sa-mi spuneti unde as putea gasi mai multe informatii (chiar si aici pe forum) legate de tratamentele homeopate. Desi ma gandeam de mult sa ajung si la homeopat, azi am ajuns printr-un concurs de imprejurari si am reusit sa primesc si o reteta (m-am lasat dusa un pic de val fara sa mai ma stresez sa ma informez pana in dinti cum fac de obicei pentru orice problema). Reteta este foarte complexa ( in principal pentru ovare polichistice, prolactina mare, hipotiroidie, ciclu neregulat, si mai grav...dupa 3 luni de naturiste...luna asta am avut o mare bucurie...2 teste slab pozitive dupa care insa 2 fara urma de a doua liniuta si apoi ciclu foarte abundent si cu cheguri multe...concluzie eco: avor menstrual).
Asa ca am zis sa incerc si homeopatia. Dar parca as vrea sa stiu mai multe despre subiect, asa ca sa stau eu mai linistita.

Va multumesc mult si multa sanatate si vise implinite la toate!

Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Multumesc tare mult pentru raspuns CHIVUTA!!!Intre timp am primit din Ungaria 2 flacoane de Mastodynon -ca acolo este fara probleme...Daca va fi cazul,voi trece la ceea ce ai descoperit tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by miri2007

Buna,

Am revenit pe aici dupa foarte mult timp.
Intrucat azi mi-am luat o mega reteta de la homeopat , am si eu o intrenare pentru fetele homeopate, pe care am uitat sa o pun doctoritei. Asadar, cat timp ati luat tratamentul homeopat, ati mai continuat sa luati acid folic si vitamina E?
in plus as vrea sa va rog daca puteti sa-mi spuneti unde as putea gasi mai multe informatii (chiar si aici pe forum) legate de tratamentele homeopate. Desi ma gandeam de mult sa ajung si la homeopat, azi am ajuns printr-un concurs de imprejurari si am reusit sa primesc si o reteta (m-am lasat dusa un pic de val fara sa mai ma stresez sa ma informez pana in dinti cum fac de obicei pentru orice problema). Reteta este foarte complexa ( in principal pentru ovare polichistice, prolactina mare, hipotiroidie, ciclu neregulat, si mai grav...dupa 3 luni de naturiste...luna asta am avut o mare bucurie...2 teste slab pozitive dupa care insa 2 fara urma de a doua liniuta si apoi ciclu foarte abundent si cu cheguri multe...concluzie eco: avor menstrual).
Asa ca am zis sa incerc si homeopatia. Dar parca as vrea sa stiu mai multe despre subiect, asa ca sa stau eu mai linistita.

Va multumesc mult si multa sanatate si vise implinite la toate!

Miri2007



Miri2007, imi pare rau ca nu a fost sa fie de data asta, dar ma bucur ca organismul tau are resurse "fertile". Nu stiu sa fie vreo problema sa iei vit E si acid folic in timp ce iei tratament homeopat. Dar stiu ca nu e indicat sa consumi produse mentolate. Denisabia facuse si ea tratament homeopat pt PCOS si poate iti da ea mai multe detalii despre ce si cum.

Eu iti tin pumnii sa ai rezultatele asteptate si sa vii cu vesti bune.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Miri2007 de ce nu-ti intrebi homeopatul daca ai voie?Depinde mult de homeopat cei mai multi interzic pe durata tratat. antibioticele ,ceaiurile , orice e mentolat , sucuri acidulate ,alcool , cofeina.Sunt medici care fac tratatamentul homeopat paralel cu cel alopat , altii care pe langa ceaiul de tei te mai lasa sa bei si altele , de exemplu al meu mi-a zis ca in afara de ceai de menta , musetel , eucalipt etc am voie sa beau.
Daca ai nelamuriri , intreaba-l.Altfel s-ar putea sa nu urmezi ceva bine si ar fi pacat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna,

Merci mult pentru incurajari, e greu dar trebuie sa merg mai departe.
Incer ca vad partea buna... faptul ca dupa trei luni de cand m-am hotarat sa incerc varianta naturiste, am reusit sa ma cunosc mai bine si sa-mi fac singurica (bine cu ajutorul sfaturilor de aici...am citit mcam tot ce s-a scris de la inceputuri si pana in prezent) o listuta cu ceiauri si tincturi care m-a ajutat sa-i contrazic pe medici care nu-mi dadeau nici o sansa sa ovulez si nici sa vina bebe.
Ajunsesem sa iau inainte de ovulatie elixir de soc, tinctura de zmeur, cretisoara si coada soricelului, si uneori naparznic (cand imi era pofta), iar dupa luam napraznic, cretisoara si zmeur (mai mult decat pana la ovulatie).
Acum imi pare rau ca luna trecuta (cand s-a intamplat) m-am luat cu altele (am avut o perioada foarte stresanta, cu mama internata sisuspecta de diverse chestii urate pe la stomac, in final cu o saptamana inainte sa fac testul care a iesit prima oara slab pozitiv aflasem rezultatele de la biopsie si erau bune, dar pana atunci mi-a fost foarte greu) si nu am baut suficienta cretisoara si napraznic, ca poate, poate, poate...maream progesteronul si poate era bine.
Dar nu a a fost sa fie! Nu va zic ca atunci cand mi-a iesit slab pozitiv primul test eram asa bucuroasa dar recunosc ca imi era un pic teama ca "am fortat mana lui Dumnezeu si a norocului' intrucat am folosit testele de ovulatie sa vedem cand este sigur. Voi aveti astfel de "probleme", chiar si ele trecatoare?
Denisabia, am sa iau legatura cu homeopata in week-end, dar ma gandeam sa mai aflu cate ceva pana atunci, mai ales ca ma simt tare straniu ca nu prea inteleg eu ce-i cu atatea pastilute...la plantute parca "le cunosteam si le stapaneam " altfel efectele (oarecum).
Dar ma voi obisnui si abia astept sa vad efectele!!!

Sanatate si bafta multa!


Miri2007

Mergi la inceput