Ai vostri sunt la fel?

Ai vostri sunt la fel? | Autor: DianaVig

Link direct la acest mesaj

Salutare fetelor, am o nedumerire in legatura cu fiul meu care ma termina psihic la varsta lui (5 va face in August), si ai vostri sunt la fel? De vreo jumatate de an ma innebuneste, parca traieste in negatie, tot ce ii spun sa faca, raspunsul incepe cu nu! Nu vrea sa faca numic din ce ii spun, nu vrea sa manance, nu vrea sa se spele pe dinti, pe maini, sta toata ziua si se uita la tv, dac il iau de urechi (cand nu mai rezist), incepe sa urle ca un apucat. daca mergem la magazin si vrea ceva, urla ca un apucat pana nui ii iau, nu am curajul sa- traznesc acolo ca inca astia cheama politia. Cred ca m-am pierdut undeva pe parcurs dar nu stiu unde, dati-mi un sfat. va pupacesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

- si ce e rau ca urla c aun apucat.. refuzi sa ii iei si gata, il lasi sa urle cat vrea el si nu faci cum vrea el.. la o adica tu esti mami, azi ulra, maine urla , si in cele din urma va realiza ca nu va castiga cu urlatul nimic.
- ce farmec are trasul de urechi, privarea de lucruri ce ii place lui mai mult doare. Ii plac masinile i le iei si le pui bine pana cand se cuminteste, ii place lego il iei si gata...
- TV maxim 30 - 45 min pe zi, efectiv il opresti sii dai voie sa se desfasoare cum vrea el.. asta e regula si nu are ce face la o adica nu el te conduce...
Eu asa vad treaba, nu i-am permis nici o dat acrize si stie asta si nu le face.. ii spun spala dinti, nu vreua, ok nu e bai iau maisnile si plec s ale iau daca se duce sa se spele le las, daca nu se duce le iau si nu i le dau 1 - 2 zile.

Eu cred ca daca ai vointa o vei scoate la cale... spor la ascultat tipete si maraituri pana isi revine


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

acuma stii cum e Diana? ai cerut parerea... ne-o spunem, sper sa nu te superi pe mine dar eu cred ca acest comportament al copilului de acum isi are origini undeva in urma, in cei 5 anisori pe care abia ii va implini in august. probabil ca l-ati rasfatat mai mult decat trebuia, si te inteleg perfect fiindca e foarte usor sa scapi fraiele din maini, atunci cand iti iubesti copilul mai mult decat orice pe lume. dar stai calma, linistestete ca are abia 5 ani. ai tot timpul din lume sa repari ce ai gresit

sfatul meu: daca copilul "urla ca un apucat" si aici te citez pe tine , solutia este ca parintele sa ramana calm, in nici un caz nu este indicat sa tipe si parintele la randul lui la un copil care se manifesta atat de zgomotos, cu atat mai mult sa il ia de urechi. Dienutza nu rezolvi nimic asa, crede-ma. scuze pentru faptul ca imi permit sa fiu directa cu tine, sper sa apreciezi fiindca suntem prietene aici pe forum, nu?

eu sunt convinsa ca tu stii cel mai bine ce anume trebuie sa faci cu acest mic ingeras (Angelo), cum sa ii modifici comportamentul in bine, numai ca probabil treci si tu printr-o perioada de stres si ai concluzionat prea repede ca ai ajuns la capat.

iti doresc multa putere si rabdare sa reusesti sa-l imblanzesti pe Angelo

pupici ca sa nu te superi pe mine.

Marybell si bb Erik (23 dec 2006)
poze bb
poze Botez

varsta Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaVig spune:

Mersi mult fetelor, clar ca nu ma supar, stiu ca eu gresesc pe undeva si ca il rasfat. Imi lipsesc tare niste bunici prin zona, cred ca m-as rasufla si eu nitel, dar mergem inainte. Va tin la curent. pupicei

Mergi la inceput