Cum sa le spun..??

Cum sa le spun..?? | Autor: noi2

Link direct la acest mesaj

Buna seara tuturor..
Nu shtiu cum sa incep...cu ce sa incep..

M-am casatorit micutza.. la 20 de ani, acum 4 ani..cu el,cu care incepusem o relatize la 17 ani,pe care il iubeam atat de mult, incat merita sa plec din tzara cu el,ash fi mers shi la capatul lumii, numai sa fiu cu el..sa il urmez neconditzionat. Suntem o familie normala, am trecut prin multe impreuna, probleme, neintzelgeri care ne-am macinat , pentru care am suferit, dar pentru care am crezut ca se poate trece.. in urma cu 2 ani, cand mama lui a incercat sa ma loveasca, am vrut sa ma despart de el, insa, spunandu-mi ca se arunca in fatza mashinii, ca se omoara.. shi fel shi fel de lucruri oribile, pe care nu mi le-ash fi iertat niciodata, am acceptat sa ma impac cu el..credeam ca se mai poate face ceva.. ca ne iubim la fel ca la inceput..Doar credeam...

In urma cu 3 luni shi jumatate, am cunoscut un baiat..prin intermediul internetului..am inceput sa petrecem din ce in ce mai mult timp in fatza calculatorului .. pana cand..am jauns la concluzia ca intre noi este ceva mai mult decat o simpla joaca, am coborat spre sentimente mai profunde, incat a aparut dorintza nebuna de a ne vedea..shi am acceptat.Ne-am intalnit in urma cu o luna, shi de atunci in fiecare weekend.Shiu, nu sunt mandra de ceea ce fac, nu este bine.. dar.. s-a intamplat. Imi iubesc relatzia mea virtuala, acum cat se poate de reala, il iubesc, ma iubeshte shi suntem fericitzi..Pot spune ca este persoana perfecta pentru mine, jumatatea mea, sufletul meu pereche, cel pe care l-am cautat dintotdeauna, dar care a trebuit sa apara tocmai acum..cand eu sunt casatorita.Acum realizez ca imi doresc sa ma despart de sotul meu, nu este un om rau, dar.. simt ca nu este ce imi doresc.. am cu el o relatzie insipida, in care nu simt ca pot creshte, care ma limiteaza, in care nu am un scop pentru care sa lupt.
Acum l-am intalnit pe el.. ne dorim o familie impreuna , avem planuri de viitor, ne dorim sa avem bebelul nostru.. iubesc hsi ma simt iubita...sunt cea mai fericita din univers; acum realizez ca la 17 ani nu gandeshti cum trebuie, ca eram decat un copil... cu teama ca.. daca ma cert cu prietenul.. ce va spune lumea..shi tot asha.. voiam sa cred ca iubesc..credeam ca iubesc.. insa m-am inshelat..nu mi-am ascultat parintzii cand imi spuneau ca greshesc..dar, niciodata nu e timpul trecut, abia acum am cunoscut iubirea adevarata, ma simt implinita, cu un scop in viatza..
Mi-e putzin frica de viitor.. ash vrea doar sa intreb cum credetzi ca ar trebui sa procedez..
Cum sa ii spun sotului, mi-e teama de reactia lui violenta, ca se va impotrivi, ca nu ma va lasa sa plec, mai ales ca eu acum sunt in afara ..aici sunt singura, singurul meu sprijin este actualul meu iubit; nu ash vrea sa ii faca ceva, sa ne bata pe amandoi sau ceva asemanator..de accea nu shtiu cum ar fi mai bine, ce ar fi mai bine sa-i spun..Ne dorim sa ne intoarcem in Romania in vara, dupa ce termin sesiunea din vara, macar aceasta bucurie sa le-o fac parintzilor mei, care nu merita sa sufere..mi-e frica sa-i spun shi mamei.. va spun doar voua , celor de pe forum..in sperantza ca ma putetzi sfatui..cum sa le spun, sa le dau vestea..mi-e frica de reactia lui, parintzii mei nu au cum sa-mi doreasca raul.. shi cred ca dupa ce se vor obisnui cu idea, ma vor sustzine..
MI-e teama de viitor, dar avem incredere ca totul va fi bine..Multzumesc pentru tot shi o seara buna


..shi te iubesc...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annnna35 spune:

Eu zic ca nu ai de ce sa te temi, daca iubitul tau este alaturi de tine...
Si mai cred ca sotul tau nu e un tip prea cumsecade, o data ce te temi ca v-ar bate pe amandoi...
NU stiu in ce tara te afli, dar aud si eu pe ici pe colo ca in alte tari poti cere protectia politiei si o vei primi cu siguranta, daca ti se intampla ceva.
Sper ca te-am ajutat un pic si astept vesti.

Am dreptul sa comit greseli si sa nu fiu intotdeauna perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Draga noi2,

Nu stiu ce experienta de viata ai tu, pentru ca din ceea ce povestesti ai cunoscut pana acum ( la modul mai serios ) doar doi barbati. Despre cel pe care l-ai cunoscut pe internet ti-as spune sa mai ai rabdare cu relatia cu el, nu te avanta prea tare pentru ca s-ar putea sa te frigi. Nimeni nu e ceea ce pare in spatiul virtual, cel putin eu asa gandesc. Si eu, desi sunt casatorita, am intretinut relatii amicale cu diverse persoane de sex masculin pe net dar niciodata nu i-am luat in serios sau sa fi avut alte intentii cu ei, desi am facut glume, sper ca nu s-au interpretat altfel... Una e sa-ti placa o persoana (pe care o cunosti pe net ) ca fel de a gandi, sa spunem ( la mine asta era de cele mai multe ori criteriul pt. care intretineam astfel de relatii ) si alta e sa te lansezi intr-o relatie care nu stii unde te va duce. O luna de zile, din punctul meu de vedere, nu e suficient sa cunosti pe cineva intr-atat de mult incat sa-ti strici casnicia. Gandeste-te, totusi, ca pe sotul tau il stii de cativa ani buni ! Chiar esti dispusa sa arunci totul pe fereastra pentru o iluzie ? Nu vreau sa fiu prea dura cu tine, nu te cunosc personal, nu stiu ce aspiratii ai tu de la viata dar consider ca te-a prins prea repede euforia...In mod cert, probleme exista in relatia cu sotul tau din moment ce spui ca "aveti o relatie insipida si in care tu simti ca nu poti creste". Sincer, iti doresc din suflet sa fii fericita cu baiatul de care zici ca esti atat de indragostita dar cred ca ar trebui sa chibzuiesti bine lucrurile inainte sa faci pasul. Iti doresc o seara buna si tie !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noi2 spune:

Nu shtiu cum ar fi mai bine.. sa-i spun doar ca s-a terminat .. sau ca am o relatzie.. deshi cred. ca asta ar inrautatzi lucrurile.. shi iubitului meu.. nu ash vrea sa-i poata face ceva..nu merita sa-l fac sa sufere..nu shtiu...pare ca totul e ushor.. insa e atat de greu..

..shi te iubesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili81 spune:

Daca venea un barbat si spunea povestea asta era deja de mult facut bucatele.
Nu ca as condamna-o pe ea, ca n-am eu dreptul sa judec.
Eu zic sa mai astepti, nu le spune deocamdata nici parintilor, nici sotului, cred ca ar fi bine sa amani cat mai mult acest moment, ca sa ai timp sa il cunosti mai bine pe noul tau iubit.
Daca si la intoarcerea in Romania o sa mai vrei sa te desparti de sot si sa fii cu el...asta e.
Cred intr-adevar ca nu e bine sa fii in fata sotului cand ai sa ii spui, nu poti sa stii ce reactie poate avea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

noi2, te-ai casatorit la 20 de ani si ai o casnicie de 4 ani. pe sotul tau afirmi ca il iubeai neconditionat si ca l-ai fi urmat pina in pinzele albe. acum spui despre noul tau amic cunoscut pe net exact acelasi lucru. ar trebui sa fi invatat deja ca dragsotea...orbeste.
parerea mea? nu ai cum sa stii, dupa o luna in care v-ati vazul in week-end, ca ala chiar este barbatul vietii tale. daca te simti rau alaturi de sotul tau, daca relatia e insipida si nu-ti permite sa evoluezi, divorteaza, dar divorteaza fix din motivele legate de sotul tau si de relatia ta cu el, pentru ca este muuuult prea devreme sa decizi sa divortezi doar pentru ca tu vezi viata in roz alaturi de alt barbat pe care il cunosti abia de o luna (adica de fapt nu il prea cunosti..).chiar daca esti tinara...si ai toata viata inainte...nu da vrabia din mina pe cioara din gard, cum spun parintii nostri; s-ar putea sa te frigi.

daca tot spui ca ti-e teama ca sotul tau va va bate si pe tine si pe noul tau amic, presupun ca oricum sotul tau nu e chiar in sfintisor. asadar, daca te hotarasti sa divortezi, lasa povestile romantice pastreaza-le pentru sufletul tau, pentru ca altfel se cheama ca te desparti dupa ce ai comis adulter...si asta nu e o chestie bine privita in nici o instanta din lumea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

si eu zic sa divortezi si sa mai stai un pic singura.
Doar pina te lamuresti cum e cu "combustiile astea spontane", care dintre ele e bine sa se transforme in casnicii si care nu....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noi2 spune:

Cu sigurantza daca divortzez nu o fac constransa de actualul prieten, o fac pentru ca simt ca in familia mea, sunt in plus, este doar obishnuintza la mijloc, shi teama de a o lua de la capat cred; imi pare rau insa ca a trebuit sa intalnesc pe cineva ca sa realizez ca ceva nu merge bine in familie.shi nu mi-am dat seama de acest lucru inainte..banuiesc ca nu este ceva foarte rapid un divortz, mai ales daca nu va fi de acord sotzul meu.. shi de aceea, timpul cred ca va spune daca am ales bine in a fi cu actualul iubit sau nu..acum, ne este bine impreuna, suferim foarte mult cand suntem despartzitzi..de aceea, ashtept sa termin sesiunea, shi sa ii spun sotzului cum shi ce imi doresc sa fac..sincer, mi-e groaza de reactzia lui..pentru ca apoi sa ne intoarcem in Romania sa pot incepe o noua viatza..imi doresc asta..

..shi te iubesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by noi2

Cu sigurantza daca divortzez nu o fac constransa de actualul prieten, o fac pentru ca simt ca in familia mea, sunt in plus, este doar obishnuintza la mijloc, shi teama de a o lua de la capat cred; imi pare rau insa ca a trebuit sa intalnesc pe cineva ca sa realizez ca ceva nu merge bine in familie.
..shi te iubesc...



Daca pe actualul tau prieten l-ai cautat activ (pe site-uri specializate), nu se poate spune ca nu stiai ca ceva merge rau in casnicia ta.
Sigur, mai civilizat ar fi fost sa incerci sa rezolvi ce mergea prost intre voi si eventual sa iei hotararea de a divorta inainte de a cauta pe altcineva, sau macar sa-l informezi si pe actualul sot ca tu esti nefericita si ca iei in considerare posibilitatea de a divorta.

Indiferent de viitorul cu acest prieten, ca o sa ramaneti sau nu impreuna, cel mai bine si pentru tine, si pentru actualul tau sot, este sa divortati. Traiti-va viata asa cum considerati fiecare.

Acum probabil ca esti 100% sub influenta noii relatii, iti va fi greu sa fii obiectiva referitor la sotul tau - deci nu cred ca vei renunta la ideea divortului, lucru fericit si pentru el.




Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea-Cristina spune:

De ce nu incerci sa faci o mica pauza in relatia cu tipul de pe net.. o luna, de exemplu?.. Nu va vedeti, nu va scrieti, nimic! Sa vezi daca dupa o luna tot asa de mult te iubeste sau isi gaseste alta relatie virtuala.

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by noi2

este doar obishnuintza la mijloc, shi teama de a o lua de la capat cred; imi pare rau insa ca a trebuit sa intalnesc pe cineva ca sa realizez ca ceva nu merge bine in familie.


in toate relatiile intervine obisnuita, la un moment dat. Numai de cei implicati depinde daca se schimba ceva sau nu. Cat despre ce sa faci eu cred ca ar trebui sa mai stai linistita, iti faci de lucru singura. Parerea mea este ca nu ar trebui sa divortezi ci sa astepti sa mai cresti.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput